«Мстивий некрофіл Путін спроможний зробити якусь капость Україні»
В українській владі здатні на певні капітулянтські кроки, припускає дипломат Юрій Щербак
У ці дні світ веде виснажливу дипломатичну боротьбу, щоб не допустити нового вторгнення Росії в Україну, яке може спричинити глобальну катастрофу. Запекла війна нервів уже іде. Це відчувається із аномальної суєти у високих кабінетах, із першошпальтових заголовків у медіях, із украй тривожної атмосфери у кожній українській домівці. Багато що залежить від витримки, розсудливості, від мистецтва підбирати, викладати й слухати аргументи. Не тільки спровокований постріл, а й необережне слово здатні спричинити велику біду... На те, яка каша нині вариться на геополітичній кухні і як цю кашу “розхльобують”, ми вирішили подивитися очима визнаного суспільного авторитета, експосла України у США, Канаді, Мексиці, Ізраїлі, академіка, письменника Юрія Щербака. У свої 87 років цей гуру вітчизняної дипломатії тримає руку на пульсі часу, демонструє високу фаховість і громадянську позицію.
Обпеклися на молоці – дмухають на воду
– Пане Юрію, наскільки продуктивними є зусилля міжнародної спільноти і української влади з примушення Росії до миру?
– Ми спостерігаємо безпрецедентний рівень підтримки нашої незалежності з боку західних союзників, насамперед – Сполучених Штатів Америки і Великої Британії. Завдяки їм, зокрема, налагоджено повітряний міст, яким літаки країн-партнерів перекидають для захисту України протитанкові й протиповітряні засоби озброєння.
Дещо інший рівень підтримки від проросійськи налаштованих Франції, Німеччини. Візит Макрона до Москви і Києва був провальним, не дав жодного позитиву. Ми радше бачили спробу самопіару, намагання набрати балів перед президентськими виборами у Франції.
Хоча і є “мюнхенські” настрої серед певних членів НАТО і ЄС, але ми не можемо порівнювати ситуацію 1938 року, коли Британія і Франція віддали Чехословаччину на поталу Гітлеру, з подіями нинішніми. Наші західні союзники твердо заявили Путіну, що захистять Україну, що не може бути жодної мови про обмеження її права на вступ до НАТО.
– Водночас спостерігаємо переїзд західних дипломатів із Києва. Чи не є це маркером неминучості російського вторгнення? Чи не деморалізує українців?
– Певною мірою ідеться про велику пересторогу, про драматичний крок. Коли розвідки західних країн (кажу не про шпигунів, які сидять у російському генштабі, а про агентів національної безпеки, які ламають найскладніші шифри й прослуховують військові переговори на всіх рівнях) казали, що операцію із вторгнення Росії в Україну було заплановано на 16 лютого, то не помилялися. Ці плани вже розкрито і оприлюднено – тому Путін, найімовірніше, не наважиться на відкриту агресію.
А у тому, що дипломатів деяких держав, зокрема США, перевели до Львова, є свій сенс. Перед американцями стоїть страшна примара поразки в Афганістані. Коли їхня розвідка заявляла про небезпеку швидкої перемоги ісламістського радикального руху “Талібан”, це застереження зігнорували, а потім змушені були втікати з Кабула. Тож тепер дмухають на воду, бо обпеклися на молоці.
Далеко не факт, що російська атака відбудеться. Утім, у якійсь формі це може статися. Мстивий некрофіл Путін спроможний зробити якусь капость Україні.
Відмова від НАТО була би капітуляцією!
Вас може зацікавити: Копен-дупен Пристайка не буде
– Українців ошелешило інтерв’ю нашого посла у Великій Британії Вадима Пристайка, його теза про те, що заради миру Україна може відмовитися від вступу до НАТО... Чи не вважаєте таку заяву зрадницькою?
– Я мав певну причетність до дипломатичної кар’єри пана Пристайка. Коли працював послом у Канаді, його прислали у цю країну за особистим проханням певних осіб у нашому МЗС. Просили допомогти Пристайку, оскільки його хвора донька потребувала складної кардіологічної операції. Я, за професією лікар, не міг відмовити, дав згоду на прибуття у посольство нового співробітника з дітьми, щоб їх полікувати.
Пристайко тоді був дуже скромним працівником. Але потім у нього були певні зриви, він потрапляв у неприємні ситуації.
Призначення Пристайка міністром закордонних справ, а раніше – віцепрем’єр-міністром сталося через те, що він увійшов у довіру до команди Зеленського. Зроблена ним заява щодо НАТО – ганебна, безпрецедентна як для посла! Гадаю, не могла з’явитися за його особистою ініціативою. Сценарій, мабуть, було розроблено в Офісі президента під керівництвом пана Єрмака чи самого Зеленського. Озвучити цю тезу доручили Пристайку, щоб показати ті межі, до яких Україна за її нинішньої влади готова відступити. Це межі капітуляції. Бо кожна нормальна людина, яка знає Путіна і його режим, не повірить, що якісь наші поступки, крім повної капітуляції України і панування у ній проросійського уряду, його задовольнять.
Пан Пристайко принаймні повинен знати Конституцію – а у ній зафіксовано наше прагнення стати членами Північноатлантичного альянсу.
На такі “пробні кулі” від Пристайка-Зеленського мало би зреагувати громадянське суспільство – показати, що такі капітулянтські “жарти” з українцями не проходять і що за таке їх авторів має бути покарано. Від позиції громадянської спільноти залежить доля України. Ця позиція мала би прозвучати і у відповідь на ультиматум-шантаж путінського прихвосня Кадирова...
– Маєте на увазі його заклик до Зеленського щодо “неухильного” виконання Мінських угод?
– Так. Бо хто такий ставленик Путіна у Чечні Кадиров зі своїм неадекватним посланням – для президента України (не має значення, яке у нього прізвище)? Для президента України Кадиров – все одно, що губернатор якоїсь російської губернії. Не можна цього проковтнути! Якби, скажімо, Львівська обласна рада чи очільник Львова, Івано-Франківська, керівник якогось іншого регіонального органу написав щось відповідне Путіну – це була б асиметрична відповідь, адекватний крок на нахабні зазіхання Кадирова. Не можна допускати, щоб відомий мафіозо диктував свої ультиматуми главі великої європейської держави!
Читайте також: Росія вийшла з Мінських домовленостей
– Загалом наскільки відповідною до серйозних викликів дня є зовнішня політика нашої країни?
– Я особисто не знайомий із главою МЗС Дмитром Кулебою, але мої друзі із цього та інших відомств, яким довіряю, кажуть, що це – професійна і порядна людина. Кулеба зробив багато таких кроків, які виправляли жахливі непрофесійні помилки, вчинені президентом Зеленським. Зокрема, декларація і угода між США та Україною про стратегічне партнерство, укладені Кулебою і його американським колегою Блінкеном, були блискучими. Вони стали вкрай важливим кроком для зміцнення наших дружніх відносин зі США. Було багато інших правильних речей у виконанні Кулеби. Але, очевидно, Офіс президента і пан Єрмак диктують йому свою волю. Я певен: колись ми дізнаємося, що міністр закордонних справ Кулеба не згоден з ними, але як дисциплінований чиновник не може виступати проти президента...
У такій же ситуації і міністр оборони Олексій Резников. Обидва ці міністри діють адекватно до ситуації. Але те, що працюють під орудою Зеленського, накладає на них певні обмеження.
Про «корисних ідіотів» і «твердих» українців
– Якби, не дай боже, настав “час Х” і Росія знову вторглася в Україну, чи може наш президент, парламент, уряд звернутися до США, Великої Британії тощо і попросити союзницьку допомогу?
– Звернутися, звичайно, можемо, але я не певен, що ці держави зважаться на ризик прямої конфронтації з Росією. Бо це був би початок Третьої світової війни. Полум’я, яке спалахнуло б у центрі Європи, неминуче перекинулося на інші країни континенту...
А що могли б зробити наші союзники на випадок нової російської агресії? Наприклад, оголосити небо закритим для російських літаків і ракет – щоб запобігти бомбардуванням українських міст і військових об’єктів. Треба було б запустити програму ленд-лізу – широкомасштабне постачання партій сучасної зброї. Могло б ітися і про блокування російських морських суден, заборону заходити їм до європейських портів для поповнення запасів пального, води, продуктів…
Читайте також: Дякуємо за допомогу! Тільки без інформаційної… пліз
Росія оголосила про блокування наших портів, зокрема перекрила Керченську протоку. А у нас у цей час розпочинається відвантаження на світові ринки зерна, іншої агропродукції (багато пшениці іде, зокрема, до Китаю). Через день після цієї блокади росіяни скоригували свої плани і відкрили протоку для наших торговельних суден. Інакше їхні судна було би заарештовано у міжнародних портах. Також для російських кораблів було би закрито інші протоки. Росіяни це добре розуміють. Тобто є механізми, якими коаліція демократичних держав здатна стримувати агресора, ставити його на місце.
– Поставлю вам запитання, яке задають собі у кожній українській хаті: чи посміє Путін піти у новий наступ на Україну?
– Для того, щоб зберегти своє потворне, жахливе обличчя військового злочинця, мерзенного вбивці, російський президент може на це наважитися. Але це може бути якась локальна, регіональна операція. Для її проведення йому треба буде знайти привід. Якусь мерзоту Путін для України точно вигадає і зробить її – обов’язково. Інакше не може відреагувати. Хоча навряд чи Кремль відважиться на широкомасштабні дії.
При цьому, на жаль, не маю впевненості, що президент Зеленський встоїть проти домагань агресора...
– Чи не може статися так, що президент пояснить свої капітулянтські дії “пріоритетом людського життя і здоров’я”, яке, мовляв, для нього – понад усе?
– Можна не сумніватися. Зеленський весь час на цьому грає: я – миролюбець, миротворець. Може сказати: давайте закриємо очі на якісь там умовності, чорт із ним, із цим НАТО, – бо нам дорожчі життя українців. І частина виборців, “корисних ідіотів”, може це підтримати. Але з іншого боку, в Україні є щонайменше 30% “твердих” людей, справжніх українців, які не дозволять відбутися капітуляції. Їх Зеленський боїться набагато більше, ніж агресора.