У газовому зашморгу
Ціна газу для населення – 8 гривень. Але це нівелюється тим, що через високі ціни на газ підприємці підвищують ціни на свою продукцію
Можливо, дехто з українців тішиться, коли бачить у платіжках за газ незмінну з минулого опалювального сезону цифру – до 8 гривень за кубометр. Але ця втіха «випаровується» після походу по магазинах і аптеках. Адже ціни на продукти та ліки ще з початку грудня суттєво підскочили і продовжують зростати. Тому що газ таки подорожчав і суттєво – для підприємців. Відповідно, вони закладають ціну газу у свою продукцію.
«Не знаю, як ми виживемо, якщо буде газ у січні й лютому по 53 гривні. А може, й більше, – розповів «ВЗ» львівський підприємець Андрій. – Чимало підприємств уже тихо закриваються, бо розуміють, що протести нічого не дадуть. Але коли буде в державі колапс, то всі вийдуть на вулиці – і прості українці, і приватні підприємці, і керівники великих підприємств».
Очевидно, «Нафтогаз України» заклав січневу ціну на газ в Україні, орієнтуючись на ціну, яка незадовго до нового року була зафіксована на міжнародних торгах: 21 грудня на лондонській біржі було рекордне подорожчання блакитного палива – до понад 2000 доларів за тисячу кубів. Але така рекордна ціна трималася лише два дні, потім різко впала. Зараз ціна на світовому ринку – близько тисячі доларів, а то й менше. Усе завдяки тому, що до Європи вийшли танкери зі зрідженим газом зі США та Австралії. Деякі вже прийшли, деякі ще в дорозі. До того ж у Європі – досить тепло як на цю пору року.
Але, очевидно, українські газопостачальні компанії вирішили спекульнути. І під шумок збільшили тарифи на газ на січень. Ціна газу для промислових підприємств дуже зросла. У січні задекларували 53 гривні за кубометр. Відповідно, 53 тисячі грн за тисячу кубів. Це дуже дорого і, звичайно, впливає на собівартість продукції. І це не може не вплинути загалом на ціни для населення в магазинах.
Влада має перевірити, куди йдуть гроші, які сплачує населення за газ. Чи доходять вони до постачальника газу? У нас достатньо контролюючих структур: Антимонопольний комітет, НАБУ, ДБР та інші. Бо населення за газ сплачує справно. Зараз є багато газопостачальних компаній – ТОВ «Львівгаззбут», «Нафтогаз України» та інші, тому споживач може вибирати. А от доставку газу здійснює компанія-монополіст – «Регіональна газова компанія» (у Львові це РГК «Львівгаз»). І зараз знову оголосили підвищення на доставку газу (щоправда, не в усіх регіонах України, але на Львівщині є підвищення). Задекларовано, що ці кошти йдуть на ремонт газорозподільчих мереж. Питання – а що газовики робили тридцять років? Протягом тридцяти років не оновлювалися мережі. А зараз вирішили оновити їх за рахунок населення? Тому влада має перевірити, чи доходять гроші, яке сплачує населення за газ, до постачальника газу? Чи не йдуть вони прямим ходом в офшори, як це було раніше? У 2010 році мені розповідав начальник облгазу, що ці гроші просто йдуть в офшори і не доходять до компаній, які видобувають і постачають газ. Тому питання – куди діваються ці гроші?
Здається, 2010 року в парламенті голосували, щоб з державного бюджету переказати 24 мільярди гривень постачальним і тепловим компаніям. Це при тому, що населення за газ сплачувало справно. Може, пересічному мешканцю сума 24 млрд грн нічого не говорить. Але якщо поділити її на всіх українців і сказати, що кожен має витягти цю суму зі свого гаманця, реакція людей буде іншою. Люди цього не розуміють, поки їх це не торкається особисто. Поки не настане той день, коли не буде чим платити за газ навіть по 8 грн за куб... І, на жаль, в країні нічого не змінилося. Ледь не щороку народні депутати України списують так звані газові борги. Не з власної кишені, звичайно. А з державного бюджету, тобто за рахунок кожного сущого тут.
Ще один момент – є стратегічні галузі, які держава не має віддавати у приватні руки. До них належить і енергетична галузь. Зараз можемо «подякувати» Кучмі, що він це зробив. Бо гірше від державного монополіста може бути лише приватний монополіст. А у нас енергетична галузь опинилася в руках приватних монополістів. Це все проявляється в період криз, таких, як зараз. Бачимо, що впливу на цих монополістів немає.
А тим часом…
За кілька днів до Нового року АТ «Львівгаз» виступило з офіційною заявою: цьогорічний опалювальний сезон може бути зірвано. Львівська міська рада не дотримується домовленостей перед газовиками. Як повідомив «ВЗ» прессекретар АТ «Львівгаз» Петро Лукіянчук, теплопостачальні підприємства Львова боргують АТ «Львівгаз» 112,475 мільйона грн.
Раніше ЛМР і «Львівгаз» домовилися, що теплопостачальні підприємства погасять цю заборгованість. Газовики погодилися на реструктуризацію боргу, але, як вони стверджують, мерія постійно порушує цей графік. Найбільшими боржниками є «Львівтеплоенерго» і «Залізничнетеплоенерго». Ця ситуація ставить під загрозу виконання регламентованих робіт і безперебійне газопостачання Львова і області.
Своєю чергою, Львівська міська рада пояснила, що борги накопичуються через різницю у чинних та економічно обґрунтованих тарифах. Ще 9 лютого 2021 року внаслідок підписаного меморандуму уряд гарантував, що різницю між цими тарифами покриватиме держава, а не органи місцевого самоврядування. Однак, як розповів начальник департаменту ЖКГ ЛМР Олександр Одинець, заборгованість із різниці в тарифах для теплопостачальних підприємств Львова становить близько 1 млрд грн, а держава планує компенсувати лише 362 млн грн. Львівська міська рада звернулася до державних органів влади для повернення ще приблизно 600 млн грн.
Коментар для «ВЗ»
Олександр Белявський, економічний експерт
Державна компанія «Нафтогаз України» щорічно видобуває до 15 млрд кубів газу. Потреба України в блакитному паливі – приблизно удвічі більша. Решта 15 млрд кубів надолужуються за рахунок видобування приватними українськими компаніями та імпортом. На ту кількість газу, що видобуває «Нафтогаз України», уряд може встановити ціни, які вважає за потрібне, бо цей газ не продається на ринку. Цей газ резервується для населення за ціною близько 8 грн за кубометр. Рішення про ціну приймає НКРЕКП. Думаю, до квітня така ціна для населення збережеться.
Уряд не має впливу на приватні газовидобувні компанії і не може примусити їх продавати газ, припустимо, по 8 грн. Зрештою, уряд зараз прийняв таке рішення, але приватні компанії бунтують проти цього. Для приватних підприємств, якщо не потрапляють у державну квоту, це дуже погано, бо змушені купувати газ на ринку. А ринкова ціна зараз зашкалює (за офіційними повідомленнями українських газопостачальних компаній, тарифи на січень становлять від 34 до 57,5 грн за куб. – Авт.). Це означає, по суті, закриття багатьох підприємств, тому що у багатьох з них на газ іде значна частина витрат.
Хоча, думаю, цей зимовий сезон Україна пройде. Тому що у нас у сховищах достатньо газу. Ще й температура сприяє… Якщо так триватиме до березня, то все буде добре. А далі можуть початися проблеми. Усе залежатиме від того, яка ціна газу буде у травні. Якщо різко впаде – значить, усе в порядку. А якщо ні, то що будемо робити наступного року – ніхто не знає…
Читайте також: Альтернатива війні