«Останні два роки туризм працює у режимі клінічної смерті»
Зараз до Львова їздять переважно індивідуальні туристи, які також відвідують Карпати
За інформацією управління туризму Львівської міської ради, цьогоріч у туристичній галузі міста була трохи краща ситуація, ніж 2020-го, коли запроваджували локдаун. До цього спричинилися гості із Саудівської Аравії, кожен з яких витрачав у Львові чимало грошей. Географія закордонних гостей міста Лева – Польща, Німеччина, Туреччина, Білорусь тощо. А серед міст України найактивніше до нас їздили жителі Києва, Одеси, Харкова й Дніпра.
Через “червону” карантинну зону постраждали, зокрема, львівські екскурсоводи. Доходи у них знизилися, бо у деякі періоди не було повноцінних групових екскурсій (під час локдауну дозволяли п’ять, а згодом вісім туристів у групі). Деякі львівські гіди змушені були перекваліфікуватися, а дехто вийшов на пенсію. Такий варіант обрав гід із 27-річним стажем Володимир Маркович. “Я змушений був піти з туристичної галузі ще 2020 року, коли оголосили локдаун, – розповів чоловік. – У мене не було клієнтів на екскурсіях, був у збитках, нічим було навіть податки платити. Не було сенсу працювати... Зараз ситуація трохи краща. Деякі екскурсоводи навіть мають групи, інші перебиваються на індивідуальних екскурсіях”.
Як розповіла “ВЗ” гід із багаторічним стажем, президент громадської спілки “Львівський туристичний альянс” Діана Борисенко, щоб втриматися під час пандемії на плаву, треба бути “розкрученим” гідом. Мовляв, є попит на відомих фахівців, а також на англомовних та іспаномовних гідів. Пані Діана каже, під час карантину львівські гіди вартість своїх послуг не підвищували. У середньому годинна екскурсія коштує 200-600 гривень (ціна залежить від кількості мов, які знає гід, і кількості туристів у групі).
Експерти кажуть, ситуація у туристичній галузі покращилася напередодні Різдвяних і Новорічних свят. “На цей період маю багато замовлень на екскурсії, причому і від груп, і від індивідуальних туристів, – каже пані Діана. – Жителі інших регіонів України хочуть у Львові зустріти Святий вечір за галицькими традиціями. А в іноземців інші запити. Беруть індивідуальні екскурсії і комбінують тури до Львова із відвіданням Карпат. Три-чотири дні у місті, плюс день у Карпатах. Турецькі групи хочуть на Закарпаття. Азербайджанці, крім Львова, залюбки відвідують Івано-Франківську область, а також мандрують історичними місцями білих хорватів. У мене суттєво поменшало замовлень від туристів з Ізраїлю. Раніше вони теж брали індивідуальні екскурсії, досліджували свій родовід і подорожували родинними місцями”.
Під час пандемії іноземні туристи, каже Діана Борисенко, просять гідів про додаткові послуги. Наприклад, забронювати столик у ресторані галицької кухні, щоб не чекати у черзі, організувати трансфер до вокзалу... Деякі львівські ресторани дають гідам премію – 10% від замовлення гостей (вечеря, придбання сувенірної продукції). Екскурсоводи можуть заробити на цьому 3-4 тисячі гривень за місяць.
“Останні два роки працюємо у режимі клінічної смерті, – розповів “ВЗ” екскурсовод, доктор історичних наук Ігор Лильо. – Туристичні потоки змінилися в усьому світі, Львів не став винятком... Я би рекомендував владі радитися з професіоналами, перш ніж ухвалювати рішення про карантинні обмеження. Йдеться про правило п’яти туристів у групі, навіть якщо екскурсія на вулиці. Наприклад, до міста разом приїжджають дві сім’ї по чотири особи. Що мені робити, кого вигнати з групи – дітей чи батьків? 90% гідів Львова вакциновані. Від нас вимагають, щоб і туристи теж мали вакцинацію. Тоді чому маю приймати на екскурсії п’ять туристів, якщо усі вони мають ковід-паспорти? У супермаркет можна, а на екскурсію на свіжому повітрі – ні... Де логіка?”.
Читайте також: У Львові в період “червоної зони” поменшало арабських туристів, але побільшало італійців