«Відпустивши «вагнерівців», Зеленський думав, що отримає взамін від Росії якісь поступки...»
Але годі чекати поступок від сильнішого супротивника, якщо не чиниш йому опору, вважає експерт
Найбільш резонансна внутрішньополітична подія в Україні за останні дні — новий виток у «вагнерґейті». Йдеться про провал унікальної, вартої підручників для спецслужб операції нашої військової розвідки, яка мала на меті захопити й притягнути до суду російських найманців, учасників війни проти України, виконавців терактів на Донбасі. Розслідування Bellingcat і свідчення генерала Василя Бурби вказує на те, що до зриву цього задуму причетний керівник Офісу президента Андрій Єрмак, який за вказівкою президента Володимира Зеленського розпорядився «відтермінувати» операцію — і через це вона не відбулася. Демократичні сили, експерти, журналісти вбачають у діях «гаранта» якщо не зраду національних інтересів, то вже точно — підігравання української влади ворогові. Банкова, депутати від президентської партії «Слуга народу» відхрещуються від цих звинувачень, кажуть про виважений крок Зеленського, його намагання зберегти життя наших воїнів. У Зе! команді стверджують, що здійнятий шум не вартий виїденого яйця, мовляв, Україна нічого не втратила… Чи так це? На тему дня спілкуємося з політичним експертом Віктором Уколовим.
— Тих, хто піднімає на щит питання «вагнерґейту», в оточенні президента називають ледь не ворогами держави, дестабілізаторами внутрішньополітичної обстановки, які начебто ллють воду на млин Кремля. А якими ви бачите наслідки цього гучного скандалу? Чи справді, як кажуть на Банковій, «багато шуму — з нічого»?
— Розберімося зі звинуваченнями Банкової. На чию користь те, що російських найманців-«вагнерівців», які вбивали захисників України і мирних жителів, не затримано, а повернуто до Москви? На користь Кремля! Хто це зробив? Наші можновладці, які зірвали спецоперацію, котру готували протягом кількох років. То хто працює на користь Москви — ті, хто критикує зрадників, чи ті, хто відпустив «вагнерівців», найманих убивць?
Якби цих терористів було затримано, можна було б висунути Путіну юридичне звинувачення у Міжнародному суді у Гаазі. Адже Путін їх нагороджував, вони про це говорили своїм наймачам.
Обурює те, що після зриву цієї спецоперації українську розвідку було знекровлено — звільнили Бурбу і кількох його найближчих помічників. Йдеться не про що інше, як про розправу з українськими захисниками. Раніше ми мали підстави пишатися нашою розвідкою, яка ліквідувала горезвісних «Моторолу», Захарченка, яка викрала з окупованої території терориста Цемаха, причетного до збиття малайзійського «Боїнга». Але Цемаха Зеленський віддав Путіну, «вагнерівців» він, по суті, теж відпустив. Тож виникає підозра, що у керівництві України працює російський шпигун, якого фахівці називають «кротом». Роман Швець, колишній російський розвідник, який перебрався на Захід, каже про двох російських «кротів» в оточенні президента — Андрія Єрмака і Руслана Демченка.
Справу «вагнерівців» не розслідують, і це викликає багато запитань. Зокрема, чи можемо довіряти політичному керівництву нашої держави, якщо в його оточенні є такі «кроти»? І які ще шкідливі дії вони можуть вчинити проти України на користь Кремля?
— Чи не позначиться капітулянтська поведінка глави держави на нашій співпраці із західними партнерами? Особливо тепер, коли впритул до наших кордонів наблизилися ворожі війська…
— Вона вже позначилася. Бо інформацію про концентрацію російських військ біля українських кордонів у кінці жовтня — на початку листопада наші західні партнери повідомили не каналами розвідки, як роблять це зазвичай, а статтями у газетах The Washington Post, Politico, а також через агенцію Bloomberg. Це тривожний сигнал. З іншого боку, Захід не має з ким більше співпрацювати з Україною, ніж з чинним її президентом. Вони змушені працювати з ним, бо він уособлює українську владу. Підтримуючи Україну, США, Велика Британія можуть надавати нам зброю, фінансову допомогу — зустрічаючись із Зеленським. Але якщо правдивою є інформація про «кротів», наскільки можна довіряти його оточенню? Якщо від союзників України президент хоче отримати допомогу, у тому числі — технології, якими не володіє Росія, то Захід повинен вірити на 100 відсотків, що ці технології не передадуть Москві.
— Не так давно під час зібрання «слуг» у Трускавці Володимир Зеленський проговорився журналістам, що особисто подзвонив Лукашенку і розповів йому про бойовиків, які їдуть у Мінськ. Чи може таке зізнання лягти у матеріали кримінальної справи проти Зеленського за фактом державної зради?
— Може — але з часом. Бо, перебуваючи на посаді президента, Зеленський захищений імунітетом від кримінального переслідування. Коли ж перестане бути президентом, його дії у згаданій справі мають отримати правову оцінку.
Найбільш дивно те, що Зеленський мав політичне право зупинити спецоперацію. Але тоді він мав би у цьому щиро признатися. Це була би відповідальність політична — і цьому дали би оцінку виборці. Але Зеленський грав вар’ята: розповідав, що це була спецоперація Росії, потім говорив про якісь іноземні спецслужби. Зрештою, у Трускавці зізнався, що сам подзвонив до Лукашенка і вибовкав, що до того їдуть «вагнерівці». Але нічого не каже про те, що сам ухвалив рішення зупинити спецоперацію. У цьому мають розібратися юристи. Однак буде можливо вже після того, як Зеленський перестане бути главою держави.
— Чим, на ваш погляд, керувався президент, набираючи номер телефону білоруського диктатора? Бажанням не зривати анонсоване перемир’я на Донбасі? Спробою завоювати дивіденди у Путіна і виторгувати згодом у нього якісь поступки? Чи йдеться про елементарний переляк, брак досвіду, відповідальності?
— Зеленський не завжди використовував патріотичну риторику, якою зараз послуговується. У липні 2020 року, коли відбувалася спецоперація, президент займав іншу позицію. Вважав, що агресора треба замирити, що треба заглянути в очі Путіну, піти на певні поступки. Тому, власне, віддав наказ відступити з кількох демілітаризованих зон — і деякі з них згодом зайняли окупанти. У грудні 2019 року Зеленський поступився невідомо чим у Парижі під час переговорів у Нормандському форматі — і тепер Росія каже, що не збереться на нові переговори, поки не буде виконано ті обіцянки. Для мене цілком очевидно, що Зеленський хотів замирювати Путіна. Він думав, що, відпустивши «вагнерівців», отримає взамін якісь поступки від Росії. Але годі чекати поступок від сильнішого супротивника, якщо не чиниш йому опору. Якщо ворог відчуває в собі силу, йому цілком байдуже, на які поступки ти йдеш.
Починаючи із січня 2021 року, Зеленський публічно зайняв зовсім іншу позицію. Про людське око він став таким собі патріотом, почав робити достатньо різкі заяви проти Росії. Однак 2020 року все було інакше. Тому коли Зеленський віддавав інформацію Лукашенку, то хотів зробити послуги і йому, і Путіну. І це не випадково. В України із Білоруссю є певний товарообіг. Більше того, із приходом до влади Зеленського ми відновили поставки електроенергії і вугілля з Білорусі, хоча там вугілля не добувають. Антрацит, який звідти завозимо, видобуто у Росії або на окупованих територіях. Більше того, за даними Державного комітету статистики, на середину 2021 року Україна витратила 3,4 млрд доларів на закупівлю газу через Білорусь. Тож розумієте, наскільки сучасна українська влада пов’язана з Росією і Білоруссю. Я вже не кажу про те, що імпортований антрацит використовували на користь Коломойського. Тож бачу і певні економічні мотиви у дзвінку Зеленського до Лукашенка. На жаль, всі ці мотиви були не на користь України.
— Як має діяти здорова частина вітчизняного політикуму, громадянське суспільство, щоб мінімізувати втрати від «вагнерґейту» і запобігти потенційним зрадам у вищих ешелонах влади?
— Українство повинно згуртовуватися. Має забути про якісь взаємні образи і підтримувати сильнішого. Можна створювати міжпартійні проєкти…
2019 року українських виборців обдурили. Багато хто нарікає, мовляв, ці 73 відсотки обрали недолугого президента, тому вони ледь не зрадники України. Це не так. Жодна людина не відповідає за те, що її ошукав шахрай, пообіцявши золоті гори. Відповідальність — на шахраї, а не на тих, кого він обдурив. Треба дивитися на справу глобальніше. Досить ображатися на виборців, які голосували за Зеленського. Вони мали право це робити. Йдеться про проблеми країни. Образи треба залишити у минулому і йти далі. Тоді матимемо шанс на 100-відсоткове одужання. На наступних виборах треба обирати не надію, а надійність. Тому що надія може бути оманливою, зрадливою — як це сталося у випадку із Зеленським. Обирати треба тих, хто має свої переваги, недоліки яких так само знаємо, — але які працювали на користь України.
Читайте також: Гідність та зрада