«На кожного опозиціонера може з’явитися свій тищенко, який застосовуватиме фізичну силу»
Чи спровокує лавина «зашкварів» влади протести громадськості?
За останню декаду центральну владу і її структури стрясали нечувані скандали. Це і щонайменш недоречний гульбан «слуг» у Трускавці на тлі нової хвилі ковіду. І зізнання Володимира Зеленського про дзвінок Олександру Лукашенку у справі «вагнерівців». І заморські офшори президента та підозра на відмивання коштів «ПриватБанку». І резонансний скандал із побиттям журналістів в «Укрексімбанку» та можлива причетність керівника цієї державної структури Євгена Мецгера, близького друга глави держави, до фінансування тероризму. А ще — позарегламентне усунення з посади спікера парламенту Дмитра Разумкова. І як «гнила вишенька на торті» — цинічна реакція «слуги» Галини Третьякової на загадкову смерть колишнього свого однофракційника Антона Полякова, який робив викривальні заяви щодо можновладців.
Справжня лавина цих негативних новин, які збурили суспільство, — випадковий збіг обставин чи певна тенденція? Про це та інше розмовляємо з головою Комітету виборців Олексієм Кошелем.
— Висловлюючись дипломатичною мовою, казав би про системні помилки людей, які ніколи раніше не брали участі у політичному житті, — починаючи від президента і закінчуючи народними депутатами від «Слуги народу». Ця хвиля скандалів пов’язана і з початком осіннього політичного сезону. Зі своєрідним загостренням у цей період. Згадайте осені 2019−2020 років: виклики повій під час пленарних засідань у Раді, депутатське листування щодо дорогих відпочинків на курортах…
— Як позначилися нинішні «зашквари» на антипатіях до влади з боку громадян?
— Виборці не відразу реагують на скандали. Але негатив нагромаджується. За останні два роки рейтинг партії «Слуга народу» зменшився більш ніж удвічі. Це реакція на бужанських, яременків, дубинських, тищенків, на проросійських провокаторів у цій політсилі, на нецензурщину. Авторитет «слуг» падатиме, бо скандали за їхньої участі триватимуть. До обвалу рейтингу може призвести якийсь мегаскандал або навіть будь-яке необережне слово представника цієї влади.
Водночас виборець Зеленського орієнтується на одне — саме його прізвище. Цей виборець не голосував за Дубинського, Корнієнка, Арахамію… Тому їхні «зашквари"сприймає з меншим розчаруванням. Поза тим, надалі ми бачитимемо падіння довіри до «слуг». Для цього є чимало причин, зокрема поява нових комунальних платіжок. Підвищення цін на газ призведе до зростання вартості товарів — виборець це моментально відчує.
Для когось важливими є питання моралі, для когось — державної безпеки. Скандал, пов’язаний з «Вагнером», де будуть звинувачувати перших осіб у державній зраді, може викликати великі антипатії до Зеленського, найперше серед електорату Західної і Центральної України. Команда президента намагається зменшити ефект від цього журналістського розслідування. Громадську думку готують до того, мовляв, нічого страшного не сталося… Як, втім, і з офшорами.
— Аналітики прогнозують, що новим політичним вулканом стануть дії команди Зеленського щодо позбавлення частини повноважень міського голови Києва Віталія Кличка. За це начебто має взятися монобільшість на чолі з новим головою Верховної Ради…
— Влада почувається відносно впевнено, бо демонструє виборцям «позитивні результати»: будівництво доріг, спортивних майданчиків. З іншого боку, її непокоять комунальні виклики. Ситуація може бути схожою до тієї, яка виникла у період Януковича. Була відставка Черновецького з посади голови КМДА. Незважаючи на те, що він був людиною-анекдотом, на відміну від Кличка, київські виборці оцінювали його доволі критично. Але можна проводити паралелі. Тоді головою Київської міськдержадміністрації призначили Олександра Попова, який захопився господарською діяльністю — побудовою мостів, естакад. Це було намаганням показати відмінність від Черновецького. Думаю, побачимо точно такі ж дії. За умови призначення нового голови КМДА його активність буде прямо протилежною Кличкові. Зараз спостерігається сплеск перевірок правоохоронних органів у Києві. Оці перевірки, критичні заяви Банкової є певною підготовкою громадської думки: мовляв, команда Кличка — корупціонери, на зміну йому прийде кришталево чесна людина, яка втілюватиме сподівання киян.
Але навряд чи це спрацює. Кличко — народний улюбленець. Так, ми не бачимо його революційних досягнень у Києві, але й не бачимо значних прогалин. Кличко не дав себе втягнути у корупційні звинувачення. Видно добру його роботу щодо благоустрою.
Кияни негативно сприймуть нав’язаного їм керівника міста. Точкою вибуху можуть стати неадекватні дії представників «Слуги народу» або президента чи його оточення в етичній площині. Згадайте Віктора Януковича. Його звинувачували у великих крадіжках, але виборцям запам’яталося те, як він нецензурно звернувся до ветерана. Була ще історія про золотий унітаз…
— Припускають, що Володимир Зеленський у наступному році може ініціювати дострокові парламентські, а то й президентські вибори.
— Ці чутки небезпідставні. У мене складається враження, що українська влада невдало копіює дії колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. Свого часу Зеленський заявив, що в Одеській області буде збудовано нове місто «з нуля». Це було схоже на обіцянки Саакашвілі збудувати новий глибоководний порт «Лазіка» на чорноморському узбережжі Грузії. Або згадайте обіцянку Зеленського перенести з Києва в інше місто частину органів державної влади. Це теж копія від Саакашвілі, який переніс грузинський парламент із Тбілісі у Кутаїсі. Навіть безглузді заяви Арестовича про перейменування України — можливо, це також навіювання з боку Саакашвілі, який змінював назву Грузії на Джорджію або Сакартвело.
Але якщо у Грузії йшлося про елемент реформ, в Україні це виглядає як невдале калькування. Не здивуюся, якщо буде скопійовано проведення позачергових парламентських виборів, які свого часу провів Саакашвілі, маючи високі рейтингові показники. Влада вважає, що у неї — безхмарне політичне майбутнє. Вона чітко у політтехнологічному плані розправляється з будь-яким політиком, який робить найменші натяки на подальшу активність і претендує кандидувати на президентських виборах.
Підстав для позачергових парламентських виборів взагалі не бачу. Для партії «Слуга народу» зараз цікава ситуація у парламенті. З одного боку, не можуть гарантувати 226 своїх голосів під час голосування за законопроєкти. З іншого, їхня дисципліна зросла порівняно з минулим роком. Якщо торік восени вони давали у середньому 195−200 голосів за рішення, то зараз ця цифра піднялася до 215. Водночас знайшли систему «стимулів» для депутатських груп «За майбутнє» і «Довіра». Наразі у Банкової і «слуг народу» немає жодних підстав хвилюватися щодо ухвалення своїх рішень у парламенті.
— У демопозиції все частіше кажуть про «закручування гайок», перехід Зеленського до авторитарних методів правління. Чи не перебільшено ці побоювання?
— Не перебільшено. Якщо раніше Дмитро Разумков, який був одним з найбільш поміркованих політиків у «Слузі народу», намагався дотримуватися правил (надавав слово опозиції, зважав на регламент), то з приходом на посаду спікера Руслана Стефанчука закон про регламент перетвориться на звичайний папірець. Мені не подобаються інші сигнали. Зокрема — використання сили щодо опонентів. Згадайте шокуючі дії Миколи Тищенка щодо свого колишнього однопартійця Гео Лероса. Може статися так, що «слуги народу» взагалі «не помічатимуть» опозицію. Не виключаю навіть того, що опозиція не зможе скористатися такими парламентськими механізмами боротьби, як блокування трибуни для обстоювання свого права. На кожного опозиціонера може з’явитися свій тищенко, який застосовуватиме фізичну силу…
Читайте також: Телеканали замовчують офшорний скандал президента: розслідування журналістів