На «гербі монархій» лев із двома лівими ногами...
У демократичній опозиції вважають, що ухвалення Великого герба «розмиватиме» Тризуб
У День Незалежності, після всіх урочистих церемоній у столиці, народні депутати пішли на роботу. На вимогу президента Володимира Зеленського зібралися на позачергову сесію — щоб ухвалити у першому читанні поданий главою держави як невідкладний законопроєкт «Про Великий державний герб України». Документ підтримали 257 парламентаріїв («Слуга народу», «Батьківщина», «За майбутнє», «Довіра», позафракційні). Бойкотувала голосування «ОПЗЖ» (у фракції Медведчука у штики сприймають усе українське). А от фракції «Європейська Солідарність» і «Голос» не голосували зовсім із інших причин…
Представляти Великий герб мав перший президент Леонід Кравчук, однак через хворобу у сесійній залі не з’явився (Віктор Ющенко переказував, що Макарович обіцяв прийти на голосування законопроєкту у другому читанні). Доповідав перший заступник спікера Руслан Стефанчук. За його словами, ухваленням Великого державного герба «ми закриємо гештальт державних символів». Тобто зробимо їх цілісною структурою. При цьому запевнив, що малий герб-Тризуб залишиться «найбільш вживаним гербом нашої держави».
Від імені «ЄС» і «Голосу» народний депутат Микола Княжицький зробив заяву про те, щоб гербів у нас має бути не два, великий і малий, а один-єдиний. І ним має стати Тризуб. Бо він — найбільш досконалий. А от щодо Великого герба є чимало зауважень, у тому числі — на предмет дотримання геральдичних правил.
«Ви читали цей закон? — виступаючи з трибуни, запитував Микола Княжицький. — Там написано, що на цьому гербі зображується корона Ярослава Мудрого. Та не було в Ярослава Мудрого ніякої корони! Корона була у Володимира Великого… Ви бачили цей герб? Бачили цього лева, в якого намальовано дві ліві ноги? Вам соромно не буде перед вашими дітьми?.. Ми не можемо в цей святий день псувати наш герб, наш Тризуб цими містифікаціями в угоду дешевому піару».
Підтримав колегу з «ЄС» нардеп із фракції «Голос» Роман Лозинський. Він дорікнув владі, що у такий великий день парламент змушений розглядати питання, яке не об’єднує українців, а роз’єднує їх. «Президент України, на превеликий жаль, вирішив воскресити шкідливу ідею Великого герба, герба, який є більше ознакою монархій, ознакою імперій і пережитком нашого імперіалістичного минулого…» — заявив Роман Лозинський. Намір ухвалити Великий герб назвав шкідливим, оскільки, на його думку, він розмиватиме досконалий герб — Тризуб.
Своєю чергою, співголова фракції «ЄС» Ірина Геращенко назвала поданий президентом проєкт Великого герба «політичним вінегретом». Тому закликала не голосувати за нього. А ось думка, мабуть, найбільш поінформованої людини із цієї теми — депутата-історика, колишнього директора Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича:
«Що не так із „Великим гербом“? Коротка відповідь — усе. З геральдичної, історичної, політичної, естетичної точок зору. Нині Тризуб зараховують до трійки найкращих гербів світу. Відтак — навіщо псувати його? Тризуб — це великий герб України та великий символ для всіх українців. Таким він має і залишитися».
Багато науковців кажуть, що небезпека «Великого герба» у тому, що він символізуватиме федеральну Україну. А саме про такий її поділ і про наступний розкол мріють у Кремлі…
Підсумувати експертні дискусії можна словами історика-журналіста-публіциста Вахтанга Кіпіані: «257 голосів за так званий «Великий герб» Зеленському зібрати вдалося… Тепер йому треба 300 голосів, щоб з древнього й досконалого герба із суспільним консенсусом зробити «застиглу музику Поплавського».
Коментар для «ВЗ»
Олександр Палій, історик, політолог
У політичній еліті нема консенсусу щодо Великого герба. А це така річ, яка повинна об’єднувати громадян. Тризуб це робить. Але чомусь там, де є згода, у нас проводять лінію розколу. Тризуб завоював авторитет у світі. Він довершений, лаконічний, видимий, такий, що виділяється серед решти. Через запропонований Великий герб, який нагадує багато інших гербів, цю ексклюзивність буде втрачено. І в цьому я погоджуюся із Володимиром В’ятровичем.
Читайте також: Руки геть від тризуба!