Софія Федина: «Наш з Марусею стрім зупинив Зеленського від подальшого «оборзіння»
Про складне та голодне дитинство, шлях у політику, головні претензії до Зеленського, стосунки з Порошенком та секрети особистого життя Софія Федина розповідає в ексклюзивному інтерв’ю
«Після Майдану мені пропонували іти у Верховну Раду всі, навіть „риги“…»
— Ти яскраво увірвалася в українську політику, стала дуже помітною особою. Особливо після резонансного стріму з Марусею Звіробій… Ця популярність допомагає як народному депутату чи заважає?
— Вона дуже ефективна, щоб доносити свою позицію, але муляє очі Офісу президента. А те, що мене «потерпілий» страшенно боїться, це своєрідне коло, обсипане сіллю як проти нечисті, — вони бояться його переступати.
— Хто серед колег у Верховній Раді на тебе справляє найбільш позитивне враження, від кого чогось вчишся?
— Найбільше надихає Яна Зінкевич. Моя мама переживала, як у такому фізичному стані вона зможе працювати… А Яна так локомотивить, що ми за нею не встигаємо. Зараз на Паралімпійських іграх здобула кілька золотих медалей, збирається їхати на міжнародні змагання з веслування, з плавання і ще з чогось… Вона сильна, цілісна і справжня.
— А хто найбільш комфортний, якщо не брати своє середовище?
— Це кіборг Андрій Шараскін (позивний «Богема») з фракції «Голос». Хоча він не є у партії «Голос», там взагалі зараз дивні речі відбуваються. Він військовий, а мені з військовими комфортно, все зрозуміло. Хоча з військовими з фракції «Слуга народу» не можу спілкуватися. Їхні військові навіть відмовилися підписувати подання-звернення до президента України щодо надання звання Героя України Ярославові Журавлю, який загинув на передовій, чотири дні стікаючи кров’ю. Вони сказали: «Ні, ми не можемо такого підписати, бо там є питання». І це показник того, наскільки ницо вони впали.
— Як пояснюєш таку поведінку?
— Фракція сказала, партія сказала, цар сказав. Вони лише тикають кнопку і роблять речі, які їм дозволяють. Своєї позиції не мають. Мовчазні кнопкодави. Партія на них всіх має компромат, тому є настільки слухняними. Люди, які пройшли Майдан і війну, не можуть бути настільки слухняні. З іншого боку, кажуть, їм за це непогано платять. Я не бачила, не можу того стверджувати, правда десь посередині…
— Поговоримо про твій шлях у політику. Ти людина творча: співачка, телеведуча. І раптом політика…
— Серйозно замислилась над цим питанням після обрання Зеленського. Якби Петро Порошенко виграв вдруге, швидше за все, я би в політику не йшла. Але точно знала, що Зеленський буде знищувати армію, знищувати все те, що є фундаментом моєї держави. Після Майдану мені пропонували іти у Верховну Раду всі, причому навіть «риги», як згодом виявилось. Тільки не мені особисто, а просили моїх знайомих зі мною поговорити. Ті сказали: «Якщо не хочете, щоб було смороду на весь Львів, краще до неї не підходьте». Тоді всім відмовила, бо вважала, що як викладач кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, працюючи зі студентством, можу набагато більше зробити. Та настав момент, коли треба було визначитися: чи готова я здати все, за що боролася п’ять років, чи піду у Верховну Раду і буду продовжувати цю роботу, буду захищати військових. Найбільше вагання було через те, що в Київ не хотіла.
— Чим Київ такий поганий?
— Далеко. Пів тисячі кілометрів. Коли мене питають, де живу, у Львові чи Києві, відповідаю — у потязі. Київ для мене завеликий, там забагато людей.
Зранку їдеш у метро, і це навіть не натовп, а величезний масив людей. Це не моє, моє — це атмосфера Львова, тут усі одне одного знають. Але цікава штука: більше заздрісників у Львові. Людей, які були друзями, приятелями, а зараз готові колоти зі всіх боків. Десь мене невдало сфотографували, вже розписують гидоту. Десь не дослухали, що я сказала, і гидота, гидота, гидота…
— Ти пояснюєш це заздрістю?
— Частково заздрість, частково бажанням хайпонути і собі бали заробити. Колишній добрий знайомий, тепер уже ні, вздовж і впоперек пройшовся по моїй колежанці Оксані Юринець. Таку гидоту виписував. Причому по її міжнародній діяльності, по допомозі військовим. А я знаю, скільки Оксана зробила! Я йому кажу: «Ти що, звар’ював?». А він: «Це речі, про які треба писати, їх замовчувати не можна». Кажу: «Ти ж знаєш, що Оксана самовіддано працює». А він: «Ну, може, так, а може, ні. Хай спростовує». Спочатку обгадити, а потім спростовуй. Це не журналістика, не підхід цивілізованих людей. Особливо, коли бачиш, що ця людина робить, а купу тих, що не роблять, махінаціями займаються, ніхто не рухає. І пояснення: «Що з них візьмеш?». Такі пояснення були і щодо Януковича, і зараз щодо Зеленського. Порошенка поливають брудом, я кажу: «А як щодо Зеленського?». У відповідь розводять руками: «А що з нього візьмеш?».
Критичне мисленням відсотків на 80 відсутнє у громадян нашої держави. Днями мала зустріч зі студентами одного коледжу і була здивована: молодь не те що не хоче чути про політику, вважає крамолою навіть бути у середовищі, де перебувають політики. Їм то не цікаво, їм то не треба. Я їм пояснюю, що політика — це вибір, який ви робите для держави, в якій будете жити.
«Зеленський зробив неоціненний внесок у розкрутку бренду «Європейська Солідарність»
— Ми символічно робимо інтерв’ю у кафе «На бамбетлі», де відбувся знаменитий стрім, який, очевидно, змінив твоє життя. Що, власне, змінилося з того часу?
— Зеленський Володимир Олександрович зробив неоціненний внесок у розкрутку бренду «Європейська Солідарність» і, зокрема, в розкрутку персональних брендів Софії Федини та Марусі Звіробій. І чим довше він буде тягнути цю справу, тим більше наші рейтинги будуть зростати. Саме з нашого стріму почалося різке зростання рейтингів «Європейської Солідарності». Багато людей кажуть, що ми з Марусею були перші, хто наважився гостро сказати правду про те, що відбувається. Нещодавно зустрілася з військовими активістами, які кажуть: «Ми всі так думали, але ви це сказали. І ми після цього так само почали говорити про речі, які відбуваються з армією, — про відведення військ, про скорочення озброєння і так далі». Ще один важливий момент: Зеленський після обрання президентом дуже борзо поводився з військовими…
— Ну, і не тільки з військовими, взагалі борзо поводився.
— Але після нашого з Марусею стріму він перестав хамити військовим.
— Це був своєрідний виховний момент для нього.
— Це його зупинило від подальшого «оборзіння». І головне, ми привернули увагу до того, що відбувається на передовій. Нещодавно на позиції у Золотому, звідки були відведені війська, проти чого ми протестували з Марусею і, зокрема, вже покійний Денис Янтар, якому хамив безпосередньо потерпілий, туди, за звітами ОБСЄ, підтягнули «Гради». Відведення військ спровокувало те, що ворог зайняв сіру зону, тож маємо ще ближче московського окупанта. Кожен день показує, наскільки ми з Марусею були праві.
За допитами Зеленського, які я вже бачила в матеріалах справи, «потерпілий» не бачив нашого стріму в оригіналі. Він за ним не спостерігав. Йому хтось показав конкретні моменти, в результаті чого він вважає погрозами слова двох не відомих йому жінок.
— Я дивилася цей стрім, і я скажу свої враження. По суті, я згідна на сто відсотків. І жодних погроз там не бачу. За формою це питання. Мені здалося, що ти потрапила під Марусин емоційний вплив. Десь, може, так повелася, ви одна одну, мабуть, заводили.
— У Львові є люди, які розповідають, що Маруся мене підставила, спровокувала. Вона ледь не агентка ФСБ… Маруся говорила так, як завжди говорила у багатьох стрімах до цього часу. Мене судять за три фрази: «А знаєш, там стріляють». «Знаєш, там розриваються гранати». «Хтось думає, що він безсмертний». Ці фрази Зеленський вважає погрозами, за які мені хочуть дати від 5 до 8 років. Бачимо, суд розуміє, що все безперспективне. Тому відкладають і відкладають… Мені прикро за суддів, яких хочуть підставити. Бо на рівні Європейського суду з прав людини, Європейської конвенції з прав людини, навіть будь-якої пристойної організації — всі шоковані тим, що відбувається.
«На «Голосі країни» мені сказали: «У вас немає голосу»
— У тебе було насичене дитинство. З трьох років мама тебе віддала на…
— Танці, музику, англійську, співи, малювання, естетичне виховання. Мама хотіла, щоб у мене була можливість вибирати, що я хочу. Щоб мати можливість, треба було мати цю всю палітру.
— Вона пішла з роботи і в тебе вкладала весь свій час, свої знання. Вона через тебе самореалізовувалася? Хотіла тебе бачити великою людиною, знаменитою?
— У той час працівники культури, а тато і мама працювали у музеях, майже нічого не заробляли. А працювати і нічого не заробляти сенсу не було. Це була одна з причин, чому мама повністю зайнялася мною.
— Які риси характеру ти перейняла від мами?
— Жорсткість, безкомпромісність у певних питаннях. Навіть не від мами, а радше від діда, маминого тата. Вона багато взяла від нього. І ця така кремінна твердість щодо української позиції — це тяглість поколіннєва.
У мене мама — як вибухова суміш. Ця риса складна, але я навчилася перечекати вибух і далі продовжувати.
— Мама у дитинстві тебе не перетискала? Бо так дитину навантажити…
— У жодному разі. Інколи мені за маму, навпаки, було прикро, бо з’являлися «доброзичливці», особливо, коли я підросла… У мене концерти, заходи, і мама завжди зі мною. Як художній керівник, костюмер, людина, яка ставить флешку з моєю музикою, яка припильнує, як я виглядаю, зробить фотографію. «Ой, що вона весь час з мамою ходить!». Спочатку мама відгризалась, потім я почала кидатись на людей. Кажу: «А ви мені сукню будете застібати. Ви будете мені мікрофон перевіряти, чи добре звучить? Ви будете зі звукорежисером і звукооператором працювати? Це все робить моя мама. Якщо вам щось не подобається і ви таким тоном спілкуєтесь з моєю мамою, значить, до побачення. Мені вас поруч не потрібно!». Я від маси мала шалену підтримку. В якийсь момент з татом стало важко, особливо після того, як в Картинній галереї вбили двох його колег, татові вибили зуби…
— Це коли на початку 90-х було резонансне пограбування Львівської картинної галереї?
— Так, і з того часу тато морально підупав. Мама мусила на собі то все витягувати. Мама стала ломом, який прорубував стіни, що були по дорозі.
— Ти колись розповідала, що був період у сім’ї, коли не було що їсти…
— Було. Це був початок дев’яностих. Я у дитинстві радше була голодна, ніж сита. І коли ми ходили на заняття зі співу, викладачка, бувало, їла бульйон з курки, а я за цей день з’їла булочку за три копійки, вона переді мною їсть, а я співаю. Мама каже: «Ми пішки додому підем, я тобі шоколадку куплю». Вибиралося між їжею і тим, чи поїхати транспортом на заняття через весь Львів. Щоб купити їсти, йшли пішки.
Тоді я у 13 років пішла гроші заробляти. У мами на городі позривала квіти і пішла продавати. За ті гроші купила їжу. Потім ми з мамою вийшли на Вернісаж, мама робила автентичні вироби з бісеру, а я їх продавала. Для мене львівський вернісаж — не базар, як дехто каже. Це когорта неймовірно творчих людей, які через біду залишили професорські посади і пішли малювати, вишивати, щось робити своїми руками, аби вижити. Я закінчила університет завдяки Вернісажу. Знаю, скільком людям та площа допомогла у житті, саме тому активно включаюся у процес захисту творчого об’єднання «Вернісаж».
— Чому ти не пішла кар’єрою співачки, так би мовити, однією стежкою?
— Бо бачила, що творчі працівники не мають грошей навіть на хліб… Ми вирішили, що має бути професія, яка приносить стабільний дохід. Оскільки мені легко давалися іноземні мови, цікавили міжнародні відносини, громадська діяльність, вибрали міжнар. Для початку ти є перекладачем з трьох мов і маєш хліб з маслом. З іншого боку, я була недостатньо хороша для факультету культури в нашому університеті, де також складала іспити, паралельно з міжнаром.
— Скільки ти знаєш мов?
— Англійська, польська, німецька. На початковому рівні японська і французька.
— У вісім років почала вчити японську мову. То мама наполягла…
— Мама хотіла, щоб я вчила арабську. Вона казала, що ця мова дуже важлива для певного регіону світу. Але викладач арабської сказав, що в чотири роки вчити таку складну мову зарано. Коли мені було вісім років, не було куди мене вести на арабську, і мама знайшла вчительку японської. Думаю, мама з книжок знала, як японці виховують дітей. Японці вважають: що закладеш у дитину до п’яти років, це буде базою для подальшого розвитку. Японські школярі початкової школи мають знати 300 японських народних пісень. Мама каже, було б добре, щоби в нас так було, тому що зразу асоціюєш себе з певною нацією, з певними можливостями.
— З ким зі знакових людей світового масштабу ти би мріяла познайомитися?
— З Браяном Адамсом. Я шалена його фанатка, у дитинстві мріяла разом заспівати.
— Чому не подавалася на популярний проєкт «Голос країни»?
— Я подалася на другий сезон, прислала свої записи. Вони мені відповіли: «Вибачте, у вас немає голосу».
— Хто з українських виконавців твій найулюбленіший?
— «Kozak System», «От Вінта», «Мандри». Святослав Бойко і «Широкий лан», Христина Панасюк, «Зеник зі Стрия» і гурт «Кулі». Оце здорове середовище, яке не тільки співає, а й займає державницьку позицію.
— А Святослав Вакарчук?
— Я люблю спів, тобто вокал як такий. А після того, як він мене обізвав старою владою, чого я буду його слухати?
— Що за скандал був з російським репером Морґенштерном, якого нібито через тебе не пустили в Україну?
— У мене люди запитали, чому в Україну їде чергова нечисть, яка підтримує окупацію Криму. Я сказала, якщо є доказова база, де він це говорив, цитати, надсилайте, я подам в СБУ. А потім дізналася про якийсь скандал, що я погрожую Морґенштерну, що я там чи не персонально стою на кордоні і його не пускаю…
А люди почали збирати інформацію про нього, внаслідок чого йому заборонили в’їзд в Україну. Та він і сам злякався сюди їхати. А навіщо нам тут будь-який представник країни-окупанта? Їм своєї «необ'ятної» Московії бракує? Чого до нас лізете і свою псевдокультуру несете? Страшенно тішуся, що «Go-А» за кількістю прослуховувань випередили на всьому пострадянському просторі Морґенштерна, який давно тримав там лідерські позиції. Тож «Go-А» рулять!
«Чи то не Єрмак тримає Зеленського як маріонетку?»
— Три головні претензії до президента Зеленського?
— Знищення армії та послаблення обороноздатності держави. Повернення «русського міра» і промосковських совєтських наративів у нашу гуманітарну сферу. І третя претензія: якщо ти клоун, залишайся у цирку, не берися керувати державою, чого не здатний робити. Він воює з Порошенком, шукає, де Порошенко винен, але насправді гробить українську державу.
— Чому він так цілеспрямовано воює саме з Порошенком? Боїться його як конкурента на наступних виборах чи це щось глибше?
— Як тільки оприлюднюються чергові соціологічні опитування і Порошенко має все кращі позиції, наближається до Зеленського, з’являються чергові плівки, чергове оббріхування. Тут концентрована особиста образа. Для мене це дико, як дико й те, що Зеленський хвалиться закордонним партнерам, що він жодного разу з Порошенком не зустрівся. Ідіот, що не зустрівся. Порошенко був президентом, у нього багатий досвід…
— Чому Зеленський досі тримає Єрмака?
— Єрмак виконує не належні йому функції. Він, по суті, секретарка Зеленського, яка забезпечує роботу офісу. А він займається зовнішньою політикою. У мене питання: чи то не Єрмак тримає Зеленського як маріонетку? А якщо взяти до уваги його зв’язки з московською федерацією, то чи не московська федерація тримає Єрмака, який тримає Зеленського…
— Закон про олігархів — це закон проти Порошенка?
— 100 відсотків. Цей закон є тотальною маячнею, він не має нічого спільного з реальним відокремленням олігархів від державної системи. Для початку мав би працювати антимонопольний комітет, який очолює людина Зеленського. Тут ідеться про цікаву річ: «Я можу тебе проголосити олігархом, приходь домовлятися».
«Все, що треба про нього знати, — він моє щастя»
— Хто у тебе найближчий друг?
— Моя половинка.
— Коли ми домовлялися на інтерв’ю, ти попередила, що про особисте не будеш говорити. Чому?
— Домашнє, рідне має бути сховане від чужих очей. Даша Щаслива (журналістка на Прямому телеканалі. — Авт.) постійно намагається у мене щось вивідати. Я кажу: «Дашо, у мене все добре!». Вона розповідала, що про мене плітки ходять у Верховній Раді, нібито у мене неймовірний «папік», крутіший від Порошенка і Коломойського. Тому, мовляв, я така борза.
— Ходили чутки, що ти коханка Порошенка…
— О, так, так. Ми з Мариною Анатоліївною (дружиною Порошенка. — Авт.) любимо про це говорити. У нас пів фракції «коханки Порошенка», якщо слідувати за цією логікою. Вони просто не знають, наскільки він любить свою дружину.
— Ти щоразу приходиш на інтерв’ю зі своїм молодим чоловіком, його звати Олег. Розкажи про нього.
— Все, що треба про нього знати, — він моє щастя.
— Ви вже давно зустрічаєтеся, але ще не оформили стосунків. Будь-яка жінка хоче сім’ю, дитину…
— Я, навпаки, вдячна, що мене терплять таку, як я є. Мене постійно немає вдома, навколо мене купа чоловіків, їсти у хаті не зроблено, прибирати часу не маю, а мене люблять, цінують — і це найважливіше.