Перепусткою в країни ЄС для українців буде паспорт вакцинації
Документ з’явиться з 1 липня
ЄС відкриває кордони з 1 липня. Однією з умов в’їзду буде наявність ковідного сертифіката. Це документ, який підтверджує, що людина вакцинована або не хворіє на Covid-19. В Україні почали розробляти паспорт вакцинації і планують видавати його з липня. Однак навколо цього з’явилося багато домислів та фейків, які «переконують», що з українським паспортом вакцинації не можна буде потрапити в країни ЄС, мовляв, вакцина у нас «не така».
Один з розповсюджених фейків, що без вакцинації не можна буде в’їхати до країн Європейського Союзу. Насправді в ЄС і тепер не можна в’їжджати туристам, хоча ковід-паспортів ще немає. Але наразі в країни Євросоюзу можуть в’їхати лише ті, у кого є посвідка на проживання в одній із країн Союзу або робота в ЄС.
Ковід-паспорти не ускладнять, а навпаки, дозволять в’їзд туристам до країн Євросоюзу. При цьому не обов’язково бути вакцинованим. В ЄС хочуть пускати за негативними результатами ПЛР-тестів або офіційно підтвердженої інформації про одужання після Covid-19. Саме ця інформація буде зазначена у ковід-паспорті або сертифікаті.
Ще один фейк, що активно «мусується» серед народу, стосується вакцин, які використовують в Україні і які начебто не підходять для поїздок в ЄС. Справді, не всі вакцини допущені в ЄС. Одна з умов для в’їзду — людина повинна бути вакцинованою препаратом, дозволеним Європейським агентством з лікарських засобів. Наразі це вакцини від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca і Johnson & Johnson.
В Україні використовуються вакцини Covishield, AstraZeneca-SK-Bio, Pfizer і CoronaVac.
Covishield, AstraZeneca-SK-Bio і AstraZeneca — це одна й та ж сама вакцина під різними торговими назвами. У неї ще є найменування Vaxzevria. Але головне, що все це AstraZeneca і вона має «зелене світло» у ЄС.
А ось вакцина CoronaVac тепер на розгляді в Європейському агентстві з лікарських засобів і у ВООЗ теж. Нещодавно ВООЗ схвалила іншу китайську вакцину, Sinopharm, незабаром має бути також рішення щодо CoronaVac.
Дехто вважає, що ковід-сертифікати, по суті, повертають візовий режим із ЄС. Це не відповідає дійсності, ковід-паспорт, навпаки, відкриває кордони ЄС для мандрівників. Зараз ковід-паспорти — єдиний варіант, який дозволить зняти обмеження для вакцинованих людей, інакше такі заборони будуть діяти ще багато років.
Деякі країни Євросоюзу починають пускати до себе в гості туристів ще до введення ковід-паспортів. Це Хорватія, Кіпр, Греція, Болгарія.
Ще один фейк — про те, що паспорт вакцинації буде складно отримати.
Наразі єдина складність — це вакцинуватися. Через невелику кількість вакцин у країні щеплять обмежені групи людей.
А ось отримати сертифікат вакцинації або ковід-паспорт буде легше, обіцяють у Міністерстві цифрової політики. Це буде перш за все цифровий документ у додатку «Дія», який можна буде завантажити або роздрукувати паперову версію на сайті.
Ну і найбільшим фейком є новина про те, що український ковідний сертифікат не діятиме в ЄС. Документ розробляють із урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії і Smart Vaccination Certificate ВООЗ. Тобто він буде відповідати тим стандартам, які вводять на міжнародному рівні. У цьому переконує Міністерство цифрової політики.
«Сертифікат міжнародного зразка буде вводитися відповідно до рекомендацій Єврокомісії. Зокрема, він буде містити інформацію про тип і виробника вакцини і дату вакцинації. Це дозволить українцям знову вільно подорожувати», — додали у міністерстві.