«Банкова не розуміє, що вони – не ЦК КПУ, а місцеве самоврядування – не обком партії...»
Через «надмірну самостійність» Віталія Кличка президент хоче забрати у столичного мера одне з його крісел
Чемпіону світу з боксу Віталію Кличку у ці дні доводиться тримати черговий удар — на рингу політичному. Його візаві — президент України Володимир Зеленський. Зусиллями своєї команди глава держави намагається змістити міського голову Києва з посади очільника Київської міської держадміністрації, яку той обіймає згідно із Конституцією і законом про столицю.
Експерти кажуть, нинішнього господаря Банкової діймає політична ревність, непокоять президентські амбіції, які начебто має Кличко. Першу особу країни дратує автономність мера, те, що, на відміну від багатьох попередників, Кличко не заглядає у рота центральній владі, багато у чому не погоджується з нею. А ще викликають заздрість потужні електоральні симпатії до колишнього спортсмена у столиці. Попри не до кінця вирішені комунальні проблеми, Кличка у Києві люблять — тоді як Зеленського, судячи з торішніх виборів у Київраду, де «Слуга народу» посіла лише п’яте місце, не сприймають.
Щоб скомпрометувати Кличка і виправдати потенційне незаконне призначення нового голови КМДА, меру Києва хочуть пришити ярлик якщо не розсадника корупції на берегах Дніпра, то принаймні того, хто її толерує. Після травневих свят у підрозділи Кличка, а також в офіси його близьких соратників з перевірками, обшуками, ревізіями одномоментно наїхала хмара перевіряльників — від співробітників СБУ і Національної поліції до фіскалів. Демонстративний обшук провели навіть у будинку Кличка (щоправда — поверхом нижче), дзвонили в його двері, що не можна розцінити інакше, як психологічний тиск. Порушено десятки кримінальних справ, 11-ти високопосадовцям вручено підозри. «Правоохоронці та податківці буквально кошмарять столичну владу. Такого не було в Україні навіть у махрові часи Януковича! Це тиск на столичну владу і придушення місцевого самоврядування. Тиск на мене особисто», — заявляв Віталій Кличко.
Видання «Українська правда», спираючись на власні дані, стверджує, що пресинг мера-чемпіона, за завданням Зеленського, координує шеф його канцелярії Андрій Єрмак. Юридичне прикриття атаки на мера здійснює сумновідомий підозрами щодо корупції заступник керівника Офісу президента Олег Татаров. А вирішення тактичних завдань боротьби із Кличком покладено на першого заступника голови ОПУ Кирила Тимошенка. Уже начебто відбувається «кастинг» на майбутнього керівника Київської міськдержадміністрації. У списку — функціонери Зе!-команди і «колаборанти» з оточення Кличка.
Зважаючи на деякі радикальні, сумнівні з точки зору законності дії Зеленського в останній час, аналітики припускають, що на основі «вкрай негативних» звітів від правоохоронців, президент руками РНБОУ звільнить Кличка з посади голови КМДА і призначить свого протеже. Мер, звичайно, візьметься оскаржувати ці свавільні дії, але на судові процедури (як було вже не раз) піде хмара часу. І столиця до нових виборів матиме паралельне керівництво. КМДА на чолі з людиною від Зеленського воюватиме із Київською мерією Кличка — імітуючи боротьбу президента із корупцією.
Думки з приводу
Тарас Березовець, політолог
…Силове залякування київського мера це, окрім усього, відповідь на зрослі президентські амбіції Кличка і боротьба за ресурси столиці. Оскільки олігархи, на думку Зеленського, підтримують різних гравців і впливають на порядок денний, то, з точки зору Офісу президента, підтримка Кличка з боку Фірташа, Ахметова і Пінчука є викликом йому особисто. Кличко і Разумков — два політики з відносно непоганим балансом довіри-недовіри, ставку на яких роблять олігархи у майбутніх президентських виборах.
Те, що Кличко не приховує своїх намірів поборотися за пост президента, те, що з ним особисто зустрічається заступник держсекретаря США Нуланд, плюс підтримка олігархів є вкрай поганою новиною для Зеленського. І зараз ми бачимо відповідь на ці погрози. Офіс президента розглядає можливість звільнити Кличка і замінити його більш лояльною фігурою. Київ — це ще й величезний, за мірками країни, бюджет, який можна буде використати у рамках корупційної програми «Велике будівництво» — для фінансування виборчої кампанії Зеленського. Наступним об’єктом «наїзду», за цією логікою, повинен стати Разумков.
Андрій Магера, колишній заступник голови ЦВК
Минулого року центральна влада безупинно тероризувала силовиками місцеву владу у Дніпрі. Цього року взялися за Київ. Переконаний, що Київ втримається на ногах. Як до цього втримався Дніпро.
Банкова досі не може зрозуміти, що вони — не ЦК КПУ, а місцеве самоврядування — не обком партії.