«У тебе – два роки умовно. Якщо не будеш слухатися, напишемо, що ти п’яний, і сядеш на ці два роки...»
Громадський активіст і журналіст Влад Якушев заявив, що його «родину тероризує поліція»
Львівський журналіст, письменник та атовець Влад Якушев написав на своїй сторінці у соцмережах обурливий пост про те, що його «родину тероризує поліція». У цьому терорі проглядається, зі слів Влада, «ментовський бєспрєдєл».
Під приціл правоохоронців потрапили племінниця Влада Якушева, Ксенія Корецька, та її чоловік, Владислав Корецький. Подія відбулась торік — 1 серпня 2020 року у Львові на вул. Валовій, поблизу будинку № 25. Ксенія розповідала, що вони з чоловіком йшли мимо шумної компанії, яка конфліктувала з патрульними. Патрульні поводилися зухвало. Відтак вирішили втрутитися у конфлікт… Ось що Влад Якушев розповів журналісту «ВЗ»:
— Патрульні були «накручені», коли моя племінниця з чоловіком втрутилися у конфлікт. Шарпали Влада за руки. Кричали, що повезуть його у райвідділ. Він виривався… Тоді повалили його на землю. Ксенія почала його захищати. Поліцейський її штовхнув, і вона впала, коли встала, то дала йому ляпаса. Вони викликали ще один екіпаж. До райвідділу забрали Влада, Ксенію та ще одного чоловіка, він — киянин. Влада відправили у СІЗО на три дні до обрання запобіжного заходу. Вони його особу встановили, але він не мав при собі паспорта, відтак сказали, що мають право його тримати. Ксенію протримали 14 годин, без води, але відпустили. Жодних свідчень у неї не брали. А далі — суд, обрання міри запобіжного заходу. Киянина залишають під вартою на два місяці…
— Він мав при собі якусь зброю?
— Ні, ніхто не мав. Поліцейські сказали, що вони були п’яні у громадському місці. Стосовно Влада, адвокат оскаржив постанову про накладення патрульними адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 178 КупАП (розпивання алкогольних напоїв на вулицях тощо). Справу розглядав Франківський суд
Як мені пояснив адвокат: «Якби була одна справа, то суддя би подивився на мою племінницю, яка важить 48 кілограмів, та на патрульних вагою понад 90 кілограмів, і ця справа би «розвалилася». Відтак їм вдалося Влада залякати та переламати. Його ще звільнили з роботи. «Мєнти» подзвонили до нього на роботу. Роботодавець з переляку його вигнав.
— А свідки у справі були?
— Тільки правоохоронці.
— А що з тим киянином, який проходив у справі?
— Не знаю, яка доля цього киянина. Влад отримує два роки умовно, і нібито на цьому мало все закінчитися. (Справу розглядав Галицький районний суд, суддя Зубачик Н. Ось декілька цитат з рішення: «Дії
— Влад не йде на контакт, тоді поліцейські роблять засідку у його під’їзді, — обурюється Влад Якушев. — Вони йому кажуть: «Даємо хід справі по твоїй дружині, або ти вирішуєш це питання, і ми справу закриваємо». Тобто дали зрозуміти, що їм треба заплатити… На щастя, тітка почула розмови в коридорі і виглянула. Наступного дня дзвінок, який Влад записав. Поліцейський каже: «У тебе умовне. Якщо не будеш слухатися, ми тебе зловимо, напишемо, що ти п’яний, і сядеш на ці два роки». Родичі подзвонили до мене. Бо тиск був постійний. І ми вирішили зателефонувати на «гарячу лінію» МВС. Це було 31 березня цього року. А вже ввечері слідчий почав ломитися до Влада у хату, мовляв, хоче вручити підозру. Вдома була лише тітка. Влад з Ксенією були в гостях. Тітка додзвонилася до мене. Я одразу поїхав до неї. Викликав «патрульку». Щоправда, патрульні мене так і не дочекалися. Сказали телефоном, що вони вже все з’ясували, що йдеться про справу, в якій я і мої родичі побили патрульних рік тому. А зі мною не хочуть розмовляти, бо я громадський діяч. Мене аж підкинуло! То вони і мене намагаються у цю стару справу запхати? Я підходжу під двері — нікого. Зайшов до тітки. Їй було погано, я її приводжу до тями. І тут, це вже здається добре по десятій, дзвінок їй на мобільний. Я піднімаю трубку, а це дзвонить слідчий Кобилецький. Слідчий подумав, що це чоловік моєї племінниці. І каже: «Давай, швиденько, Ксенію за руку — і до мене. Або будемо їй підозру вручати, або обговорювати, що з цим всім робити». Коли я назвався і сказав, що я журналіст, риторика його змінилася. Почав казати, що «він хоче слідчі дії провести», «щоб Ксенія прийшла до райвідділу з адвокатом». Я звернувся з заявою у департамент внутрішньої безпеки Нацполіції. Коли Ксенія прийшла до слідчого з адвокаткою, він їй таки вручив підозру — це «хуліганка» ч. 3 ст. 296 від 2 квітня. Тоді що слідчий збирався вручати 31 березня, коли прийшов до неї додому? Чи мав право там бути?".
У підозрі, зокрема, написано «що Ксенія Корецька 1 серпня 2020 року на вул. Валовій, поблизу будинку № 25, разом з Владиславом Корецьким вчинила конфлікт з поліцейськими, ображала честь та гідність поліцейських та перехожих, які робили їм зауваження, вдарила поліцейського Горгута П. в обличчя, стискала його праве плече, чим, відповідно до висновку експерта, заподіяла йому легкі тілесні ушкодження та спричинила втечу від працівників поліції Корецького В., а також не припиняла своєї протиправної поведінки упродовж тривалого часу, внаслідок чого припинення такої стало можливим лише після прибуття на місце події додаткових екіпажів поліції. Ксенія Корецька підозрюється у грубому порушенні громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, яке супроводжувалося особливою зухвалістю та було пов’язане з опором представникові влади». Свій підпис під документом поставив і прокурор Львівської місцевої прокуратури № 1 Львівської області.
Коментар для «ВЗ»
Катерина Рибій, речниця патрульної поліції Львівщини
Якщо громадяни вважають, що в діях поліцейських є якісь правопорушення, вони звертаються до Державного бюро розслідувань (ДБР). Щодо справи, про яку ви запитуєте, то громадяни звернулися до ДБР. Там відкрили відповідне провадження. ДБР перевіряє факти. Поліцейських вже допитували. Працівники ДБР, я так розумію, все перевірили, проаналізували всі матеріали. Поліцейські зателефонували в ДБР, і їм повідомили, що це провадження вже закрите.
А тим часом…
Департамент внутрішньої безпеки Нацполіції України відреагував на заяву Влада Якушева, зокрема на його пости у Фейсбуці, та ухвалив рішення — призначити перевірку усіх фактів щодо дій правоохоронних органів.