Роман Ілик: «З таким низьким відсотком людей, які готові до вакцинації, очікувати на колективний імунітет не доводиться»
Катастрофічною ситуація є не тільки щодо щеплень проти ковіду, а й щодо інших небезпечних інфекцій
Чимало українців вакцини від ковіду бояться більше, ніж самої хвороби. Проти вакцинації в соцмережах активно розповсюджують усілякі міфи і фейки. Натомість влада, по суті, нічого корисного не робить, аби серйозно пропагувати щеплення на національному рівні. Жодної дієвої соціальної реклами!
Сподіватися на те, що кілька публічних осіб, які на камери зробили вакцинацію, стануть драйверами змін у свідомості мільйонів українців — смішно.
Про перспективи вакцинації говоримо із заступником міністра охорони здоров’я (2016−2019 рр.) Романом Іликом.
— Чому, на вашу думку, в Україні провалена вакцинація?
— Щоб централізовано на рівні держави закуповувати будь-які ліки, у тому числі вакцини, потрібно думати заздалегідь.
Якщо йдеться про будь-яку вакцину (не в умовах форс-мажору, який маємо сьогодні з ковідом, а загалом планово), то цей процес займає щонайменше два роки.
Якщо ж говоримо про форс-мажорні обставини, то про закупівлю вакцини влада зобов"язана була подбати негайно, щонайпізніше улітку 2020 року.
— Як це зробив Ізраїль, чи ряд інших розвинутих країн, які ще влітку домовлялися з Пфайзером, коли ця вакцина ще навіть не була допущена до масового обігу. На сьогодні Ізраїль вже провакцинував майже все своє доросле населення і офіційно заявив, що в країні ковід переможений.
— Власне тому, що технологічно процес виготовлення вакцини кардинально відрізняється від виготовлення інших лікарських засобів. Головне — треба більше часу, і, що важливо, — гарантія того, що ця вакцина буде саме у тих обсягах, в яких зроблено замовлення. Якби ми б розпочали цей процес влітку, на сьогодні ми б вже провакцинували усіх охочих. Для успішного ефекту вакцинації потрібно щепити щонайменше 70 відсотків населення. А тепер ключове питання: в який спосіб це досягти в Україні, де понад 60 відсотків населення в принципі не готове вакцинуватися? Виникає логічне запитання: що вакцинація в таких обсягах дасть в Україні? Колективного імунітету від цього точно не буде. Тобто з таким низьким відсотком людей, які готові до вакцинації, очікувати на колективний імунітет не доводиться. Бо тотально провалена комунікаційна кампанія на рівні держави. Якщо б влада ще з літа доносила до людей інформацію про важливість вакцинації належним чином, а не окремими меседжами, ми зараз мали б іншу ситуацію і зовсім інші цифри.
Причому справа катастрофічною є не тільки щодо щеплень проти ковіду, а й щодо щеплення від інших небезпечних інфекцій. Є календар щеплень для дітей, який вимагає обов’язкову вакцинацію від близько десяти інфекційних захворювань. Але і він не виконується на належному рівні.
Це означає, що інформаційна кампанія повинна проводитись завжди, незалежно від того, чи є пандемія, щоб населення справді довіряло вакцинації як надійному методу профілактики інфекційних хвороб. Допоки в Україні не буде 80−90 відсотків людей, які готові усвідомлено самі вакцинуватися та вакцинувати своїх дітей, про позитивний ефект будь-якої вакцинації годі говорити.
— В Україні вже масово поширений агресивний британський штам, який завезли з-за кордону…
— У тому-то й проблема. Навіть якби достатню кількість людей вже б і щепили, і виробився колективний імунітет, населення невпинно мігрує. Світ сьогодні відкритий. Тобто і в інших країнах має також бути щеплено не менш ніж 70 відсотків. Якщо той же Ізраїль щепив майже всіх своїх громадян, це не означає, що там не буде випадків захворювання на коронавірус. Тому навіть масова вакцинація повністю не вирішить проблеми, оскільки у нас «дірки» на кордонах, не відстежуються належним чином зв’язки інфікованих громадян.
Щеплення, без сумніву, зменшить навантаження на систему охорони здоров’я, убезпечить групу ризику від захворюваності. Але це не вирішить проблеми глобально, на державному рівні. Варто задуматися владі над серйозною багатоскладовою постійною національною просвітницькою роботою, яку насамперед, варто починати із самих медиків. Ніщо пагубніше не діє на свідомість людини, що вагається щодо вакцинації, аніж зерно сумніву посіяне саме такими медиками. З оптимізмом дивлюся у майбутнє.