«Тарифний геноцид»: змова олігархів?
Влада злякалась протестних акцій і шукає шляхів для відступу
З новим роком нові побутові «менінгіти» звалилися на наші голови. Українці шоковані різким підвищенням вартості комунальних послуг — за даними Державної служби статистики, середні ціни на житло, електроенергію, воду, газ зросли на 13,6%. Найбільше стрибнули розцінки на голубе паливо — аж на 56,3%! Люди вийшли на «тарифні майдани».
Наразі спонтанні акції протесту відбулися у Чернівецькій, Полтавській, Миколаївській, Вінницькій, Харківській, Львівській, Херсонській областях. Перекривають дороги, блокують держустанови. У Полтаві у лави обурених стали гравці футбольного клубу «Ворскла» на чолі з її головним тренером Юрієм Максимовим.
Захистити людей від комунального здирництва від імені своїх колег-ветеранів пообіцяв підполковник запасу Віталій Баранов. На своїй сторінці у соцмережах офіцер заявив: «Ми, ветерани російсько-української війни, вимагаємо негайного зниження цін на надання комунальних послуг для населення України. Інакше залишаємо за собою право на захист громадян усіма доступними способами і методами».
На 15 січня заплановано загальноукраїнську акцію протесту поти «тарифного геноциду». Це налякало центральну владу. Під час терміново скликаної «енергетичної» наради президент Зеленський дав вказівку Кабміну розв’язати проблему з тарифами. Прем’єр Денис Шмигаль обговорив критичну ситуацію із керівником «Нафтогазу» Андрієм Коболєвим, віцепрем’єром Юрієм Вітренком. Начебто знайшли кілька варіантів виходу із ситуації. Один з них передбачає регулювання тарифів постановами Кабміну, «заморожування» тарифів «до кращих часів», інший — зобов’язує всіх постачальників газу публікувати річні тарифи, і тим самим максимально спростити конкуренцію на ринку.
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що підвищення тарифів є змовою власників обленерго і обленергопостачів, які перебувають у руках певних картелів (Ахметова, Льовочкіна, Фірташа, Медведчука). За словами експерта, українська влада опинилась затиснутою у вилці між Міжнародним валютним фондом, який вимагає ринкових цін, і власними олігархами, перед якими Банкова теж має зобов’язання. Зниження тарифів можливе, але воно не буде значним, каже Віталій Кулик. «Прогнозую бунти, марші „порожніх каструль“. З лютого цього буде більше, ніж тепер. У рамках протестів можлива активізація старих політичних гравців та поява нових».
Водночас директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран вважає, що нинішня тарифна криза і протести спровокували популістські передвиборчі обіцянки Зеленського знизити тарифи. Мовляв, рік тому обіцяв знизити тарифи, а на тлі тотального зубожіння населення вони зросли. Щоб вийти із цієї ситуації, на думку експерта, варто найперше повернути субсидії до того обсягу, в якому їх надавали за президентства Петра Порошенка. Другий напрям — відновити ріст економіки, який підняв би добробут населення, зокрема його платоспроможність. «Якби реальні зарплати і пенсії значно підіймали, якби ми бачили ріст економіки, то і підвищення тарифів не було би таким страшним», — каже аналітик. Причиною погіршення ситуації він вважає непродумані дії центральної влади. А те, що президент доручив уряду терміново врегулювати ціни, на думку Сергія Тарана, вкотре доводить, що Зеленський так і не зрозумів межі своїх повноважень, не навчився діяти у рамках Конституції.
Думка з приводу
Влада закладає під економіку бомбу сповільненої дії
Сергій Фурса, інвестиційний аналітик Dragon Capital
В українському уряді вирішили, що ринкові ціни на газ — це погано. І вирішили «підкоректувати» реформу ринку газу. Підкоректувати ринкове ціноутворення. І, фактично, повернути фіксовану ціну на газ. Це пропозиція Міністерства енергетики. За дивовижним збігом, це сталося в той момент, коли «віртуальна місія МВФ у місті».
За дивовижним збігом, перед цим раптом на новорічні свята, коли політична активність на нулі і всі доїдають олів’є, пройшли протести проти зростання тарифів у Полтаві, де мер — від «За Майбутнє» Коломойського.
За дивовижним збігом, напередодні, перед тим, як Міністерство енергетики запропонувало піти від ринкових цін на газ, програмний пост, з традиційними розмовами про зовнішнє управління, написав глашатай Коломойського Дубінський.
Це означає, що олігарх знову завдає удару. І по економіці України, і по співпраці із Заходом.
Формування ринкової ціни на газ було ключовою реформою в рамках співпраці з МВФ. Внаслідок цієї реформи «Нафтогаз» з чорної діри українського бюджету перетворився на найбільшого платника податків. І це дозволило почати формування конкурентного ринку газу для населення. І це сильно вдарило по корупції. При цьому, в рамках співпраці з МВФ, було введено механізм субсидій, який захищав найбідніших. У підсумку, багаті платили. Бідні отримували субсидії.
Що буде, коли Україна вкотре «кине» МВФ? Знову негативний сигнал ринку. Знову Україна в очах світу як держава популістів, ненадійний партнер. Знову привид дефолту почне бродити по Печерських пагорбах. Цьогоріч Україні треба залучити боргового фінансування на 24 млрд доларів. Причому тільки 4 мільярди доларів піде на виплату зовнішніх кредитів. Все інше — наші внутрішні борги, в тому числі різке зростання боргів перед українськими банками по ОВДП і фінансування дуже високого дефіциту бюджету.
Що отримає населення? Тимчасово цифри у платіжках зменшаться. А потім ми заплатимо за все це збільшенням боргу. Кризою. Девальвацією та інфляцією. Податком на бідних. Знову бідні заплатять більшу ціну. Просто за те, щоб жителі Кончі-Заспи менше платили за газ. У результаті, ще один крок у бік «русского мира». Те, що дуже потрібно Коломойському.
«Прекрасний» початок року. Налякаємо інвесторів, закладемо бомбу сповільненої дії під економіку України і зробимо приємне Коломойському.