«Переважно це були квартири, якими роками ніхто не користувався...»
За чотири роки шахраї заволоділи шістьма львівськими помешканнями й двома гаражами
Квартирних аферистів у всі часи не бракувало. Та як показує життя, до шахрайських схем з житлом нині долучаються ті, хто раніше взагалі не мав проблем із законом. Проте такі шахраї-аматори дуже швидко «вчаться». І ось результат. За чотири роки п’ятьом зловмисникам вдалося у шахрайський спосіб заволодіти шістьма квартирами львів’ян та двома гаражами — на загальну суму майже 11 мільйонів гривень!
Реалізувати задумане зловмисники змогли, підробивши паспорти власників квартир. Причому підробки були такими якісними, що на око не відрізнити від справжніх документів. Шахраї вписували у паспорт усі дані власника квартири, а фото вклеювали своє…
Про зухвалих квартирних аферистів журналістці «ВЗ» розповів представник Львівської обласної прокуратури — начальник відділу нагляду за додержанням законів, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Валерій Заярський.
Цією справою правоохоронні органи займаються з 2016 року. Саме тоді й сплив перший епізод… До правоохоронців звернувся власник однієї квартири і повідомив, що його житло перереєстроване на… невідому особу. Слідство розпочалось.
«Зловмисники знаходили помешкання, у якому тривалий час ніхто не проживав, — розповідає про квартирну схему Валерій Заярський. — Наприклад, людина поїхала за кордон або до родичів літнього віку. За такими квартирами проводили спостереження. Представлялися представниками комунальних служб, розпитували у сусідів про власника житла. Згодом встановлювали усі дані власника. Або через жек, або через адресне бюро, наприклад, казали, що людина зникла. У якомусь випадку могли звернутися в ОСББ. Така інформація є і в загальних базах нерухомості. Дізнатися, хто є власником квартири, не складно.
Далі зловмисники замовляли виготовлення паспорта. Ідентифікувати, що цей паспорт — підробка, було практично неможливо. Паспорт був виготовлений на дуже якісному поліграфічному обладнанні. На такому обладнанні виготовляють паспорти на державному підприємстві. Техніка прогресує, і таке обладнання є у загальному доступі, його можна купити. Дані про власника квартири, його ім’я та прізвище, і навіть сімейний стан, відомості про прописку, з усіма печатками, вносилися у цей підроблений паспорт. А фотографія вклеювалася одного з учасників цієї злочинної групи (залежно хто власник квартири — жінка чи чоловік). Із п’яти учасників цієї групи двоє виконували роль тих, чиї фотографії вклеювалися у паспорт. А квартири підшуковували такі, щоб власником була одна особа, а не кілька співвласників".
Валерій Заярський каже, маючи такий паспорт на руках, зловмисники могли звернутися в органи податкової служби, аби отримати ідентифікаційний код. «Казали, що ідентифікаційний код, мовляв, втратили. Показували паспорт, відповідно їм видавали ще раз ідентифікаційний код. Після цього вони виготовляли наново реєстраційні документи на квартиру. Це технічний паспорт на об’єкт та витяг з реєстру речових прав. Це об’єм документів, який достатній для людини для підтвердження її права власності на житло».
«Чи допомагав хтось цим шахраям: працівники БТІ, нотаріуси, державні реєстратори?» — запитую. «Вони мали всі необхідні документи на квартиру і своє обличчя у паспорті, тож ні у кого не виникало жодних сумнівів, що паспорт фальшивий. Далі — квартиру продавали. У більшості випадків ці квартири реалізовувалися спочатку між учасниками злочинної групи (очевидно, аби заплутати сліди. — Авт.). Після цього вони розміщували оголошення про продаж квартири, до прикладу, на OLX чи DOM. RIA. Могли продати квартиру двічі, а то й тричі. В окремих випадках зверталися до ріелторів, які також стали свідками у цій справі».
«Зловмисники міняли замки у цих квартирах, а у деяких робили навіть мінімальний ремонт, — веде далі Валерій Заярський. — Якісь старі меблі могли викинути. Тобто старалися надати квартирі більш-менш товарного вигляду. Увесь процес від початку і до кінця був добре продуманий».
Більшість потерпілих до останнього не знали, що їхню квартиру вже продали. Про це дізнавалися від правоохоронців. До слова, прокурори не розкривають усіх козирів, бо знають, що мають справу з шахраями, які будуть намагатися будь-якими методами уникнути відповідальності. У листопаді кримінальне провадження скерували до Личаківського районнного суду. Один із членів цього злочинного угрупування помер від коронавірусу. Отже, на лаві підсудних опиниться четверо учасників-львів'ян. Наймолодшому з них — 35 років.
Кримінальне провадження відкрите за ст. 190 ККУ (ч.4) — вчинення злочину в складі організованої групи, що заподіяло збитки в особливо великих розмірах. Зловмисникам загрожує від 5 до 12 років з конфіскацією майна. Інша стаття, яка їм інкримінована, — це підробка документів (ст. 358 ККУ, ч.3,4).
«Чи повернуть квартири їхнім справжнім власникам?» — запитую прокурора. «Один об’єкт уже повернуто власнику. Суд у цивільному провадженні, оцінивши всі ці обставини, скасував договори купівлі-продажу, реєстраційні документи і процедури».
«Що вас найбільше здивувало під час розслідування?» — запитую наостанку. «Ця група не була з числа якихось авторитетних досвідчених злочинців. Переклеювання фотографії у паспорті — один із непопулярних методів шахрайських схем. Надто ризиковано. Ці зловмисники наживо з’являлися у різних інстанціях — у БТІ, у нотаріусів, у податковій. Багато свідків їх бачили…»