Партійні фінанси співають романси...
Через огріхи у бухгалтерії «Батьківщина» недоотримає із державної скарбниці понад 6 мільйонів гривень
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) наклало табу на державне фінансування ВО «Батьківщина» у четвертому кварталі цього року (надання бюджетних коштів на статутну діяльність політичних сил передбачає Закон «Про політичні партії в Україні»). Якщо апеляційна інстанція, куди звернулася «Батьківщина», не скасує цього присуду, соратники Тимошенко не отримають на свої потреби більше ніж шість мільйонів гривень.
Санкції НАЗК було накладено через виявлені порушення у фінзвітності регіональних осередків та центрального офісу «Батьківщини», яка є обов’язковою. Скажімо, перевірка виявила, що платіжні документи на прийом спонсорських внесків у вигляді листівок, брошур, плакатів підписували особи, які на той час були за кордоном — відтак не могли вчиняти юридичні дії. Серед інших «неув'язок», на які вказало НАЗК: невідповідність дат укладання угод з компаніями і дат відкриття їхніх банківських рахунків; доходи донорів партії були меншими, ніж грошові внески на потреби цієї політичної сили…
Раніше журналісти-розслідувачі не раз розповідали про липових спонсорів кількох політичних сил. Траплялося, що величезні суми пожертв надходили нібито від літніх людей із жалюгідними пенсіями. Якщо вірити звітам, одна із жительок Кіровоградщини, яка працює рядовим касиром у магазині, за пів року переказала на потреби однієї з партій… півтора мільйона гривень.
Державне фінансування партій (які пройшли до парламенту) має на меті запобігти політичній корупції, впливу на ці партії з боку олігархів. 2020 року на підтримку п’яти партій, представники яких стали народними депутатами, надано 283 млн 530 тис. грн. Відповідно до кількості набраних голосів «Слуга народу» мала би отримати за рік понад 140 млн грн (від цих коштів партія відмовилася), ОПЗЖ — 42 млн грн, «Батьківщина» і «Європейська Солідарність» — по 26 млн грн, «Голос» — майже 19 млн грн.
«ЄС» і «Голос» отримають також доплати по 14 млн грн — за те, що витримали гендерні квоти у своїх виборчих списках.