Нащадки комуністів хотіли би в український герб-тризуб втулити свої серп і молот...
На 30-му році Незалежності українські політики знову згадали про ідею розробити Великий Герб нашої держави
Ідея Великого Герба виникла на зорі нашого суверенітету. Парламент проголошеної незалежної України узаконював невід’ємні її атрибути. Замість радянського, червоно-блакитного прапора, здійнялося синьо-жовте знамено нової вільної республіки. На зміну комуністичному «Живи, Україно, прекрасна і сильна, в Радянськім Союзі ти щастя знайшла» з’явився новий гімн з початковими словами «Ще не вмерли України ні слава, ні воля».
Найважче було утвердити ще один символ держави — герб. Більшість тодішніх нардепів представляли комуністичний «бомонд», тож і слухати не хотіли про тризуб, вважаючи його «бандерівським» знаком. І тоді демократична меншість пішла на тактичну хитрість. Сказала своїм ідейним опонентам, що тризуб буде малим гербом, а великий, мовляв, ще розроблять…
За створення Великого Герба бралися кілька разів, але щоразу законодавці не доходили згоди щодо його остаточної версії. Інтерес до Великого Герба поступово зникав — усі звиклися з тризубом. Але нині до цього питання повернулися. 25 серпня Верховна Рада постановила оголосити конкурс на найкращий ескіз великого Державного Герба України. Конкурс має провести Кабінет Міністрів. До 1 жовтня повинно бути створено оргкомітет, який має розробити положення конкурсу, вирішити питання його фінансового і матеріально-технічного забезпечення. До 1 листопада уряд повинен провести суспільне обговорення запропонованих ескізів, а до 1 грудня — визначити серед них переможця. Результати конкурсу має затвердити парламент.
Однак в українському суспільстві все більше утверджується думка, що якогось «додаткового» герба нашій країні не треба. Єдиним таким гербом має бути Тризуб. Про це кажуть народні депутати, історики, геральдисти. Зокрема, представник партії «Батьківщина» Іван Крулько пропонує збирати підписи про внесення змін до Конституції — для того, щоб затвердити Тризуб єдиним Державним Гербом України. «Не малим, не великим, а Державним Гербом України, який об’єднує всю України, а не розколює», — наголосив народний депутат. Таку ж думку з парламентської трибуни висловив і Володимир В’ятрович («Європейська Солідарність»). Вважає, що цю ідею піднімають на щит нащадки комуністів, які прагнуть втулити у наш герб-тризуб свої серп і молот. «…Хіба теперішній Тризуб не є великим гербом? — каже В’ятрович. — Це той герб, який ми запозичили з часів Русі, це той герб, який став державним у часи Української революції 1917−1921 років, під яким боролися вояки армії Української Народної Республіки, Української Повстанської Армії, під яким борються сучасні вояки Збройних сил України…». На думку В’ятровича, вкиданням теми Великого Герба у суспільстві намагаються розпалити реваншистські настрої. «Хтось вважає, що можна перетворити День Незалежності на різного роду попсові танцюльки, — зазначив депутат. — Хтось вважає, що можна топтати прапор у День Незалежності, хтось хоче перевернути прапор по фен-шуй, хтось хоче поміняти слова гімну, комусь хочеться змінити герб. Ми не маємо права і не сміємо цього робити. Це символи, які ми отримали від наших предків. І наша місія — зберегти їх і передати нащадкам».
Солідарний із законодавцями і директор Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович:
«Ми не підтримуємо цю ідею (про створення Великого Герба України). Взагалі не підтримуємо… Малого Герба України цілком достатньо. Він сприймається суспільством, він зрозумілий. Традиція створення великих гербів пов’язана з країнами — колишніми імперіями, до складу яких входили території з різними геральдичними традиціями, символами, які потрібно було об’єднати в один великий герб. В Україні немає такої необхідності. Тризуб абсолютно добре сприймається як на Донбасі, як у Криму, так і на заході країни, і в її центрі».