Фіаско «зелених» прокурорів
Керівник слідчої групи ДБР заявив, що у справах Порошенка на нього й підлеглих тиснули
Попри несамовиті потуги, гучним пшиком завершилася спроба представників Державного бюро розслідування і Офісу генпрокурора домогтися у суді обрання запобіжного заходу для Петра Порошенка. Клопочучи про «особисте зобов’язання», а відтак — про вилучення у політика його паспортів, обмеження на виїзд з Києва — заангажовані силовики будь-що прагнули загальмувати активність, принизити, завдати морального удару п’ятому президенту. Але прорахувалися — своїми руками лише додали Порошенку балів! А себе — скомпрометували.
Минулої середи був третій судовий раунд у процесі над Порошенком у так званій справі Семочка. Представники обвинувачення виглядали на ньому ще більш непереконливо, непрофесійно, ніж у попередні рази. Захист Порошенка і сам він ущент розбили доводи прокурорської групи з 13 осіб, вказали на грубе фальшування матеріалів справи, підтасування, замовний, політичний характер висунутих звинувачень. Достатньо згадати такий факт: 7 липня слідчі ДБР серед ночі, о 24.00 (!), просили суддю Олесю Батрин ще на три місяці продовжити досудове розслідування у «справі Семочка». Дозволила це. Наступного ранку у суді прокурори і далі домагалися ізоляції Порошенка. Проте після обіду, коли захист припер прокурорів до стінки фактами різних маніпуляцій з їхнього боку, тиску на слідчих, вказав на інші неправомірні дії з боку ДБР і генпрокурора, ці прокурори раптом витягли зі своїх папок повідомлення про те, що досудове розслідування у цій справі… завершено. Тож, мовляв, обирати Порошенку запобіжний захід уже не треба. Такого правового і суто людського цинізму стіни Печерського суду, мабуть, не бачили!
У представника обвинувачення Камінського і його колег буквально відібрало мову, коли під час судового засідання вони почули, що їхній колега, керівник третього відділу Головного слідчого управління ДБР Олег Корецький заявив пресі про відсутність складу злочину у «справі Семочка», про закриття через це іншої справи проти Порошенка (щодо продажу заводу «Ленінська кузня»), а також про політичний характер усіх інших кримінальних проваджень проти п’ятого президента. Зокрема Корецький заявив, що «харківські» на чолі з генпрокурором Венедіктовою і заступником голови ДБР Бабіковим (колишній адвокат Януковича) тиснули на слідчих у справах Порошенка. Думається, після цієї заяви на Банковій багато хто попросив для себе заспокійливого…
Тим часом адвокати Порошенка попросили суддю Сергія Вовка запросити Олега Корецького для дачі показів. Зрозумівши, що пахне смаленим, що їхнє фіаско прямо перед телекамерами не за горами, ошелешені прокурори звернулися з проханням залишити своє клопотання щодо Порошенка без розгляду. А ще кілька тижнів, пригадайте, вимагали ж заарештувати Пороха!
Підсумовуючи підсумки виграшного для себе суду, один з адвокатів Порошенка Ілля Новиков (захищав у Москві наших полонених моряків) написав у Facebook: «Противник відступив у повному безладі, зазнавши важких втрат, контуженим і обіср… м». Водночас лідер «Європейської Солідарності» заявив, що за виконання політичних замовлень влади правоохоронці, у тому числі генпрокукрор Венедіктова, рано чи пізно нестимуть відповідальність. Порошенко сказав, що готовий обстоювати справедливість і у двох десятках інших сфабрикованих справах проти нього, які вважає замовленнями влади.
Коментар для «ВЗ»
Володимир ФЕСЕНКО, політолог
Те, що не було обрано запобіжного заходу Порошенку, а також політичний й інформаційний шум довкола цієї справи є його політичною перемогою. Діючи старими методами, Генпрокуратура у Порошенка не виграє. Тим більше, йдеться про судовий марафон. Усі ці справи — надовго, швидко не завершаться. Це при Януковичу, коли був цілеспрямований тиск на прокуратуру і суди, коли все було підпорядковано одному центру, завершити справи можна було швидко. Зараз — інша ситуація.