Передплата 2025 ВЗ

Фіаско «зелених» прокурорів

Керівник слідчої групи ДБР заявив, що у справах Порошенка на нього й підлеглих тиснули

Попри несамовиті потуги, гучним пшиком завершилася спроба представників Державного бюро розслідування і Офісу генпрокурора домогтися у суді обрання запобіжного заходу для Петра Порошенка. Клопочучи про «особисте зобов’язання», а відтак — про вилучення у політика його паспортів, обмеження на виїзд з Києва — заангажовані силовики будь-що прагнули загальмувати активність, принизити, завдати морального удару п’ятому президенту. Але прорахувалися — своїми руками лише додали Порошенку балів! А себе — скомпрометували.

Минулої середи був третій судовий раунд у про­цесі над Порошенком у так званій справі Семоч­ка. Представники обвинувачення виглядали на ньо­му ще більш непереконливо, непрофесійно, ніж у попередні рази. Захист Порошенка і сам він ущент розбили доводи прокурорської групи з 13 осіб, вказали на грубе фальшування матеріалів спра­ви, підтасування, замовний, політичний характер висунутих звинувачень. Достатньо згадати такий факт: 7 липня слідчі ДБР серед ночі, о 24.00 (!), про­сили суддю Олесю Батрин ще на три місяці продо­вжити досудове розслідування у «справі Семочка». Дозволила це. Наступного ранку у суді прокурори і далі домагалися ізоляції Порошенка. Проте піс­ля обіду, коли захист припер прокурорів до стін­ки фактами різних маніпуляцій з їхнього боку, тис­ку на слідчих, вказав на інші неправомірні дії з боку ДБР і генпрокурора, ці прокурори раптом витягли зі своїх папок повідомлення про те, що досудове роз­слідування у цій справі… завершено. Тож, мовляв, обирати Порошенку запобіжний захід уже не тре­ба. Такого правового і суто людського цинізму сті­ни Печерського суду, мабуть, не бачили!

У представника обвинувачення Камінського і його колег буквально відібрало мову, коли під час судового засідання вони почули, що їхній коле­га, керівник третього відділу Головного слідчого управління ДБР Олег Корецький заявив пресі про відсутність складу злочину у «справі Семочка», про закриття через це іншої справи проти Поро­шенка (щодо продажу заводу «Ленінська кузня»), а також про політичний характер усіх інших кри­мінальних проваджень проти п’ятого президен­та. Зокрема Корецький заявив, що «харківські» на чолі з генпрокурором Венедіктовою і заступ­ником голови ДБР Бабіковим (колишній адвокат Януковича) тиснули на слідчих у справах Поро­шенка. Думається, після цієї заяви на Банковій багато хто попросив для себе заспокійливого…

Тим часом адвокати Порошенка попросили суддю Сергія Вовка запросити Олега Корецько­го для дачі показів. Зрозумівши, що пахне смале­ним, що їхнє фіаско прямо перед телекамерами не за горами, ошелешені прокурори звернули­ся з проханням залишити своє клопотання щодо Порошенка без розгляду. А ще кілька тижнів, при­гадайте, вимагали ж заарештувати Пороха!

Підсумовуючи підсумки виграшного для себе суду, один з адвокатів Порошенка Ілля Новиков (захищав у Москві наших полонених моряків) на­писав у Facebook: «Противник відступив у повно­му безладі, зазнавши важких втрат, контуженим і обіср… м». Водночас лідер «Європейської Солі­дарності» заявив, що за виконання політичних за­мовлень влади правоохоронці, у тому числі генпрокукрор Венедіктова, рано чи пізно нестимуть відповідальність. Порошенко сказав, що готовий обстоювати справедливість і у двох десятках ін­ших сфабрикованих справах проти нього, які вва­жає замовленнями влади.

Коментар для «ВЗ»

Володимир ФЕСЕНКО, політолог

Те, що не було обрано запобіжного заходу Порошенку, а також політичний й інформаційний шум довкола цієї справи є його політичною перемогою. Діючи старими методами, Генпрокуратура у По­рошенка не виграє. Тим більше, йдеться про судовий марафон. Усі ці справи — надовго, швидко не завершаться. Це при Януковичу, коли був цілеспрямований тиск на прокуратуру і суди, коли все було підпорядковано одному центру, завершити справи можна було швидко. Зараз — інша ситуація.