Передплата 2025 «Добрий господар»

«Це справа не так проти Порошенка, як проти геополітичного курсу України»

Ще на тиждень, на 8 липня, Печерський районний суд Києва переніс обрання запобіжного заходу Петрові Порошенку (генпрокурор Ірина Венедіктова вимагає для нього особистого зобов’язання на 8 днів).

Щоб визначитися із правомірністю такої вимоги, наступної середи суддя Сергій Вовк хоче заслухати понятих, які начебто бачили, як слідчі Держбюро розслідувань вручали повістку п’ятому президенту України… А на судовому засіданні 1 липня Порошенко і його адвокати вимагали відводу генпрокурорки та 12 прокурорів, задіяних у справі.

Одна з підстав — гру­бе ігнорування Вене­діктовою та її підле­глими основ права, зокрема Конституції, положень Кри­мінального кодексу. За за­коном, підозру народному депутату повинна особисто вручати генпрокурор — у ви­падку з Порошенком цього не було. Більше того, напе­редодні у своєму відеобло­зі Венедіктова звернулася до Порошенка із закликом «доводити в суді свою неви­нність» — попри те, що у ст. 62 Конституції йдеться: «Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні зло­чину».

Виступаючи у суді, Поро­шенко заявив:

«…Як кандидат юридич­них наук із величезною за­цікавленістю прочитав і прослухав пост учасника процесу пані Венедіктової. Хочу подарувати пані Вене­діктовій книжку «Судебные речи и статьи советских об­винителей». Ви знайдете тут позицію академіка Вишин­ського, яка повністю збіга­ється із позицією звинува­чення: «Інколи бувають такі часи, коли державна необ­хідність вимагає відклас­ти закон убік разом із Кон­ституцією, і діяти виключно в інтересах держави, вашо­го уявлення про неї». І тоді українські громадяни у ХХІ столітті будуть ходити до суду, щоб доводити свою не­винуватість. Це таку держа­ву ви нам пропонуєте?

Як президент України, я п’ять років боронив Консти­туцію України. Володимир Зе­ленський має статус гаран­та Конституції, але щось я не чую його реакції на порушен­ня Основного Закону. Заявив­ши, що громадянин має до­водити свою невинуватість у суді, ви (Венедіктова. І. Ф.) призначили винними 40 міль­йонів українців. Невинними будуть лише ті, кому ви дозво­лити у своїх відосиках бути не­винними?..

На підтримку Порошенка виступив екссекретар РНБОУ Олександр Турчинов. Перед будівлею Печерського суду заявив про те, що корупція паралізує всі шари влади, а в той час сотні слідчих ДБР, СБУ, ГПУ займаються фабрикацією ганебних справ.

Солідарність з Порошен­ком продемонстрував і голо­ва партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк, який заявив: «Єдино правильне рішення у так званій справі Порошенка — відкликати підозру і закрити справу. В іншому разі ця полі­тична справа, як й інші проти опозиції, призведуть до невід­воротних політичних наслідків — для тих, хто їх розпочав. Ми вже це проходили у недавньо­му минулому».

На підтримку Порошенка виступили і впливові зарубіжні політики. У спільній заяві екс­президент Польщі Олександр Кваснєвський та колишній спікер Європарламенту Пет Кокс заявили, що в Украї­ні з’явилися ознаки переслі­дування політичних опонентів через суди. За словами полі­тиків, «якщо цей курс візьме гору, демократія та правопо­рядок в Україні стануть пер­шими жертвами». За словами цих авторитетів, останні полі­тичні події в Україні свідчать про руйнацію стандартів та «постмайданний ревізіонізм».

І ще одна цитата від Квас­нєвського та Кокса: «Набли­ження місцевих виборів додає олії у вогонь наших занепоко­єнь, коли ми стаємо свідка­ми переслідування політичних опонентів через систему пра­восуддя, а не урну для голосу­вання».

Коментар для «ВЗ»

Сергій ТАРАН, директор Міжнародного інституту демократій

У «слуг народу» завали в економіці, провали у міжнародній політиці. Щоб відволікти увагу від цього, нам пропонують шоу. Шоу, яке полягає у політичному переслідуванні опозиції. Всі справи, придумані проти Порошенка, виглядають дуже смішно. Водночас вони — сумні, бо підри­вають імідж України в очах світової спільноти. Ми постійно чуємо зане­покоєні заяви наших міжнародних партнерів про те, що в Україні почи­нається вибіркове правосуддя і політичні переслідування. А це заважає нашому інтегруванню в ЄС і підриває позицію України на будь-яких на­ступних перемовинах щодо завершення російсько-української війни.

Як завершиться цей процес над Порошенком? Зараз ми маємо одну справу проти нього, а потім візьмуться за другу, третю, четвер­ту… А взагалі-то йдеться не про Порошенка. Йдеться про геополітич­ний розворот України у бік Росії. Якщо станеться так, що Порошенка заарештують, будуть справи проти інших майданних політиків. Логіка репресій передбачає, що переслідування не завершуються посадкою однієї особи. Тому тут не інтрига, чим закінчиться суд 8 липня. Важли­во, чи закінчиться політика Зеленського щодо переслідування політич­ної опозиції. Ось це головна інтрига. Відповіді на неї немає.

Зараз дуже актуальним питанням є об’єднання демократичних сил. Патріотам очевидно, що нинішня влада торпедує євроінтеграцій­ний курс України. Тому до його захисту, захисту європейських ціннос­тей, бачимо, долучаються демократи, які розбіглися по своїх партій­них квартирах.