Передплата 2025 «Добра кухня»

«Вашингтон пост»: Зеленський втрачає контроль над ситуацією в Україні, втягується в американські вибори і дає вказівки переслідувати Порошенка

  • 17.06.2020, 13:41
  • 2 046

«Гра з вогнем» - так описують політику президента Зеленського у статті для «Вашингтон Пост» Девід Стерн та Робін Діксон.

На думку авторів, політика в Україні завжди була доволі жорсткою, однак зараз ситуація в Україні перетворюється на безлад і стає геть непередбачуваною.

«Президент Володимир Зеленський стикнувся зі зниженням рейтингу, великою економічною кризою, тривалою пандемією та затримкою реформ після втрати контролю над парламентом», — констатують автори. На додачу до цього Зеленський ще й втягується у внутрішньо американську політичну боротьбу.

«Спроби соратників президента Трампа відшукати в Україні бруд для передвиборчої кампанії понад рік каламутили політику України і розбалансували президентство 42-річного Зеленського, колишнього телевізійного гумориста», — пише видання.

Автори зазначають, що Володимир Зеленський одразу підхопив інформацію про так звані «плівки Байдена», які оприлюднив народний депутат Андрій Деркач. Президент України навіть привселюдно закликав правоохоронні органи до розслідування — наголошують у статті.

«Коли Деркач оприлюднив записи минулого місяця, Зеленський негайно поставився до них із довірою, навіть коли антикорупціонери заявили, що записи не містять жодного викриття у протиправних діях. Зеленський заявив журналістам, що Порошенко вів розмову з Байденом щодо питань, включаючи звільнення прокурора, „кваліфікованих як державна зрада“ та закликав правоохоронців діяти. Він заявив, що генпрокурор буде розслідувати твердження Деркача та повідомив українців, що очікується ще більше викриттів», — пише видання.

На думку аналітиків у сфері боротьби з корупцією та дезінформації, запис не підтвердив жодного із тверджень Деркача, який запевнив, що вони виявили корупцію Байдена та «зраду» Порошенка.

Але «записи» дали змогу адміністрації Зеленського почати розслідування щодо Порошенка. Прокурори відкрили проти нього провадження, звинувачуючи в порушенні службового становища окремою справою. Порошенко заперечив будь-які правопорушення і відхилив звинувачення, назвавши їх політичною кампанією проти нього «проросійських маргіналів», таких як Деркач, який колись навчався в Москві.

В історії з «плівками Байдена» дійсно є російські сліди — переконана Орися Луцевич, український аналітик в лондонському аналітичному центрі Chatham House. Деркач навчався у Вищій школі КДБ Дзержинського у Москві на початку 1990-х. «Я думаю, що Зеленський діє дуже наївно, і є ризик, що його обіграють на шкоду Україні», — каже Луцевич. «Я думаю, що Росія на це розраховує».

Така тактика, яку давно застосовують російська та радянська розвідка, називається «компромат» — вивільнення компрометуючого матеріалу, що використовується для заподіяння репутаційної шкоди або з метою шантажу. Принцип полягає не у тому, чи правдивий компромат, а в тому, наскільки скандальна дезінформація досягає своєї мети.

«Це без сумніву компромат, і я думаю, що вони будуть оприлюднювати більше, тому що навіть Зеленський на прес-конференції сказав, що буде більше», — сказала Луцевич. «Зеленський, здається, грає з вогнем», — заявила Луцевич, «Він занадто сильно схиляється до того, щоб грати на користь Трампа у даний час. Зеленський не дає чіткого сигналу, що Україна залишається нейтральною».

Ніна Янкович, фахівець з російської дезінформації в центрі Вілсона у Вашингтоні, назвала звинувачення Деркача «дезінформаційним нарративом навколо Байдена та України», заявивши, що запис не містить жодних доказів протиправних дій.

«Я прослухала записи про Джо Байдена, опубліковані сьогодні українським депутатом із сумнівною репутацією, тож вам уже немає сенсу їх слухати, і ось що вони говорять: нічого», — написала вона у Twitter 20 травня.

Видання також наголошує, що Руслан Рябошапка, генеральний прокурор України з реформаторським реноме, який перебував на посаді із серпня по березень, провів повну ревізію всіх кримінальних проваджень в Україні стосовно випадків, пов'язаних із Байденами та «Бурісмою». За його словами, він не знайшов доказів «протиправних дій».

«Під час моєї роботи у Генеральній прокуратурі ми не знайшли жодних доказів вини чи незаконних дій з боку „Бурісми“, Байдена чи інших американських громадян», — сказав він в інтерв'ю.

Рябошапка також відмовився від провадження, яке він назвав політичним переслідуванням Порошенка. Він вважає, що це одна з причин його звільнення.

Заклик Зеленського до парламенту звільнити Рябошапку, який розпочав ґрунтовні заходи з метою очищення прокуратури, просякнутої корупцією, звільнення тисяч людей, похитнув довіру українських антикорупційних активістів та західних чиновників до адміністрації Зеленського — резюмує видання.