«Контингент закладу - специфічний, навіть вікна чи балкони можуть таїти небезпеку»
- 13.06.2020, 09:35
- 1 733
Новина про те, що у комунальному закладі Львівської обласної ради “Созанський психоневрологічний інтернат”, що у Старосамбірському районі, утеплили і відремонтували фасад, здобула присмак вандалізму (будівля збудована у 1848 р.).
Спочатку Львівська ОДА, а потім і районна рада поіформували народ про те, що роботи завершені і тепер тут буде комфортніше для 155 підопічних з інтелектуальними та психічними розладами, які потребують стороннього догляду. Утеплили 157 кв.м. мінеральними плитами, використали 274,6 тис.грн., які спеціалізований заклад отримав з обласного бюджету розвитку. Проте «топорна» реконструкція фасаду викликала різке обурення в соцмережах.
З 1955 року після часткової реконструкції будівлі там організували стаціонарну установу з перепрофілюванням під будинок інвалідів, будинок престарілих загального призначення.
У Львівській ОДА кажуть, що у 2019 році тут утеплили фасад на загальну суму понад 450 тисяч гривень, у 2020-му — у межах програми мікропроєктів відбулася друга черга утеплення фасаду на суму 274,5 тисяч гривень. І визнають, що це був ремонт, який змінив вигляд будівлі. Пам’яткоохоронці написали, що так не можна. Та за словами заступника голови ЛОДА Юрія Холода, в реєстрі пам’яток району сьогодні нема жодних згадок про Созанський інтернат. Саме тому там і відбувся ремонт. Якби будівля значилася у реєстрі памяток, то тільки на проєктно-кошторисну документацію пішли б ті суми грошей, за які виконали усі роботи.
Кореспондент «ВЗ» поспілкувався з заступником керівника закладу, депутатом райради Миколою Цепендою. Він підтвердив слова обласного чиновника про те, що будівля не є памяткою архітектури, жодного документа з цього приводу у них нема. Згадується церква у цьому селі, але не панство Созанського. Всього у районі близько сотні значущих обєктів. Здебільшого це церкви, які осучаснюють і псують автентичність. Микола Цепенда додав, що «контингент закладу — специфічний, навіть вікна чи балкони можуть таїти небезпеку». Балкон, який внаслідок ремонту зник, давно був аварійним. Свого часу з метою безпеки підопічних навіть «зашили» деякі вікна.