Передплата 2025 «Добрий господар»

"Незалежна прокуратура виявилася непотрібною президентові..."

Екскерівник ГПУ підтвердив політичне цькування з Банкової опонентів Зеленського

Нічого дивного нема у тому, що владу, зокрема, президента критикують політичні опоненти, експерти, журналісти. Але коли каменя на камені від діяльності наших верховодів не залишають їхні донедавна близькі друзі, об'єктам критики треба серйозно задуматися. Добрий десяток нардепів владної «Слуги народу», не криючись, дорікають Зеленському за відступ від заявлених ним передвиборчих обіцянок. За кумівство, покривання корупції, братання з олігархатом, за імітацію реформ. «Думай-те, пане президенте, все у ваших руках!», — такими словами публічно звернувся до Володимира Зеленського і недавно відставлений Генпрокурор України Руслан Рябошапка. Той самий, якого у телефонній розмові із президентом США керівник України називав «своєю людиною»…

Про річницю (дехто іронізує — роковини) свого президентства Зеленський відзвітував у телефільмі. Розповів у ньому про свої досягнення і невдачі, про ротацію кадрів. Поміж іншого, пояснив, що причиною звільнення Рябошапки стали низькі результати його роботи. Мовляв, мало було «посадок». Після цього зазвичай стриманого ексгенпрокурора, що називається, прорвало. Він вилив на папір усе, що накипіло йому на душі за кілька місяців роботи на чолі ГПУ.

Насамперед, Рябошапка фактично звинуватив Зеленського у некомпетентності. Пояснив йому, що кількість «посадок» залежить не тільки від ГПУ, а й від інших органів боротьби зі злочинністю — НАБУ, ДБР, Нацполіції, СБУ. Зрештою, від суду. Рябошапка називає президента не щирим за те, що, докоряючи ексгенпрокурору, він водночас не має претензій до свого давнього друга, який очолює СБУ (Івана Баканова), міністра, відповідального за роботу Нацполіції називає «найуспішнішим» (йдеться про Арсена Авакова), а в.о. директора ДБР (Ірину Венедіктову) відправляє на підвищення, призначаючи генпрокурором.

Рябошапка звернув увагу на розходження у словах Зеленського: у Давосі перед іноземцями він хвалився розпочатою реформою прокуратури (мовляв, дивіться, звільнено понад половину некомпетентних і недоброчесних прокурорів), а у «кіно для українців» каже про «низькі результи» ГПУ.
Саме реформу прокуратури Руслан Рябошапка назвав однією із головних причин звільнення своєї команди.

«Адже ми вичищали олігархів у прокурорських погонах, прокурорів-„саджанців“, які відпрацьовували куплену чи пролобійовану їм посаду, прокурорів-„рішал“, які знову з'явилися у коридорах Офісу генерального прокурора після призначення нового генерального прокурора», — заявив Рябошапка. Цікаво, що казатиме у відповідь президент Зеленський, коли ці слова йому цитуватимуть на Заході?
Або як виправдовуватиметься через такі ось висновки колись «своєї людини»: «Незалежна прокуратура та незалежне керівництво Офісу генерального прокурора виявилися непотрібними ні президентові, ні його оточенню, ні тим, хто отримував вигоду від прокуратури.

І вже сьогодні ми бачимо цьому підтвердження: новий генеральний прокурор замість того, щоб розслідувати звинувачення у корупції найближчого оточення президента, переслідує того, хто ці факти зробив публічними в інтересах суспільства".

А як вам таке одкровення Руслана Рябошапки: «Новий генеральний прокурор шукає шляхи не завершити розслідування щодо олігарха, який вивів мільярди гривень з банку, а передати провадження з НАБУ, не підконтрольного президентові, до СБУ, який ним контролюється.
При цьому департамент Офісу генерального прокурора, який за декілька місяців притягнув до відповідальності колишніх власників більше десятка банків за розкрадання коштів, в перші ж дні нового керівництва прокуратури був ліквідований. Мабуть, „посадки“ колишніх банкірів та повернення вкрадених ними мільярдів більше не у пріоритеті у президента та його прокурорки?».

Зауважте, це заявляють не «ненависний» Порошенко, не «порохоботи», а донедавна «у дошку своя» людина Зеленського!

До слова, про Порошенка. Рябошапка згадав цитату голови президентської фракції про те, що останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння Зеленського, стала відмова його, Рябошапки, підписувати повідомлення про підозру п'ятому президентові.

«Справді, декому хотілося швидко поквитатися з політичними опонентами, задовольнивши побажання електорату, — каже Рябошапка. — На певний час це додало б рейтингових балів. Проте очевидно, що такі заяви є зізнанням у політичних мотивах переслідування Петра Порошенка. Я як генеральний прокурор не міг брати на себе відповідальність за такі рішення, що ґрунтуються на політичних мотивах, а не на законі».

Ця своєрідна сповідь колишнього Генпрокурора відкриває очі на нинішні порядки у головному офісі країни на вул. Банковій, на стиль і методи його господаря. Демонструє українцям і світові політичне лукавство Володимира Зеленського, підтверджує його схильність до диктаторства. І доводить, що його палкі передвиборчі запевнення річної давності про глибоку відданість демократії виявилися всього-на-всього грою на публіку. Як і колишні сценки у «Кварталі-95».

Коментар для «ВЗ»
Олександр Палій, політолог

Нові випади проти Зеленського його соратників можливі. Він їх позбувається достатньо швидко, перекладаючи на них вину за свої провали. Цього колишні однодумці не терпітимуть…

Не можна сказати, що Рябошапка педантично дотримувався закону, але й на супербрутальні порушення не йшов, не всі забаганки Банкової виконував. Через це, вочевидь, його і звільнили.
Зеленський не має чим звітувати про свою роботу. В нього одні провали. Йому потрібно на когось звалити вину за це, а потім сказати їм «до побачення!». Тому й міняє свою команду як шкарпетки. Щоб закрутити голову народу, вкотре розважити його, він, як той фокусник, витягає з капелюха чергового зайчика. Займається тим, що і раніше — на сцені. Робить усе, щоб наростити свій рейтинг. Бо без нього він олігархату не потрібен.