Закарпаттям керуватиме… соратник агента ФСБ
Олексій Петров працював заступником генерала Валентина Шайтанова, якого недавно «взяла» СБУ
23 квітня прем’єр Денис Шмигаль прилетів на Закарпаття, аби представити нового голову ОДА, генерала СБУ Олексія Петрова. Його в області призначили з другої спроби. Перша провалилася минулого тижня під час візиту в Ужгород президента. Чи то пак відклалася. Чому так сталося і чому в Закарпаття після чотирьох місяців без голови ОДА відрядили силовика з сумнівною біографією, з’ясовував «ВЗ».
Про Петрова як кандидата на голову Закарпатської ОДА заговорили ще тижні зо два тому. Потім зависла пауза. Як з’ясувалося, через гучне затримання 14 квітня 2020 року його соратника — генерал-майора СБУ Валентина Шайтанова. Виявилося, що цей агент ФСБ Росії у 2016 році був керівником Олексія Петрова. А нинішній закарпатський губернатор працював у нього заступником у 6-му управлінні Центру спеціальних операцій СБУ «Альфа».
Очевидно, що одразу після скандалу Офіс президента не наважився на такий крок, хоча подання на Петрова від уряду вже давно лежало на столі у Зеленського. 19 квітня його офіційно звільнили з посади керівника СБУ у Кіровоградській області. Як бачимо, не для перевірки його відносин з агентом Кремля, а для підвищення.
Чим же відзначився генерал Петров у органах СБУ? З резонансного варто згадати справу «Савченко-Рубана», згідно з фантастичною фабулою якої народна депутатка Надія Савченко мала з гранатомета розстріляти Верховну Раду. А ще Петров розкрив замах на вбивство російського журналіста Аркадія Бабченка.
Засвітився Петров і у справі бізнесменів Лабутіна та Заярнюка. Вони нібито готували державний заколот і збройне повалення в Україні конституційного ладу. У результаті «рішучих дій» Департаменту контррозвідки СБУ колишній керівник «Укрспирту» Михайло Лабутін отримав політичний притулок у Румунії. Щоправда, зі слів самого Лабутіна, якого цитує сайт Бастіон, контролювати спиртові потоки став… Олексій Петров. У цьому ж виданні Петрову приписують і контроль за контрабандою цигарок із донецької фірми «Хамадей» у Європу через територію України…
У політичних колах Закарпаття стверджують, що кандидатуру Петрова в Офісі президента проштовхували Віктор Медведчук та Юрій Бойко…
Під час представлення Олексія Петрова головою Закарпатської ОДА кореспондент «ВЗ» намагався з’ясувати, чи врахували при призначенні одіозність фігури Петрова. Прес-конференція, однак, відбувалася онлайн, і з нашого запитання завбачливо підчистили інформацію про стосунки Петрова та затриманого Шайтанова.
Відтак перший заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов, відповідаючи «Високому Замку», лише назвав генерала Петрова дуже надійним і перевіреним, компетентним. В ОПУ, мовляв, упевнені в своєму виборі…
Коментарі для «ВЗ»
Сергій Федака, політолог, історик, професор Ужгородського національного університету
Нинішній губернатор має дещо більший досвід за звільненого чотири місяці тому кондитера Ігоря Бондаренка, але не такий, щоб повноцінно керувати областю. Тривале життя Закарпаття без губернатора пояснюється відсутністю здібних кадрів у команді президента. На Закарпаття прислали силовика, аби контролювати ситуацію на кордонах.
Андрій Шекета, експерт «Інституту політичної освіти»
Те, що Закарпаття майже чотири місяці було без повноцінного голови ОДА, не є наслідком якоїсь однієї причини. Попереднього голову ОДА Ігоря Бондаренка зняли напередодні Нового року, тому у свята, зрозуміло, ніхто б не став приймати такі важливі кадрові рішення, та й кандидатуру не змогли підшукати. У цей період, щоправда, була спроба місцевих політичних груп проштовхнути свої кандидатури. Однак, після зміни керівництва Офісу президента, цей процес знову обірвався. Тому сам факт призначення повноцінного голови Закарпатської ОДА є позитивним. Однак, що стосується кандидатури, то тут є стримано обережне ставлення.
Чому саме його призначили? На мою думку, через неправдивий ярлик Закарпаття як кримінально-кланового регіону. Це єдине логічне пояснення природи призначення працівника СБУ на цю посаду. Зрозуміло, що якби на його місці був місцевий керівник, він би швидше і легше увійшов у роботу. З іншого боку, на Петрова тут не тиснутимуть якісь родинні чи дружні зв’язки. Проте, знаючи поверхнево біографію генерала Петрова, я особисто не очікую від його призначення чогось позитивного, але дай Боже, щоб я помилився…
м. Ужгород