Передплата 2025 «Добрий господар»

Перед походом Зеленського у президенти в його команді працював агент російської ФСБ

Після успішних для зірки шоу-бізнесу виборів цього «крота» призначили керівником кримського управління СБУ

Фото із соцмереж
Фото із соцмереж

Великої шкоди національній безпеці Україні завдав напередодні війни вмонтований у систему СБУ агент російських спецслужб Олег Кулініч. Нині перебуває під вартою, очікує судового процесу за звинуваченням у державній зраді, організації злочинної організації. Слідство зібрало переконливі докази його підривної діяльності на користь країни-агресора, яку проводив під керівництвом кураторів з москви, колишніх українських високопосадовців. Але тільки тепер широкому загалу стало відомо, що цей тип співпрацював з американським адвокатом Маркусом Коеном, який 2019 року надавав послуги кандидату у президенти Володимиру Зеленському. Саме Коен рекомендував команді Зеленського Кулініча як «політичного експерта». Після цього кар'єра Кулініча пішла стрімко вгору. Про це йдеться у публікації британського тижневика The Sunday Times.

Як випливає з матері­алів слідства, агента ФСБ Олега Кулініча (за­кінчив академію цієї російської спецслужби, мав оперативну кличку «Котигорошко») у крем­лі вважали одним із найбільш цінних своїх «кротів» в Украї­ні. Його розвідувальну діяль­ність координували з москви колишні високопосадовці-ко­лаборанти — екскерівник Адмі­ністрації президента України (у часи Януковича) Андрій Клюєв, а також ексзаступник секрета­ря РНБО, генерал-майор запасу Володимир Сівкович (у радян­ські часи працював в органах КДБ). Про тісні зв’язки Куліні­ча із Сівковичем свідчать спільні фото, зроблені 2018 року у Від­ні, листування з ним. Відповід­ні дані знайдено під час обшуку у київському помешканні Куліні­ча, а також інформація, добута з комп’ютерів офісу російських спецслужб.

Сівкович не раз зустрічав­ся з американським адвока­том Маркусом Коеном, просив його про важливі для себе по­слуги. За даними СБУ, 2019-го Сівкович заплатив йому не менш ніж 300 тисяч дола­рів… Як стверджує The Sunday Times, у тому ж таки 2019 році (в Україні саме тривала перед­виборча президентська кам­панія), Коен прибув до Києва і запропонував штабу Зелен­ського лобіювати його. Тоді ж Коен представив «зеленій» ко­манді «політичного експерта» Кулініча. Обіцяв, що той, як і він, працюватиме для Зелен­ського на громадських заса­дах, тобто безплатно.

Завданням «ентузіастів» було домогтися обрання колишнього керівника «Кварталу 95» главою держави і організувати йому контакти з впливовими людьми у Вашингтоні. За даними бри­танського видання, для цього Коен найняв лобістів і консуль­тантів з безпеки, послуги яких, як виявилося, оплачував… Сів­кович через підставні компа­нії. Журналісти посилаються на контракт із лондонською компа­нією Global Analitica на 185 тисяч 250 доларів, який було укладено у березні 2019-го. І звертають увагу, що цю компанію було за­реєстровано лише місяць перед тим…

Коли Зеленський переміг на виборах, Коен повідомляв, що працював над його компанією, на Офіс президента загалом, а згодом — на… екскерівника СБУ Івана Баканова (до самого арешту був його помічником). Американський адвокат ствер­джував, що заплатив власні 70 тисяч доларів одній лобістській фірмі, щоб та організувала зна­йомство представників Банко­вої із членами адміністрації До­нальда Трампа.

А Олег Кулініч після прези­дентської перемоги Володими­ра Зеленського, на яку активно працював, отримав свої префе­ренції. Його призначили керів­ником управління СБУ у Криму. Британське видання припус­кає, що цьому сприяли російські спецслужби.

Новий український прези­дент ставив перед Кулінічем завдання забезпечити функціонування системи раннього по­передження про будь-які про­яви підготовки росії до ударів з анексованого Криму. Але Ку­лініч приховував, блокував над­ходження такої інформації у Київ. У тому числі - про наступ росіян у перші години широко­масштабного вторгнення. По­силаючись на офіцерів СБУ, The Sunday Times зазначає, що ке­рівник кримського підрозділу української спецслужби зби­рав інформацію про пересу­вання Зеленського і передавав її росіянам. Напередодні широ­комасштабного вторгнення іні­цював показушні антитерорис­тичні навчання на Херсонщині, виявляв слабкі місця в обороні України — і сповіщав про це сво­їх московських кураторів. Маю­чи доступ до секретних даних про обороноздатність України, Кулініч збирав їх і передавав росіянам, розставляв на керівні посади у правоохоронних орга­нах потрібних йому людей, під­бурював громадян до держав­ної зради.

Коментар для «ВЗ»

Євген МАГДА, виконавчий директор Ін­ституту світової політики

Я думаю, що ситуація з Кулінічем, колишнім керів­ником Херсонського управ­ління СБУ і помічником Ба­канова, пов’язана з тим, що триває судовий процес над ним у справі про державну зраду. І те, що це вилізло у західні медіа, може бути еле­ментом психологічного тис­ку. Є велика спокуса пока­зати, що Кулініч — це просто агент російських спецслужб, який був інтегрований в українську владу. Але тоді ви­никає питання: якщо звучить прізвище Сівковича, дуже ві­домого, одіозного співро­бітника спецслужб з довгим шлейфом, який працює про­ти України, а, наприклад, ар­хітектор економічної полі­тики команди Зеленського Данило Гетьманцев у пев­ний час був його помічником, — то що у нас відбувається з економічною політикою? На жаль, протягом тривало­го часу російські спецслужби почувалися в Україні як удо­ма. Це було на початку 90-х, коли були формальні домов­леності не діяти один про­ти одного, а потім ніхто з ро­сійського боку принципів не дотримувався. Це Україна намагалася грати за прави­лами «фейр-плей»… Сьогод­ні ми, на жаль, стикаємося із проблемами у цьому плані. Вся правда буде відома лише після завершення війни. А ще більше правди дізнаємося після виборів.