Перед походом Зеленського у президенти в його команді працював агент російської ФСБ
Після успішних для зірки шоу-бізнесу виборів цього «крота» призначили керівником кримського управління СБУ
![Фото із соцмереж](https://img.wz.lviv.ua/Wa3ixCD30t6iL8KQthFDM3E0Hrg=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/527845/ahent-fsb.jpg)
Великої шкоди національній безпеці Україні завдав напередодні війни вмонтований у систему СБУ агент російських спецслужб Олег Кулініч. Нині перебуває під вартою, очікує судового процесу за звинуваченням у державній зраді, організації злочинної організації. Слідство зібрало переконливі докази його підривної діяльності на користь країни-агресора, яку проводив під керівництвом кураторів з москви, колишніх українських високопосадовців. Але тільки тепер широкому загалу стало відомо, що цей тип співпрацював з американським адвокатом Маркусом Коеном, який 2019 року надавав послуги кандидату у президенти Володимиру Зеленському. Саме Коен рекомендував команді Зеленського Кулініча як «політичного експерта». Після цього кар'єра Кулініча пішла стрімко вгору. Про це йдеться у публікації британського тижневика The Sunday Times.
Як випливає з матеріалів слідства, агента ФСБ Олега Кулініча (закінчив академію цієї російської спецслужби, мав оперативну кличку «Котигорошко») у кремлі вважали одним із найбільш цінних своїх «кротів» в Україні. Його розвідувальну діяльність координували з москви колишні високопосадовці-колаборанти — екскерівник Адміністрації президента України (у часи Януковича) Андрій Клюєв, а також ексзаступник секретаря РНБО, генерал-майор запасу Володимир Сівкович (у радянські часи працював в органах КДБ). Про тісні зв’язки Кулініча із Сівковичем свідчать спільні фото, зроблені 2018 року у Відні, листування з ним. Відповідні дані знайдено під час обшуку у київському помешканні Кулініча, а також інформація, добута з комп’ютерів офісу російських спецслужб.
Сівкович не раз зустрічався з американським адвокатом Маркусом Коеном, просив його про важливі для себе послуги. За даними СБУ, 2019-го Сівкович заплатив йому не менш ніж 300 тисяч доларів… Як стверджує The Sunday Times, у тому ж таки 2019 році (в Україні саме тривала передвиборча президентська кампанія), Коен прибув до Києва і запропонував штабу Зеленського лобіювати його. Тоді ж Коен представив «зеленій» команді «політичного експерта» Кулініча. Обіцяв, що той, як і він, працюватиме для Зеленського на громадських засадах, тобто безплатно.
Завданням «ентузіастів» було домогтися обрання колишнього керівника «Кварталу 95» главою держави і організувати йому контакти з впливовими людьми у Вашингтоні. За даними британського видання, для цього Коен найняв лобістів і консультантів з безпеки, послуги яких, як виявилося, оплачував… Сівкович через підставні компанії. Журналісти посилаються на контракт із лондонською компанією Global Analitica на 185 тисяч 250 доларів, який було укладено у березні 2019-го. І звертають увагу, що цю компанію було зареєстровано лише місяць перед тим…
Коли Зеленський переміг на виборах, Коен повідомляв, що працював над його компанією, на Офіс президента загалом, а згодом — на… екскерівника СБУ Івана Баканова (до самого арешту був його помічником). Американський адвокат стверджував, що заплатив власні 70 тисяч доларів одній лобістській фірмі, щоб та організувала знайомство представників Банкової із членами адміністрації Дональда Трампа.
А Олег Кулініч після президентської перемоги Володимира Зеленського, на яку активно працював, отримав свої преференції. Його призначили керівником управління СБУ у Криму. Британське видання припускає, що цьому сприяли російські спецслужби.
Новий український президент ставив перед Кулінічем завдання забезпечити функціонування системи раннього попередження про будь-які прояви підготовки росії до ударів з анексованого Криму. Але Кулініч приховував, блокував надходження такої інформації у Київ. У тому числі - про наступ росіян у перші години широкомасштабного вторгнення. Посилаючись на офіцерів СБУ, The Sunday Times зазначає, що керівник кримського підрозділу української спецслужби збирав інформацію про пересування Зеленського і передавав її росіянам. Напередодні широкомасштабного вторгнення ініцював показушні антитерористичні навчання на Херсонщині, виявляв слабкі місця в обороні України — і сповіщав про це своїх московських кураторів. Маючи доступ до секретних даних про обороноздатність України, Кулініч збирав їх і передавав росіянам, розставляв на керівні посади у правоохоронних органах потрібних йому людей, підбурював громадян до державної зради.
Коментар для «ВЗ»
Євген МАГДА, виконавчий директор Інституту світової політики
Я думаю, що ситуація з Кулінічем, колишнім керівником Херсонського управління СБУ і помічником Баканова, пов’язана з тим, що триває судовий процес над ним у справі про державну зраду. І те, що це вилізло у західні медіа, може бути елементом психологічного тиску. Є велика спокуса показати, що Кулініч — це просто агент російських спецслужб, який був інтегрований в українську владу. Але тоді виникає питання: якщо звучить прізвище Сівковича, дуже відомого, одіозного співробітника спецслужб з довгим шлейфом, який працює проти України, а, наприклад, архітектор економічної політики команди Зеленського Данило Гетьманцев у певний час був його помічником, — то що у нас відбувається з економічною політикою? На жаль, протягом тривалого часу російські спецслужби почувалися в Україні як удома. Це було на початку 90-х, коли були формальні домовленості не діяти один проти одного, а потім ніхто з російського боку принципів не дотримувався. Це Україна намагалася грати за правилами «фейр-плей»… Сьогодні ми, на жаль, стикаємося із проблемами у цьому плані. Вся правда буде відома лише після завершення війни. А ще більше правди дізнаємося після виборів.