Радянський прокурор, котрий благословив «націоналістичне» знамено…
Уперше синьо-жовтий прапор офіційно вивісили 30 років тому у Стрию на Львівщині
14 березня 1990 року, коли до розпаду СРСР залишалося півтора року і у тодішній радянській імперії функціонували всесильні, здавалося б, структури комуністичної влади, над приміщенням органу місцевого самоврядування вперше в Українській РСР офіційно замайоріло синьо-жовте знамено. Сталося це у Стрию, на будівлі міської ради. Очевидцем — безпосереднім учасником тієї події — був наш нинішній співрозмовник — заслужений юрист України, радник юстиції Тарас Костур. У березні 1990-го, як і вісім років перед тим, він працював прокурором Стрия. Саме правник Тарас Костур своїм словом-оцінкою, по суті, узаконив цей прапор в Україні. Ще до рішення Верховної Ради. А вже зі Стрия ініціативу піднесення національного, а згодом — державного стяга, підхопили інші наші міста і села…
Волелюбні настрої у Стрию нуртували давно. Особливо великого розмаху вони набули у 90-і роки із появою Народного руху, з відродженням «Просвіти». Люди поверталися до своєї історії, своїх героїв, своїх святинь. На велелюдних вічах стрияни поміж іншого вимагали від тодішньої влади підняти над будинком міськради національний прапор…
14 березня відбулося розширене засідання виконкому Стрийської міськради. Під її вікнами омріяного рішення з нетерпінням чекали тисячі людей. Першим виступає заступник голови міськвиконкому Микола Мазур. Задає відповідний патріотичний тон. Каже своїм колегам: «Якщо ми сьогодні не дамо дозвіл на вивішування синьо-жовтого прапора, після нас це зроблять інші…». Пана Миколу підтримали інші члени міськвиконкому.
Про особливий порядок денний цього засідання заздалегідь стало відомо компартійній владі, Комітетові Держбезпеки. Через це на зібранні присутній керівник районного управління КДБ Юрій Колодяжний, виходець із Жидачева (про нього тоді говорили — «москаль першої гільдії»). Не просто спостерігав за тим, що відбувається, а виступав на засіданні. Говорив присутнім: у нас прапор державний один — радянський, червоний. А синьо-жовтий, мовляв, — «бандерівський». Попередив депутатів, що у разі позитивного рішення вони відповідатимуть…
За встановленою тоді практикою, на засіданнях виконкому мав бути присутнім і міський прокурор. Зобов’язаний був давати юридичну оцінку ухваленим рішенням: законні чи незаконні вони. Отож після всіх промовців слово надали Тарасові Костуру.
— Я свій виступ розпочав зі слів про те, що згідно із чинним радянським законодавством міська рада не має права ухвалювати такого роду рішення, вона не уповноважена визначати, який прапор вивішувати, — розповідає кореспондентові «Високого Замку» про ту знакову стрийську подію нині 83-річний Тарас Костур. — А потім я продовжую: але якщо народ зібрався, якщо народ — ця сила наша, просить, то рекомендую поруч із червоно-синім прапором Української РСР вивісити синьо-жовтий… І то знамено (його напередодні пошили активістки Руху, а освятили священники) — тут же вивісили на будинку міськради. Як нині пам’ятаю, на вулиці робилося щось неймовірне. На очах людей сльози радості, повсюди чути патріотичні співи. Народу під Стрийською міськрадою зібралося тоді майже стільки ж, як згодом на Майдані у Києві.
За якийсь час вдячні стрияни вибрали мене депутатом міської ради. Цікаво, що кандидати-рухівці по моєму округу просили тоді виборців голосувати не за них, а за… Костура. А ще, пригадую, син тодішнього депутата Верховної Ради України Віктора Романюка, Юрій, разом із трьома депутатами міськради приходили до мене і казали: «Пане Тарасе, ваші начальники уже не дадуть вам працювати тут. Сесія міськради пропонує вам посаду заступника голови міськвиконкому…». Так хотіли мене порятувати. Ніхто не знав, чим та історія закінчиться…
Зрозуміло, що «самодіяльності» із «націоналістичним» прапором тодішня комуністична влада стрийському прокурору пробачити не могла.
— Наступного дня після того знакового засідання міськвиконкому, — продовжує Тарас Володимирович, — за розпорядженням вищої київської влади до Стрия було скеровано групу функціонерів для встановлення учасників і організаторів підняття синьо-жовтого прапора. Того ж дня вони викликали до себе голову міської ради Ігоря Матійцева. Вимагали, щоб зібрав членів виконкому і щоб ті анулювали своє рішення. Мені ж, як прокурору Стрия, було запропоновано внести протест «на незаконне рішення міськвиконкому». На це я відреагував категоричною відмовою.
За вказівкою із центру 16 березня 1990 року відбулася колегія прокуратури Львівської області. На ній розглядали лише одне питання: «Про порушення закону „Про прокуратуру СРСР“ прокурором м. Стрия Т. Костуром». Засідання було незвичним. Більшість його учасників розуміли, що не сьогодні-завтра синьо-жовтий прапор з’явиться у Львові і по всій Україні, тому багато хто мене підтримав. Прокурор області Леонід Ізосімов, мій однокурсник, по-дружньому запропонував лягти у лікарню і перебути там складні часи — бо інакше, за його словами, від генпрокурора України Михайла Потебенька він мене не врятує. Покарання обмежили суворою доганою…
А на початку травня, у вихідний, у моє помешкання задзвонили з приймальні Чорновола. В’ячеслав Максимович запитує: «Чи можете завтра приїхати до Львова на 9-ту годину?». Саме тоді формували органи нової демократичної влади. По приїзді депутат Дарій-Любомир Футорський завів мене у кабінет до Чорновола. Він запропонував мені посаду начальника обласного управління юстиції. Кажу йому: «В'ячеславе Максимовичу, але ж у мене у кишені компартійний квиток?». А Чорновіл каже: «Не переживайте. Ми за вас подбаємо».
Під час обговорення моєї кандидатури першим виступив колишній політв’язень Ігор Калинець: «Панове депутати, я Тараса Костура добре знаю. Він, як і всі ми, налаштований патріотично. Віддаю за нього голос». Потім слово взяв Мирослав Мелень, також політв’язень: «Тарас Костур одержимий нашими ідеями і цілями». Підтримали мене й інші депутати, а перед тим — три комісії. Головуючий Іван Гель каже: «Панове депутати, тут нема що обговорювати: Костура підтримують усі політв’язні. Ставлю на голосування…». Так мене обрали начальником відділу юстиції Львівського облвиконкому. Пропрацював на цій посаді близько десяти років. У моєму кабінеті завжди був наш український прапор…
Ми запитали пана Тараса, що керувало ним, коли у часи СРСР фактично дав «добро» на встановлення синьо-жовтого стяга.
— У той момент моїми устами говорив не прокурор, а патріот своєї землі, внук і зять священників, племінник воїнів УПА, яких розстріляли «енкаведисти», — відповідає Тарас Володимирович. — У нашого роду сильне українське коріння. Моя бабця Марія-Магдалина була двоюрідною сестрою славетної співачки Соломії Крушельницької. Мій дід Микола 37 років прослужив священником у селі Берездівцях, тато моєї бабці вчителював у Зарваниці на Тернопільщині. Усі були українськими патріотами. То хіба я міг підвести їх?
Фото Едуарда Ушневича та з домашнього архіву Тараса Костура