«До анексії Криму я був проросійською людиною. Росія зробила з мене бандерівця»
Про перші дні окупації Криму, про те, як українські військові виходили з півострова і як людина з проросійськими поглядами в одну мить стала бандерівцем, – в інтерв’ю з військовим журналістом Леонідом Матюхіним
У 20-х числах лютого 2014 року, коли на Майдані відбувалися криваві події, у Криму з’явилися «чужинці». Те, що вже тоді Росія розпочала операцію із захоплення Криму, свідчить медаль «За повернення Криму», якою Міністерство оборони Російської Федерації нагороджувало своїх військових. На ній викарбувана дата —
— У 20-х числах лютого в Сімферополі почали з’являтися якісь підозрілі чоловіки. Неозброєним оком було видно, що вони не місцеві, — розповідає Леонід. — Ходили групками і намагалися не привертати до себе зайвої уваги. Тоді ще «зелених чоловічків», які згодом оточили українські військові частини, не було. Але відчувалося, що у місті щось назріває…
22 лютого проросійськи налаштовані люди встановили на площі Леніна намет. Казали, що будуть охороняти пам’ятник. А наступного дня там же відбувся багатолюдний мітинг проукраїнських сил. На нього прийшли десятки тисяч людей! Я зустрів там свого сусіда. Події на Майдані його так вразили, що почав розмовляти українською… Наступні дні були більш-менш спокійні. Щоправда, містом бродили представники так званого Народного визвольного руху та «казаки». Перші зіткнення між ними і проукраїнськими кримчанами, серед яких було багато кримських татар, сталися 26 лютого біля будівлі Верховної Ради Криму. Через деякий час до проросійських мітингувальнків почали підтягуватися цілі колони людей, яких підвозили… Почалися конфлікти, сутички. Прихильники Росії вигукували: «Бандери, геть з Криму! Крим — це Росія!». Надвечір з будівлі Верховної Ради вийшли Сергій Аксьонов і Рефат Чубаров і закликали усіх розходитися, мовляв, вони домовились і усі гострі питання вирішать у мирний спосіб, голосуванням. «Крим переміг!» — заспокоїв Чубаров. І довірливі люди пішли по домівках. Але не всі. Купка проросійських мітингувальників залишилися на ніч. Їм підвезли дрова, розпалили багаття… А наступного дня стало відомо, що військові без розпізнавальних знаків близько п’ятої ранку захопили Верховну
— Які відчуття особисто ви тоді пережили?
— Щоб зрозуміти рівень розгубленості і неусвідомлення того, що відбувається, розкажу про один показовий момент. Зранку я, як і багато інших людей, прийшов під Верховну Раду. У цей час мені зателефонував колега, також військовий журналіст, і запитав, чи поїду я з ним у Бахчисарай? Каже, їде туди за завданням київського офісу знімати сюжет про Шевченківські дні. Тобто це свідчить про те, наскільки у Києві не розуміли, що у ці дні відбувалося в Криму.
— А ви тоді розуміли, що відбувається?
— Починав розуміти. 28-го колезі зателефонував генерал-майор Ігор Воронченко і сказав: «Хлопці, я вас чекаю у Перевальному. Здається, починається війна». Я разом зі ще двома офіцерами поїхали до Воронченка. Він сказав, що, за його інформацією, можуть бути атаки на наші військові частини. Вже на другий день ми знали, що так звані зелені чоловічки — це Ульяновська бригада ВДВ. Ось тоді я пережив справжній шок, бо зрозумів, що Росія на нас напала… Навіть коли на власні очі побачив «Тигри» — а це російські машини, бо їх більше ні в кого нема, я відмовлявся вірити. Бо досі свято вірив, що Росія — це брат, а брат не може встромити ніж у спину!
Мені тоді зателефонувала стривожена сестра мого батька, яка живе у Москві. «Леоніде, приїжджай до нас з сім’єю». Запитую, чого маю до них їхати? «Ну як, — каже, — у вас же бандерівці усіх російськомовних вбивають!». Пояснюю, що стою на першому КПП і тут, окрім російських військ, нікого зі зброєю немає. Вона не вірить мені, бо їм по телевізору зовсім інше показують. Ця телефонна розмова була для мене знаковою. І в кінці розмови я сказав сестрі тата: «Наташа, это я — бандеровец». До 2014 року я був повністю проросійською людиною. Мене виховували у традиціях радянських офіцерів. З мене бандерівця зробили росіяни. З того часу я з московськими родичами більше не розмовляв. А про що говорити з людьми, яких виховав телевізор, які телевізору повірили, а мені, очевидцю подій, ні? Якщо раніше для мене Росія — це Пушкін, Толстой, Лермонтов, то зараз — це підлість.
— Як сприйняли зраду з боку командувача ВМС України Дениса Березовського. Адже саме після його зради «зелені чоловічки» активізувались…
— Я з тих, хто неодноразово шукав виправдання діям пана Березовського. Якийсь час намагався ставати на його місце і розмірковував, як діяв би, якби в заручниках була моя родина. Я знаю, на що здатна Росія. Росіяни могли забрати його дітей, дружину чи будь-кого ще, як заручників… Його вигляд і невпевненість у діях дає мені право так думати. Не так ведуть себе офіцери, які вірять у справу, яку роблять. Але, даруйте, перше, що я зробив, коли росіяни захопили Верховну
— Але на чомусь ґрунтуються припущення про те, що родина могла бути у заручниках?
— Генерал Воронченко мені казав, що йому і його родині і погрожували, і пропонували посади… Багатьох тих, хто зрадив, або купили, або шантажували. За одну добу, з 20 на 21 березня, з багатьма людьми стались дивовижні перетворення. Стосувалось це і людей, яких я особливо близько знав. 21 березня вони вже одягнули російську форму. Одному такому колишньому другу, Колі, я сказав, щоб не навіть не думав приходити до нас на Схід, бо вже почались заворухи в Луганську і Донецьку, там вже буду в них стріляти.
— Потім, коли ви вийшли з Криму, з кимось із тих зрадників спілкувались?
— Коли ми вийшли з Криму, це було 4 квітня, нас поселили спочатку в один санаторій на Одещині, потім в інший. Якось, коли ми жили у санаторії міста Южне, мені через соцмережу написав Коля, ніби нічого особливого й не сталося. Просить якусь пораду щодо тренувань, бо їм пообіцяли доплачувати за відмінні результати з фізичної підготовки. Я був шокований. Видалив його з друзів. Багатьох з тих зрадників потім відправили у Хабаровський край чи в інші регіони Росії…
— Ви працювали у Криму з 2005 року. Які були стосунки з російськими військовими до 2014 року?
— Загалом — нормальні. Єдине, у них соціальне забезпечення було набагато кращим, ніж у нас. І це пригнічувало українських військових. Бо ми на своїй землі, у своїй країні, а держава про нас піклується значно гірше, ніж Росія про своїх військових. Для них будували будинки. Їхні військові пенсіонери залишились жити у Криму, отримували українські паспорти. А це — відверто проросійський електорат. Вже тоді було зрозуміло, щось робиться не так, Україна, м’яко кажучи, недооцінює ризики. У тому, що сталося, не можна звинувачувати якогось конкретного міністра оборони чи президента України, протягом усіх років незалежності влада віддавала Крим на відкуп Росії. Ніякої державної програми українізації Криму, пропаганди української історії, популяризації української мови не було. А те, що деякі місцеві ура-патріоти намагалися робити, радше виглядало як провокації. Натомість з боку Росії весь час йшла масована пропаганда: «Легендарный Севастополь — город русских моряков» .
— Пригадую, ще за часів Кучми в Сімферополі було відкрито українську гімназію…
— Одну-єдину. Справді крута гімназія. Щоранку там звучав гімн України. Не знаю, чи завдяки їй, але останні роки перед анексією я почав чути у Сімферополі українську мову. Однак влаштувати туди дитину було нереально.
Моїх зв’язків забракло, аби там вчився мій син. Охочих там вчитися було у рази більше, ніж місць. При цьому міське управління освіти не дозволяло набирати додаткові класи, по суті, штучно регулювало кількість дітей, які будуть вчитися українською (після анексії усі класи були переведені на російську мову навчання, а гімназію перейменували, прибрали з назви слово «українська». — Авт.). Якби таких гімназій було хоча б декілька, в Криму було б більше шансів виростити покоління справжніх патріотів.
— За рік чи за пів року до анексії могли б припустити, що таке в Криму може статися?
— Якось під час якогось спільного заходу в Будинку офіцерів я спілкувався з російськими морпіхами — майором і підполковником. Це був 2013 рік, ще до Майдану. Запитував про їхній побут, умови життя і поцікавився, чи правда, що командир крейсера має грошове утримання 50 тисяч гривень (на наші гроші). Вони кажуть: «Та ні! Звичайно, більше». У майора зарплата була в межах 30 тисяч грн. Моя зарплата тоді, здається, становила 3283 гривні. Ніхто з українських міністрів оборони, генералів протягом усіх років незалежності не цікавився, як жили українські військові в Криму. У всіх російських військових, у їхніх дружин були автомобілі, а нам дуже часто бракувало грошей на елементарне… Вже тоді можна було припустити, що вони до чогось готуються. У самій Росії таких зарплат близько не було. Але на армію грошей не шкодували. Коли держава вкладає великі гроші в армію, це не просто так.
За великим рахунком, російських військових, що служили в Криму, все влаштовувало. Отримували вищі зарплати, ніж були на материку, бо мали надбавку як за перебування за кордоном. Вони, мабуть, розуміли, що рано чи пізно щось на кшталт анексії може статися, але, думаю, сподівалися, що це буде після них… Російські військові, які багато років служили у Криму, не надто позитивно сприймали ці події лютого-березня. Багато хто одружився з нашими дівчатами…
— Яке ваше найяскравіше враження від подій у Криму? Що, як кажуть, у сухому залишку?
— Відчуття, що в країні є армія. Маю на увазі людей, а не залізо. Якби була команда згори, усі наші матроси б воювали. Навіть ті, хто згодом залишився у Криму. Коли росіяни під час штурму картографічної частини у Сімферополі вбили прапорщика Сергія Кокуріна (це сталося 18 березня), то відійшли від військових частин більш ніж на 10 км. Навіть пішла інформація, що отримали наказ повертатися додому. Та, побачивши, що Україна ніяк не відреагувала, повернулись і продовжили блокування частин.
Це до того, чи можна було відстояти Крим? Ми не бились за нього, тому можемо лише припускати, чи перемогли б, воюючи у Криму? Чи пішла б далі Росія? Ми програли битву за Крим, але не війну…