Парламентські бої за землю
Зі спробами порушити регламент і кулачними боями
![](https://img.wz.lviv.ua/EPeBE33sUCOwyrbWcnvWw0mp4XA=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405898/zemlya-4.jpg)
«Обломом» завершилася спроба парламентської монобільшості у турборежимі, «галопом по європах» проголосувати у другому читанні за її «реформаторський» земельний"закон. Святкувати перемогу з нагоди «головної події року» у неї не вийшло — через опір опозиції і вуличні протести.
Розглядати земельне питання з великим скрипом — після двох перерв, кулачних сутичок — парламентарії розпочали у четвер, 6 лютого, лише перед обідом. Поставити крапку у ньому ініціатори розгляду — представники президентської фракції «Слуга народу» — обіцяли навіть, якщо доведеться слухати вранішніх півнів. Але голосів за те, щоб працювати швидко, переможно (нехай і до світанку), не знайшлося. У тому числі — у середовищі самої монобільшості.
Наскільки болючим є земельне питання для українців, крім «кухонних», «автобусних» дискусій, засвідчує злива публікацій на цю тему, багатогодинні теле-радіодискусії, акції протесту у регіонах і у столиці. Влада устами «слуг народу» заявляла про необхідність нарешті звільнити від «кріпацтва» 7 млн співвітчизників, які володіють землею. Натомість, на думку противників земельної реформи у версії команди Зеленського, її нашвидкуруч підготовлений проєкт призведе до занепаду, а згодом і до знищення українського села, що загрожуватиме соціальними потрясіннями, а загалом — національній безпеці.
Апогеєм цього протиборства і стали четвергові події на Печерських пагорбах Києва. Ще до появи народних депутатів у сесійній залі столицю наводнили мітингарі з регіонів. Спочатку взяли в облогу оточений правоохоронцями Офіс президента, вимагаючи від Зеленського плавного, поміркованого переходу на ринкові відносини у земельних питаннях. А потім пішли пікетувати Верховну Раду, що теж перебувала під посиленим захистом підопічних Авакова.
Гаряче було і під парламентським куполом. Аби «вламати» соратників перед проблемним голосуванням, зранку, перед своїм візитом до Львова, рідну фракцію зібрав президент. 45 хвилин умовляв депутатів підтримати рідне дітище. І, схоже, схилив на свій бік декого з тих, хто вагався…
За відсутності на робочому місці спікера Дмитра Разумкова лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко зайняла його крісло — і, аби зірвати засідання, вирвала «із м’ясом» мікрофон очільника ВР. Робила це так емоційно, що поранила палець. На підмогу до свого лідера кинувся депутат-юрист Сергій Власенко, але дорогу йому перепинив член фракції «Слуга народу» Артем Дмитрук, чемпіон із пауерліфтингу. Спортсмен не поступився правникові…
Час від часу штовханина спалахувала і в інших сегментах парламенту. Розлючений керівник фракції «Слуги народу» Давид Арахамія не знаходив собі місця, через зрив запланованого сценарію пообіцяв Тимошенко, що змусить її заплатити за пошкоджену техніку…
До другого читання у земельний законопроєкт депутати внесли понад чотири тисячі поправок. Однак профільний комітет, в якому тон задають «слуги», підтримав лише… дев’ять. Це й обурило решту нардепів, вони вважали неприпустимим грубе ігнорування їхньої позиції. Щоправда, відчувши що пахне фіаско, монобільшість після першого читання законопроєкту пішла на деякі поступки. Скажімо, у документ внесли норму про те, що купувати землю с/г-призначення можуть лише українці. А іноземцям таке право дадуть лише за умови, якщо цю ідею підтримають на національному референдумі. В одні руки пропонують давати не більше 10 тисяч га (що у 20 разів менше від попереднього варіанта). Гроші за купівлю землі можна буде вносити лише у безготівковій формі, перед тим пояснивши походження цих коштів. Пропонується зафіксувати мінімальну ціну за земельну ділянку (кажуть, що один гектар має коштувати не менше 1500−1700 доларів). Банки можуть отримувати землю лише як стягнення застави за невиплачені кредити і зобов’язані негайно повернути цю землю у ринок. Були також пропозиції заборонити продаж іноземцям землі у 50-кілометровій зоні від кордону (навіть якщо референдум дозволить їм бути землевласниками). Інша ідея — частину надходжень від операцій із землею скеровувати у Фонд розвитку сільських територій, надавати фермерам пільгові кредити…
Через збурення у парламенті і поза ним до експрес-розгляду всіх цих та інших питань не дійшло — депутатам забракло часу. До обідньої перерви у четвер із понад чотирьох тисяч встигли розглянути якийсь десяток. Тож «бої» за землю триватимуть ще не один парламентський день. А може, тиждень, місяць…
Коментар для «ВЗ»
Олег Синютка, народний депутат («Європейська Солідарність»)
У четвер наша та інші опозиційні фракції змусили владну більшість дотримуватися регламенту і законів. Тож розгляд земельного законопроєкту відбуватиметься так, як це передбачено чинним законодавством, а не так, як хотіли, порушуючи неодноразово норми, представники «Слуги народу». Розгляд триватиме за повною процедурою. Показово, що у більшості не знайшлося потрібної кількості голосів за те, щоб у четвер продовжити роботу до 20.00. Ми вважаємо, що нічні кулуарні розмови у таких життєво важливих, стратегічних питаннях є неприпустимими. Обговорення земельного законопроєкту має відбуватися відкрито, прозоро — бо він стосується мільйонів українців.
Із 4018 внесених поправок профільний комітет підтримав лише дев’ять, і то — не значущі (зокрема щодо назви закону), які вносили одні і ті ж депутати. Тобто не було враховано думку ні опозиції, ні науковців, ні громадських організацій, ні самих селян. Справа не стільки в тому, як довго розглядатимуть ці понад чотири тисячі поправок, а в тому, щоб цей законопроєкт у результаті обговорення відповідав інтересам держави і її громадян.