«У житті Віслюк навряд чи прозріє...»
Навколо пакистанського мультфільму «Король Віслюк» в Україні виник скандал: владу запідозрили у цензурі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404086/fc2b63ff-7a4c-4f68-8f49-34e612731322cx0cy27cw0w408r1s.jpg)
Соціальними мережами почало ширитись повідомлення про те, що мультфільм «Король Віслюк» був знятий з українського прокату через те, що українське озвучення головного героя з відповідними ремарками та інтонаціями робить проєкцію на президента Володимира Зеленського.
«Король Віслюк» — мультфільм пакистанського виробництва. Світова прем’єра анімації відбулася 12 грудня 2018 року. Українська — рівно через рік. За сюжетом, головний герой — віслюк Мангу — прислухався до напутніх слів батька, що будь-які мрії можуть здійснитися. Мангу вирішив, що не обов’язково жити як віслюк, навіть якщо ти таким народився. «Нам потрібний народний кандидат, навіть якщо це буде віслюк», — казали жителі країни. Коли у країні відбувалися вибори нового глави, Мангу несподівано став лідером держави. Віслюк не знає правил етикету і зовсім не розуміється у політиці, але дуже хоче зробити країну великою, щоб її громадяни добре жили.
Щось пакистанський автор таки знав, коли знімав цей мультфільм? Бо натяк таки дуже прозорий… І, звичайно, постаралися автори україномовного озвучування «Короля Віслюка». Лише за однією фразою «Дякую, дуже дякую» з вуст головного героя можна сміливо проводити паралель із Зеленським. Блогер Євген Махревич, переглянувши мультик, написав: «Таке враження, що знімали на основі нашої країни. Директор телеканалу і кілька радників царя домовилися і зробили піар-кампанію Віслюкові. Про нього говорили тільки позитивне, натомість про царя Лева — лише негатив. Простий народ вибрав Віслюка собі царем, радники вказували йому, куди кого призначити, а самі керували замість нього. Віслюк у той час відпочивав. Цей мультфільм треба було показати рік тому — перед виборами. Лише в останні десять хвилин мультика Віслюк прозрів і почав рятувати країну. Але ж це казка, у житті Віслюк навряд чи прозріє…». І порадив подивитися мультик усім, і «зелене братство» запросити на перегляд.
Відтак багато хто запідозрив, що президенту країни не сподобалось, як його у такий спосіб тролять (висміюють), і хтось з його найближчого оточення порадив зняти мультфільм з прокату. Якщо це так, то це не що інше, як вияв цензури, забороненої в Україні. «ВЗ» поцікавилася щодо зняття з прокату стрічки у керівництва «Планети Кіно». Там нам пояснили, що ніхто через цензуру «Короля Віслюка» з прокату не знімав. Просто у прокату вийшов термін. І додали, що у фейсбуці є офіційна сторінка «Юкрейніан Філм Дистриб’юшн», де розміщено заяву самого дистриб’ютора: «Змушені звернути вашу увагу на те, що в останні дні у соціальних мережах почала поширюватися неправдива інформація про передчасне зняття з прокату мультиплікаційного фільму «Король Віслюк». Як дистриб’ютор цього фільму, офіційно підтверджуємо, що реліз картини здійснювався згідно з планами нашої компанії, у терміни, узгоджені в договорах з кінотеатрами. Прокат фільму закінчився у переддень Нового року у зв’язку з виходом на екрани великої кількості нових проєктів.
Просимо припинити поширення неправдивої інформації у соціальних мережах і на новинних сайтах та не вдаватися до маніпулювання громадською думкою у подальшому".
Коментар для «ВЗ»
Микола Княжицький, народний депутат України
Є дистриб’юторська компанія, яка надавала цей мультфільм у кінотеатри. Теоретично, можна звернутися до цієї компанії з проханням не показувати цього фільму і навіть компенсувати збитки. Зрозуміло, офіційно ніхто не буде говорити, що таке було зроблено. Щодо цього конкретного випадку не можу нічого сказати, бо сам ще «Короля Віслюка» не дивився, хоча читав різні версії: і про те, що був вплив на компанію, тобто була цензура, і що просто закінчився термін прокату. Можна подивитися, як цей мультфільм проходить в інших країнах, як довго він був у них у прокаті. Коли це порівняємо, тоді зрозуміємо — чи він всюди йшов лише два тижні, чи в інших країнах йшов довше… Це буде непрямим доказом того, що на компанію хтось здійснював вплив.