У списку на обмін ексберкутівців не буде
Найімовірнішою датою повернення утримуваних бойовиками українських бранців називають 29 грудня
Хоча домовленість про черговий етап обміну утримуваними особами була підтверджена ще 23 грудня, інформацію про дату і місце обміну до останнього тримають під грифом «не для розголосу». Як і прізвища — кого на кого мінятимуть. Проте деякі подробиці довкола цього процесу все ж прояснилися.
Станом на 26 грудня достеменно не була відома навіть точна кількість тих, хто потрапив до списків на обмін. Раніше представниця України у гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Валерія Лутковська озвучувала попередні дані — 77 осіб. Йдеться про наших громадян, яких утримують у неволі бойовики так званих ЛНР і ДНР і факт ув’язнення яких вдалося встановити на цей момент.
Жодних прізвищ ексомбудсмен не озвучила. Лише уточнила, що серед тих, хто може повернутися додому на цьому етапі обміну, є українські військові, котрі потрапили у полон після Іловайська і Дебальцевого. «Ми зможемо забрати хлопців, яких не змогли забрати у грудні 2017 року і які протягом чотирьох років не мали можливості навіть поспілкуватися зі своїми сім’ями. Дуже сподіваюсь, що зможемо це зробити», — заявила Лутковська.
У ЗМІ просочилися відомості про те, що до списку на обмін, ймовірно, потрапили прізвища і двох поневолених бойовиками журналістів — Станіслава Асєєва та Олега Галазюка. Але чи вдасться повернути їх — під питанням. За інформацією правозахисної організації «Успішна варта», у «ЛНР"-"ДНР» не відкидають варіанта щодо відмови повертати ув’язнених журналістів, якщо у списку на обмін не буде колишніх беркутівців, котрі проходять у справі про розстріл майданівців на Інститутській 20 лютого 2014 року.
Звістка, що троє підозрюваних у вбивстві учасників Майдану можуть із лави підсудних пересісти в автобус із «квитком» до окупованих Донецька чи Луганська, очікувано збурила протестну реакцію серед тих, кому не байдуже, що буде зі справами Майдану. Але побоювання, що ексберкутівців звільнять з-під варти на найближчому ж судовому засіданні, не підтвердилися. 24 грудня Святошинський районний суд Києва залишив у СІЗО колишнього заступника командира київського «Беркута» Олега Янишевського і бійців спецроти Павла Аброськіна та Сергія Зінченка (напередодні, 20 грудня, ще одному фігурантові справи, Олександру Маринченку, пом’якшили запобіжний захід — на домашній арешт).
Хвилю протестів викликала й інформація про те, що під обмін можуть потрапити троє обвинувачуваних у справі про теракт біля Палацу спорту у Харкові 22 лютого 2015 року (тоді четверо людей загинуло, дев’ятеро отримали поранення). Тож особлива увага була прикута і до судових засідань у цьому процесі. 25 грудня жодних рішень, які могли б свідчити про можливе звільнення «під обмін» Віктора Тетюцького, Володимира Дворнікова та Сергія Башликова, Фрунзенський райсуд Харкова не ухвалив. Наступне засідання призначили на 26 грудня. Коли верстався номер, було відомо лише, що судове засідання не змогли розпочати вчасно.