Уряд Гончарука пішов у фінансове піке
Під Новий рік заведено робити гарні подарунки і не засмучувати близьких. Цими неписаними істинами знехтували у рідному “уряді технократів”.
Передсвяткову атмосферу українцям там зіпсували припиненням багатьох бюджетних виплат. Заморожено фінансування шкіл, дитсадків, утримання лікарень, на голодний пайок вирішено посадити інші державні установи, зокрема, силові органи. Згортають держзакупівлю ліків, капітальне будівництво, оплату вже виконаних робіт, зокрема, за збудовані дороги. На такий крок Кабмін Олексія Гончарука (він обіцяв нам закінчення епохи бідності!) змушений був піти через величезну діру, яка внаслідок непрофесійного управління його команди утворилася у кошторисі країни.
«Облом» стався на 112-м дні утаємниченої від громадськості роботи Кабміну. Про нього напередодні дня Святого Миколая повідомив прем’єр-міністр — той самий, якому співав дифірамби наш президент. Гончарук дав доручення міністру фінансів Оксані Маркаровій (а та повинна спустити відповідне «цеу» у Держказначейство) тимчасово, до кінця поточного бюджетного року, припинити всі бюджетні платежі, крім захищених статей (зарплати і пенсії). Бо платити нема чим! Через мізерні надходження державна скарбниця обміліла до критичної позначки. Фінансові аналітики наводять такі цифри: законом про Держбюджет на 2019 рік встановлено граничний дефіцит бюджету у сумі 90 млрд. грн. У кінці листопада він становив 56 млрд. грн. Однак станом на 18 грудня борг збільшився до 105 млрд. грн. До критичної позначки (107 млрд.грн. — тобто 3% від ВВП), яку визначив Міжнародний валютний фонд, рукою подати! Втім, справжня картина справ набагато гірша, її приховують від ока сторонніх. Експерти кажуть, що дірка у бюджеті розрослася до 120 млрд. грн., і її «латають» у пожежному режимі — шляхом ручного управління…
Бюджет не отримав запланованих надходжень з митниці і податкової — за деякими даними, відомство Максима Нефьодова мінусує майже 37 млрд. грн. Нема обіцяних 14 млрд. «тютюнових» гривень. Не принесла 11 млрд. грн. у бюджет рента. Причину такого стану економісти бачать найперше у провальній фіскальній політиці «нових облич», авантюрних запозиченнях на ринку внутрішніх облігацій під надвисокий відсоток, у необґрунтованому зміцненні національної валюти гривні.
Гостра бюджетна криза неминуче призведе до оргвисновків у команді Зеленського. Через провал роботи, швидше за все, на днях ми побачимо новий уряд, нового прем’єра (один з кандидатів уже не злазить з телеекранів). Про сумний фінал фінансового року політолог Тарас Березовець висловився так: «Як Яценюк з Порошенком умудрялися виконувати казначейські зобов’язання у гострій фазі війни з росіянами, не второпаю ніяк…».