Що занадто – то не здорово...
Конституційний Суд заборонив Зеленському наділяти себе додатковими повноваженнями
Конституційний Суд України «забракував» президентський законопроєкт, в якому передбачалося закріпити у Конституції норму про те, що глава держави матиме право створювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро, а також призначати і звільняти керівників НАБУ та Державного бюро розслідувань. КС вважає такі положення незаконними, такими, що суперечать двом статтям Конституції. Згаданий законопроєкт Верховна Рада надіслала у КС для експертного висновку 3 вересня.
Поміж іншого, судді-конституціоналісти зазначили, що створювати НАБУ немає потреби, оскільки воно вже було створено у 2015 році, виконує свої функції. Крім того, йдеться у висновку КС, «законопроєкт у частині наділення президента України додатковими, не властивими його статусу повноваженнями утворювати нові органи з функціями виконавчої влади та призначати їх керівників, не відповідає сутнісному змісту частини першої статті 157 Конституції України стосовно обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, з точки зору їх належного гарантування органами виконавчої влади та президентом України».
Утім, на цьому пристрасті щодо кадрових питань у НАБУ не вляжуться. У найближчі місяці спеціальній конкурсній комісії, вочевидь, доведеться обирати нового керманича цього антикорупційного органу замість Артема Ситника. Той втратив право очолювати цю інстанцію, оскільки сам, за рішенням суду, потрапив у реєстр… корупціонерів. Сталося це після того, як Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження проти директора НАБУ, а Сарненський райсуд Рівненської області визнав Ситника винним у вчиненні корупційного діяння і присудив йому 3 400 гривень штрафу. Директор НАБУ оскаржував це рішення в апеляційній інстанції, однак вона відхилила його претензії.
Корупція Ситника полягала у тому, що він отримував неправомірну вигоду — неодноразово безплатно разом з членами сім’ї жив, харчувався і розважався в елітних угіддях мисливського господарства «Поліське-Сарни» на Рівненщині. За даними видання «Обозреватель», Ситник відпочивав «дорого і зі смаком»: полювання, риболовля, катання на квадроциклах та човнах, феєрверки, елітні напої — віскі Chivas Regal, Hennessy, горілка Grey Goose, сири-ковбаси". Згадане видання писало, що із 2017-го по 2019 рік Ситник із родиною щонайменше п’ять разів відпочивав у цьому угідді. Кожен такий приїзд обходився не менш ніж у 100 тис. грн. А під час останнього заїзду, за даними «Обозревателя», гості ще й розбили два квадроцикли марки Bagi BRP 1000 (середня ціна за одну одиницю такої техніки — 8,5 тисячі доларів США). Як підсумували журналісти, елітний відпочинок Ситника обійшовся щонайменше у мільйон гривень.
Однак усі ці витрати не було відображено у декларації Ситника, як того вимагає закон. Погашав ці витрати товариш Артема Ситника — бізнесмен Микола Надейко. Така поведінка суперечила кодексу державного службовця, була проявом тієї самої корупції, з якою покликаний був боротися директор НАБУ…