Передплата 2025 «Добрий господар»

Відкриття ринку землі в Україні: коли стартує земельна реформа та чого очікувати українцям

Ринок землі в Україні відкриють з 1 жовтня 2020 року.

Про це сьогодні на конференції, присвяченій земельній реформі, повідомив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, передає УНН.

«Ми відриваємо ринок землі не одразу. Ми думали зробити це з 1 липня наступного року. Проте, потім проконсультувалася і вирішили, що робити це влітку не дуже добра ідея. Тому, зараз та модель, яку ми пропонуємо, передбачає відкриття ринку з 1 жовтня наступного року», — сказав Гончарук.

За словами Гончарука, придбати землю зможуть українські громадяни і компанії.

«Усе це має відбуватися на публічних прозорих торгах», — зазначив прем'єр.

Відповідно до антимонопольних умов, одна людина не матиме права придбати більше ніж 15% землі на рівні області та 0,5% на рівні країни.

«Існують антимонопольні умови. В одних руках не може бути сконцентрований шмат землі, більший ніж 15% на рівні області і 0,5% на рівні країни. Не має бути величезна концентрація земельної ділянки», — сказав Гончарук.

Додамо, що президент Володимир Зеленський заявив, що ринок землі в Україні буде обов'язково запущено, питання тільки в його моделі, передає Lb.ua.

Про це він сказав на конференції з питань реформи управління земельними відносинами в четвер.

«Ми чудово розуміємо, що питання ринку землі дуже дражливе і тому вимагає широкого та публічного обговорення. Для того, щоб розвіяти всі міфи і маніпуляції, які посіяли в свідомість громадян за останні 20 років. Для того, щоб знайти оптимальні та збалансовані рішення в моделі відкритого ринку землі», — сказав він.

Президент підкреслив, що основне положення цієї моделі вже відомо — іноземні компанії і громадяни не зможуть купувати землю в Україні.

«Перше й основне — земля належить українцям. У моделі, яку ми пропонуємо з урядом, купувати або продавати землю зможуть тільки українські громадяни й українські компанії. Страшилки про китайців, арабів чи інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, — це маячня», — сказав Зеленський.

Він наголосив, що українські громадяни повинні мати «не гібридне, а повноцінне право власності» на свою землю. «Це право володіти, право користуватися і право розпоряджатися», — пояснив президент.

«Інакше в нас починається Радянський Союз, „совок“, коли громадяни нібито отримали квартири, але не могли продавати їх легально. У результаті з'явилися незаконні сірі схеми і махінації. Те ж саме у нас відбувається з землею. У 2001 році в законі, яким було накладено мораторій, прописано, що депутати повинні розробити прозорий механізм купівлі та продажу землі. Минуло 18 років. І де?» — сказав Зеленський.

За його словами, замість відкритого ринку в Україні з'явився величезний тіньовий сектор на «мільйон гектарів землі і десятки мільярдів гривень».

«За цей час з 7 млн українців, які володіють землею, майже 1 мільйон померли, так і не отримавши від держави шансу стати заможними господарями своєї землі, не отримавши право власності», — сказав Зеленський.

Також президент України навів як приклад країни, де немає ринку землі. «Це Північна Корея, Таджикистан, Венесуела, Куба, Конго, Україна. Вітаю!» — сказав Зеленський.

«У 21-му столітті питання права власності громадян на землю є риторичним. Завдання тільки одне — знайти оптимальну модель, від якої виграють прості українці», — сказав Зеленський.