Плюс Сех, мінус Парасюк й «овечий» фермер...
Хто балотується в округах на Львівщині?
«Високий Замок» продовжує серію публікацій про кандидатів-мажоритарників, які балотуються у Львові і на Львівщині. У черговій подачі — про те, хто облюбував «свободівську парафію»; чи знайшлися серйозні конкуренти для Дубневича-молодшого; який округ залишився безГОЛОСим. А також про вотчину Парасюка без Парасюка.
Округ № 119 (Бродівський, Буський, Радехівський р-ни, частина Кам’янка-Бузького р-ну)
Після того, як тричі мажоритарні вибори у цьому окрузі вигравали кандидати націоналістичного керунку (двічі — Олег Тягнибок, а потім Ірина Сех), за ним закріпилася лейба «націоналістичного».
Для колишньої очільниці Львівської облдержадміністрації Ірини Сех це вже третій похід на парламентські вибори у цьому окрузі. Після тріумфу 2012 року на позачергових перегонах-2014 вона фінішувала лише четвертою.
«УДАР» Кличка на Львівщині вирішив не світити свою партвивіску у бюлетенях. Тож голова Радехівської райдержадміністрації Сергій Івах, як й інші представники цієї політсили, балотується самовисуванцем.
У такому ж статусі вирішив випробувати кандидатське щастя військовий комісар Львівського обласного військкомату Олександр Тіщенко (уродженець Буського району).
«Батьківщина» виставила на окрузі мера Буська Ростислава Сліпця. А у «Голосі» зробили ставку на волонтера, співзасновника Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова Олега Шибу. Донедавна він носив партквиток «соратниці» «Голосу» — Української галицької партії. Тепер — безпартійний (закон не дозволяє балотуватися по мажоритарці від однієї політсили за членства в іншій).
Під «Зе!брендом» балотується «молочний» бізнесмен, директор ТОВ «Гал Сир Продукт» (фірма займається виробництвом масла і сиру, торгує «молочкою», яйцями та жирами) Орест Кавецький. На цьому окрузі не обійшлося і без липового «Зе!кандидата»: самовисуванцем зареєструвався голова правління Громадської організації «Слуга народу України» (клони «Зе!бренду» десятками розмножилися: від ПП і «ГОшок» до благодійних фондів) Віталій Кравчук.
Округ № 120 (Городоцький, Мостиський р-ни, частина Самбірського р-ну)
Зазіхнути на виборчу вотчину молодшого з братів Дубневичів лише шестеро висуванців наважилися. У цьому окрузі «мажоритарний» бюлетень буде найкоротшим на Львівщині — всього сім прізвищ. Від «Громадянської позиції» потягатися з Ярославом Дубневичем (перемагав у 120-му двічі поспіль — на виборах 2012-го та 2014-го) спробує заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк.
«Свобода» десантувала на округ екснардепа Едуарда Леонова. На парламентських виборах 2012-го він отримав мандат не по мажоритарці, а у прохідній частині списку партії Тягнибока. До окупації Криму Росією Леонов був куратором Кримської республіканської та Севастопольської міської організацій «Свободи». А у лютому 2015-го очолив обласний осередок партії на Закарпатті.
Ходили чутки про можливе повернення на округ депутатки з «Народного фронту» Тетяни Чорновол. 2012-го вона (тоді — як узгоджена кандидатка від об’єднаної опозиції) була головною конкуренткою Дубневича. Але до мандата не дотягнула, програвши переможцеві вісім відсотків голосів. Нинішні вибори обійдуться без повторного спарингу «Ч — проти Д»: Чорновол іде до ВР не по мажоритарці, а 27-им номером у списку «Європейської Солідарності».
Від партії Вакарчука балотується Тарас Елейко, волонтер, боєць батальйону «Аратта» Української добровольчої армії. «Слугу народу» в окрузі представляє приватна підприємиця (займається консультаціями з бухгалтерського обліку та оподаткування) Леся Голяк.
Округ № 121 (міста Борислав, Дрогобич, Трускавець, Дрогобицький р-н)
Округ — рекордсмен за кількістю претендентів на руку і серце електорату. Якщо на минулих виборах у бюлетені тут було 12 прізвищ, то на цих серед навали з 22 кандидатів заблукати можна. Прогнози про те, що нардеп Богдан Матківський спробує вдруге полюбитися тутешньому виборцю, справдилися. 2014-го активіст Майдану й учасник АТО Матківський балотувався як самовисуванець. Отримавши мандат, долучився до фракції «БПП». А вже через рік поповнив ряди позафракційних. Нині він — висуванець від «Народного контролю» під партійною вивіскою «Громадянської позиції».
Згадав про колись фартовий для себе округ уродженець Борислава, заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик (25 червня прес-служба МОЗ повідомила, що він подав заяву про відставку). На позаминулих парламентських виборах він переміг у 121-му як узгоджений кандидат від об’єднаної опозиції. Нині балотується як самовисуванець.
«Білосердечні» ж висунули свою креатуру — селищного голову курортної Східниці Івана Піляка.
Як самовисуванець вирішив податися у Верховну Раду керівник Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка на Донеччині Павло Малихін. Свій вибір полковник зупинив на окрузі з центром у Дрогобичі — місті, в якому народився.
Об’єднані націоналісти «закріпили» за 121-им представника «Правого сектору» Михайла Алєксєєва. А «Європейська Солідарність» делегувала голову правління Дрогобицької райспоживспілки, депутата Львівської облради Михайла Задорожного. Політична біографія у цього кандидата ще та. Встиг у медведчуківській СДПУ (О) побувати. 2006-го отримав мандат в облраді за списком БЮТ. Через чотири роки вже у фракції «Свободи» депутатствував. А в облраду нинішнього скликання пройшов під вивіскою «БПП».
Якщо в «ЄС» різношерстим послужним списком Задорожного не переймаються, то у «Голосі» продовжують відсіювати сумнівні кадри. Серед тих, хто потрапив під приціл, — кандидат по 121-му округу Дмитро Огньов. У досьє на сайті ЦВК власник фермерського господарства «Меринос-Захід», яке займається вирощуванням овець та кіз високопродуктивних порід, значився як тимчасово безробітний. З подачі «Голосу» Огньов поповнив список кандидатів, реєстрацію яких скасували. «Результати внутрішнього розслідування та дії Дмитра Огньова дали підстави стверджувати, що кандидат схильний ставити особистий інтерес вище за результат командної роботи», — так пояснили його відкликання у партії. Чим же «согрішив» висуванець? Поза увагою не залишилося журналістське розслідування «Схем», які розкопали зв’язок Огньова з нардепом від «БПП», співвласником фармацевтичної компанії «Дарниця» Глібом Загорієм. Журналісти з’ясували, що дружина Огньова є сестрою Загорія і бере участь у сімейному фармацевтичному бізнесі. «Виходить, що депутат від „БПП“ та кандидат (тепер вже колишній. — „ВЗ“) від „Голосу“ — родичі. Причому не випадкові, оскільки бізнесмен із Західної України прописався не де-небудь, а у брата та бізнес-партнера своєї дружини, — зазначають „Схеми“. — Загорій фігурував у розслідуваннях журналістів та „Центру протидії корупції“ щодо фармацевтичного бізнесу. Пацієнтські організації називали його „архітектором монополізації вітчизняного фармринку“ та звинувачували у лобіюванні інтересів „Дарниці“ у парламенті й уряді».
Округ № 122 (Жовківський, Яворівський р-ни)
На минулих виборах переможець у цьому окрузі Володимир Парасюк став абсолютним рекордсменом у Львові і на Львівщині за кількістю отриманих голосів. За нього проголосували майже 70 тисяч виборців. Його результат у цьогорічній кандидатській гонці — дискваліфікація. ЦВК відмовила Парасюку у реєстрації, посилаючись на те, що «заставу внесено не ним, а неналежною особою». Суди, в які поскаржився нардеп, винесли рішення не на його користь. Тож прізвища Парасюка у бюлетені не буде.
Претендентів на вакансію не бракує. Великі плани на округ у депутата Львівської обласної ради, «магната-перевізника» Андрія Думи. Він балотується від «Громадянської позиції», представляючи у виборчій збірній «Народний контроль» Добродомова.
Асфальтом встеляв шляхи до округу інший представник облради Роман Демчина.
У кандидатській колекції по 122-му — одразу двоє мерів. Міський голова Яворова Павло Бакунець балотується від «Самопомочі», а мер Рави-Руської, «свободівець» Микола Зінько — узгоджений кандидат від об’єднаних націоналістів.
«Голос» і «Слуга народу» поставили на представників будівельного бізнесу. Партію Вакарчука в окрузі представляє директор ПП «Комфортмістобуд» Віталій Андрейко, «Зе!команду» — керманич ПП «АМ-Груп» Андрій Шумський.
«Батьківщина» десантувала на жовківсько-яворівський виборчий полігон нардепа Євгена Рибчинського. Пройшовши у Верховну Раду по київському округу, Рибчинський примкнув до фракції «БПП». Звідти перекочував у депутатську групу «Воля народу». А під кінець каденції «перекотився» у «Батьківщину». Чому Рибчинського «заслали» в округ на Львівщині? Сам нардеп пояснює це так: «Я прийшов на округ за принципом: куди партія пошле, туди кандидат і йде. А партія послала туди, де відчуває, що кандидат може зробити найбільше». Поза камерою інша мотивація прочитується: послали туди, де ще висіла «бронь» для такого пожежного варіанта, як з Рибчинським.