Передплата 2025 «Добра кухня»

Інавгурація при спущених прапорах і поминальних свічках?

Громадськість проти приведення президента до присяги у День пам’яті жертв політичних репресій

Наступного вівторка, 14 травня, народні депутати України визна­чають дату і місце інавгурації но­вообраного президента України Володимира Зеленського. Згідно із законом, вона повинна пройти упродовж 30 днів з часу офіцій­ної публікації результатів ви­борів. Відповідне повідомлення ЦВК з’явилося у парламентській газеті «Голос України» 3 травня. Тож «час Х» припадає на 3 червня. Але у команді Зеленського хочуть пришвидшити події. Раніше він сам кидав докори (щоправда, безпідставно) на адресу ЦВК: «Зараз відбуваються кумедні речі. Перемога є, а повноважень — немає. Хтось ховає від мене булаву».

В апараті парламенту уже за­реєстровано два проекти по­станов від позафракційних нар­депів Сергія Міщенка (той, що колись називав одіозного екс-очільника ГПУ Пшонку «батьком прокурорів») та Ві­ктора Балоги, які пропонують при­вести до присяги Зеленського у не­ділю, 19 травня. Балога мотивував свою ідею так: «…Якщо нова коман­да хоче якомога раніше приступити до роботи, то в цьому немає нічого поганого».

Саме з такою пропозицією пе­реможець президентських виборів прийшов до керівників депутатських фракцій минулої суботи. Саме таку дату він назвав у листі до голови Вер­ховної Ради Андрія Парубія. «В умо­вах зовнішньої агресії для України надзвичайно важливо уникнути „ва­кууму влади“ та забезпечити якнай­швидше набуття повноважень ново­обраним президентом. У зв’язку з цим пропоную провести урочисте за­сідання Верховної Ради України для складення присяги на вipність укра­їнському народові 19 травня 2019 року», — йдеться у цьому посланні. А ще Зеленський аргументував цю дату тим, що визначеність потрібна і для іноземних гостей, які висловили ба­жання прибути на урочистості.

Очільники фракцій не сказали Зе­ленському «так». Дали зрозуміти, що депутати визначаться лише у день голосування. Спрогнозуємо, що 226 голосів за цю постанову під ку­полом Верховної Ради не знайдеть­ся. На думку експертів, головна при­чина цього у тому, що парламентарії бояться дострокового розпуску ВР, який може ініціювати новий глава держави. Згідно із законом припиня­ти повноваження законодавчого ор­гану можна не пізніше, ніж за 6 міся­ців до закінчення його повноважень. А цей термін спливає 27 травня. Зе­ленський хоче встигнути?

Новому господареві Банкової у Верховній Раді потрібна власна по­тужна фракція «Слуга народу». Спо­дівається провести її у парламент на переможній хвилі президентських виборів. Адже до строкових перего­нів у кінці жовтня нинішній високий рейтинг можна не зберегти. Тож Зе­ленський намагається діяти за прин­ципом «куй залізо, поки гаряче».

Проти інавгурації 19 травня ви­ступили громадські діячі, зокре­ма директор Українського інститу­ту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Ось його аргументи. «Дата вкрай невдала — це День пам’яті жертв політичних репресій, визначений указом президента в 2007 році. Тобто це траурний день, в який проводяться жалобні заходи по всій Україні, обмежено розважальні заходи та розважальне мовлення на ТБ… Комік Володимир Зеленський дозволяв собі жарти над Голодо­мором, президент Володимир Зе­ленський не має права на глум над пам’яттю про мільйони жертв репре­сій».

Солідарний з В’ятровичем народ­ний депутат Володимир Ар’єв. За його словами, «робити в цей день інавгураційні урочистості та свят­кування як мінімум недоречно». А ось як відреагувала на тему дня ря­дова киянка Світлана Майстренко: «…Новообраному президенту Зе­ленському сподобається, якщо в день його інавгурації всі прапори в країні будуть приспущені, з траур­ними стрічками, а на всіх телевізій­них каналах горітиме поминальна свічка?! Якщо так, тоді вперед! Тіль­ки це навіть для карми ЗЕ дуже пога­но! (Згадуємо Януковича з падінням на нього вінка)».

У штабі Зеленського всі ці засто­роги вважають надуманими. Рад­ник новообраного президента Ан­дрій Герус заявив: «Третя субота травня — День Європи в Україні. Ми­нулого року святкування дня Євро­пи розтягнулося на 18−20 травня. Були фестивалі, змагання, турні­ри, концерти, в тому числі організо­вані міністерствами і різними адмі­ністраціями. Багато з тих концертів проходили і в День пам’яті жертв політичних репресій — 20 травня 2018 р. Ніхто з сьогоднішніх моралі­заторів не були помічені в спробах зупинити святкування і музичні кон­церти. Ніяких Фейсбук-постів, ніяких заяв. А ось для процедури демокра­тичної зміни президента їм цей день поганий…».

Аналітики губляться у здогадах, чому для Зеленського так важливо «коронуватися» 19 травня. Чому не 20−21−22 і так далі? Невже і справді йому важливо пустити під укіс ниніш­ній «незручний» парламент?

У політичних колах ходять розмо­ви, що інавгурацію можуть призна­чити на останній тиждень травня або навіть на перші дні червня. Для ново­го президента України важлива при­сутність високих гостей. Один із них — керівник Держдепартаменту США Майк Помпео — прилітає до Євро­пи саме на межі весни-літа. Може, якраз ця обставина змусить Зелен­ського відмовитися від вступу на по­саду саме 19 травня. В одному май­бутній президент має бути певний: булаву від нього уже ніхто не забере. І не так важливо, коли, днем раніше — днем пізніше, її йому вручать…

Коментар для «ВЗ»
Віталій Кулик, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства

«Швидша» дата інавгурації — це можливість для ново­го президента прискорити подачу кандидатур на посади, призначення на які, згідно з Конституцією, входять до його компетенції. Це також можливість як главі держави швидше внести у парламент законодавчі ініціативи. Для Зеленсько­го важливо тиснути на парламент погрозою дострокових виборів і тим самим посилювати «договороздатність» депу­татів. Але, думаю, Зеленський і його команда не дуже пе­реймаються датою інавгурації, оскільки не в їхніх інтересах дострокові парламентські вибори, — бо не встигали би підготуватися до них. Під час підготовки до строкових виборів у жовтні команда Зеленського всіляко показуватиме, що цей парламент — «антинародний», і в такий спосіб за­роблятиме у виборців бали для своєї політичної сили.