Інавгурація при спущених прапорах і поминальних свічках?
Громадськість проти приведення президента до присяги у День пам’яті жертв політичних репресій
Наступного вівторка, 14 травня, народні депутати України визначають дату і місце інавгурації новообраного президента України Володимира Зеленського. Згідно із законом, вона повинна пройти упродовж 30 днів з часу офіційної публікації результатів виборів. Відповідне повідомлення ЦВК з’явилося у парламентській газеті «Голос України» 3 травня. Тож «час Х» припадає на 3 червня. Але у команді Зеленського хочуть пришвидшити події. Раніше він сам кидав докори (щоправда, безпідставно) на адресу ЦВК: «Зараз відбуваються кумедні речі. Перемога є, а повноважень — немає. Хтось ховає від мене булаву».
В апараті парламенту уже зареєстровано два проекти постанов від позафракційних нардепів Сергія Міщенка (той, що колись називав одіозного екс-очільника ГПУ Пшонку «батьком прокурорів») та Віктора Балоги, які пропонують привести до присяги Зеленського у неділю, 19 травня. Балога мотивував свою ідею так: «…Якщо нова команда хоче якомога раніше приступити до роботи, то в цьому немає нічого поганого».
Саме з такою пропозицією переможець президентських виборів прийшов до керівників депутатських фракцій минулої суботи. Саме таку дату він назвав у листі до голови Верховної Ради Андрія Парубія. «В умовах зовнішньої агресії для України надзвичайно важливо уникнути „вакууму влади“ та забезпечити якнайшвидше набуття повноважень новообраним президентом. У зв’язку з цим пропоную провести урочисте засідання Верховної Ради України для складення присяги на вipність українському народові 19 травня 2019 року», — йдеться у цьому посланні. А ще Зеленський аргументував цю дату тим, що визначеність потрібна і для іноземних гостей, які висловили бажання прибути на урочистості.
Очільники фракцій не сказали Зеленському «так». Дали зрозуміти, що депутати визначаться лише у день голосування. Спрогнозуємо, що 226 голосів за цю постанову під куполом Верховної Ради не знайдеться. На думку експертів, головна причина цього у тому, що парламентарії бояться дострокового розпуску ВР, який може ініціювати новий глава держави. Згідно із законом припиняти повноваження законодавчого органу можна не пізніше, ніж за 6 місяців до закінчення його повноважень. А цей термін спливає 27 травня. Зеленський хоче встигнути?
Новому господареві Банкової у Верховній Раді потрібна власна потужна фракція «Слуга народу». Сподівається провести її у парламент на переможній хвилі президентських виборів. Адже до строкових перегонів у кінці жовтня нинішній високий рейтинг можна не зберегти. Тож Зеленський намагається діяти за принципом «куй залізо, поки гаряче».
Проти інавгурації 19 травня виступили громадські діячі, зокрема директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Ось його аргументи. «Дата вкрай невдала — це День пам’яті жертв політичних репресій, визначений указом президента в 2007 році. Тобто це траурний день, в який проводяться жалобні заходи по всій Україні, обмежено розважальні заходи та розважальне мовлення на ТБ… Комік Володимир Зеленський дозволяв собі жарти над Голодомором, президент Володимир Зеленський не має права на глум над пам’яттю про мільйони жертв репресій».
Солідарний з В’ятровичем народний депутат Володимир Ар’єв. За його словами, «робити в цей день інавгураційні урочистості та святкування як мінімум недоречно». А ось як відреагувала на тему дня рядова киянка Світлана Майстренко: «…Новообраному президенту Зеленському сподобається, якщо в день його інавгурації всі прапори в країні будуть приспущені, з траурними стрічками, а на всіх телевізійних каналах горітиме поминальна свічка?! Якщо так, тоді вперед! Тільки це навіть для карми ЗЕ дуже погано! (Згадуємо Януковича з падінням на нього вінка)».
У штабі Зеленського всі ці застороги вважають надуманими. Радник новообраного президента Андрій Герус заявив: «Третя субота травня — День Європи в Україні. Минулого року святкування дня Європи розтягнулося на 18−20 травня. Були фестивалі, змагання, турніри, концерти, в тому числі організовані міністерствами і різними адміністраціями. Багато з тих концертів проходили і в День пам’яті жертв політичних репресій — 20 травня 2018 р. Ніхто з сьогоднішніх моралізаторів не були помічені в спробах зупинити святкування і музичні концерти. Ніяких Фейсбук-постів, ніяких заяв. А ось для процедури демократичної зміни президента їм цей день поганий…».
Аналітики губляться у здогадах, чому для Зеленського так важливо «коронуватися» 19 травня. Чому не 20−21−22 і так далі? Невже і справді йому важливо пустити під укіс нинішній «незручний» парламент?
У політичних колах ходять розмови, що інавгурацію можуть призначити на останній тиждень травня або навіть на перші дні червня. Для нового президента України важлива присутність високих гостей. Один із них — керівник Держдепартаменту США Майк Помпео — прилітає до Європи саме на межі весни-літа. Може, якраз ця обставина змусить Зеленського відмовитися від вступу на посаду саме 19 травня. В одному майбутній президент має бути певний: булаву від нього уже ніхто не забере. І не так важливо, коли, днем раніше — днем пізніше, її йому вручать…
Коментар для «ВЗ»
Віталій Кулик, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства
«Швидша» дата інавгурації — це можливість для нового президента прискорити подачу кандидатур на посади, призначення на які, згідно з Конституцією, входять до його компетенції. Це також можливість як главі держави швидше внести у парламент законодавчі ініціативи. Для Зеленського важливо тиснути на парламент погрозою дострокових виборів і тим самим посилювати «договороздатність» депутатів. Але, думаю, Зеленський і його команда не дуже переймаються датою інавгурації, оскільки не в їхніх інтересах дострокові парламентські вибори, — бо не встигали би підготуватися до них. Під час підготовки до строкових виборів у жовтні команда Зеленського всіляко показуватиме, що цей парламент — «антинародний», і в такий спосіб зароблятиме у виборців бали для своєї політичної сили.