Мінне поле для президента
Чи вдасться Порошенкові відбутися мінімальними втратами?
Останній тиждень лютого ознаменувався двома гучними історіями, пов’язаними з українською армією. Точніше — з тими, кого підозрюють у причетності до розвалу Збройних сил та бізнес-оборудках з мільйонними наварами на постачанні продукції для військових потреб. Під прицілом опинилися двоє заступників секретаря Раднацбезу — колишній, часів Януковича, Володимир Замана (який до «заслання» в РНБОУ був начальником Генштабу ЗСУ) та нинішній, Олег Гладковський, якого називають «любим другом» президента Порошенка. Хоча в обох випадках «транслятори» резонансної інформації заперечують її появу «під вибори», без суду і слідства зрозуміло: через справи Замани і Гладковського голови болітимуть не лише у їхніх безпосередніх фігурантів.
Рік тому колишній начальник Генштабу Замана давав свідчення у суді у справі щодо держзради Януковича. Тепер сам проходить у справі за тією ж статтею. Його звинувачують у діях, спрямованих на підрив обороноздатності української армії (через скорочення особового складу, розформування частин, утилізацію придатної для використання військової техніки), що посприяло загарбанню українських територій російським агресором. Замані обрали запобіжний захід — місяць під вартою без можливості внесення застави. За статтею, яку інкримінують, йому «світить» від 10 до 15 років позбавлення волі.
Поява «справи Замани» викликала логічне запитання: чому за екс-«генштабівця» часів Януковича взялися лише зараз, при тому, що після Революції гідності Замана нікуди з України не втікав? Головний військовий прокурор Анатолій Матіос пояснив затримку тим, що довелося довго чекати результатів спеціальної експертизи величезної кількості документів із грифом «таємно», процедура доступу до яких ускладнена. Звучить непереконливо. Тож підозр про те, що «справу Замани» приурочили до розпалу виборчої кампанії (з метою додати рейтингових балів президенту), озвучені Військовою прокуратурою доводи не розвіяли. Один вирок у держзраді (Януковичу) — добре, а два — краще. Тим паче, що картинка обіцяє бути ефектнішою: коли вердикт зачитують за порожньої лави підсудних — не те, інша річ — ось він, «папєрєднік», якого судять незаочно.
Однак важливою є не лише присутність винуватця, а й його «калібр». Звісно, Замана — не «беркутівці», яких судять за вбивства на Майдані. Але навряд чи він і з тієї ж вагової категорії, що й Саламатін чи Лебедєв (міністри оборони часів Януковича), стараннями яких українську армію знекровили до критичної межі під патронатом Верховного головнокомандувача Януковича. Висунутих Замані звинувачень це, звичайно ж, не скасовує. Але точно не він — ключова ланка згубного ланцюга. Та й факту, що під час найкривавіших подій на Майдані Замана відмовився стягнути у Київ війська, з біографії генерал-полковника не викинеш.
Що «справа Замани» відчутно покращить рейтинги Порошенка, є сумніви. А ось у тому, що скандал із сином першого заступника секретаря РНБОУ Гладковського вже став для президента гранатою з висмикнутою чекою, сумніватися не доводиться. З огляду на те, з якою хваткою цю скандальну історію використовують основні конкуренти Порошенка. Президент обіцяв відрубувати руки тим, хто обкрадає армію. Тепер йому не лише згадують «тухлу» справу заступника міністра оборони Павловського щодо оборудок із закупівлею пального для армії, а й кивають на причетність до «мародерства» (розкрадань в «оборонці») представників найближчого оточення.
Журналістське розслідування Bihus.info, в якому йдеться про схеми поставок контрабандних деталей з Росії і продаж їх державним оборонним підприємствам за у рази завищеними цінами (через фірми-прокладки), однозначно матиме продовження. І йдеться не про нові викриття чи подробиці, в яких фігурує прізвище Гладковського-молодшого (буцімто мав прямий стосунок до згаданих оборудок), а про те, який розвиток отримає ця скандальна історія і чим аукнеться президентові — поганим чи дуже поганим варіантом. Якщо перевірку викладених журналістами фактів затягуватимуть, Банкову звинуватять у намаганні вивести з-під удару Гладковського. Якщо будуть результати і не на користь фігурантів розслідування, це не менш серйозний виклик для Порошенка. Результативна «справа Гладковського» може посіяти паніку та сумніви серед тих, хто керується «прикметою» — «зливати своїх — собі ж дорожче».