Жити поруч з Росією ми змушені. Дружити — ні!
Агресивна поведінка сусідньої країни призвела до того, що Україна припинила «приятельську» угоду з Москвою
Верховна Рада припинила дію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. Законопроект, що його у парламент вніс для невідкладного розгляду президент Петро Порошенко, підтримали 277 народних депутатів. Серед двадцяти нардепів, що голосували проти, були ті, кого у нас давно називають п’ятою колоною Кремля — колишній і нинішній керівники фракції «Опозиційний блок» Юрій Бойко, Вадим Новинський, а також їхні соратники з тепер уже розісвареної проросійської опозиції. Рішення парламенту створює нові реалії у взаємовідносинах між країною-агресором та її жертвою. Як сказано у Пояснювальній записці до уже ухваленого законопроекту, припинення дії цього Договору «дозволить належним чином та ефективно захистити національні інтереси у міжнародних відносинах».
20-річну угоду, про яку йдеться, у далекому 1997 році скріплювали у Києві своїми підписами Леонід Кучма та Борис Єльцин. Передбачалося, що її дія автоматично продовжуватиметься на такий же період, якщо сторони завчасно, за шість місяців до закінчення чинності договору, не повідомлять про зворотне. При Єльцині, який з Кучмою пив шампанське ледь не на брудершафт, ніщо не віщувало біди — обидва правителі через кожне друге слово говорили про «братні народи». Ця казочка закінчилася з приходом у Кремль Путіна.
Крок за кроком Росія все більше запускала свої імперські пазурі у тіло України. Згадайте претензії на Тузлу, різкі пропагандистські випади, зневажливі коментарі у бік українців у російських ЗМІ, енергетичні, молочні, кондитерські війни. В лютому 2014-го дійшло до збройного нападу на суверенну Україну, анексії Криму, окупації частини Донбасу. Російська агресія триває досі, стає щораз нахабнішою. Приклад того — історія із захопленням українських військових моряків при спробі проплисти через Керченську протоку. Росія грубо порушила ключові пункти підписаної нею угоди. То як з такою країною можна дружити?
21 вересня Україна через своє Міністерство закордонних справ письмово сповістила Росію, що не продовжуватиме з нею договору. 26 вересня Петро Порошенко офіційно повідомив про це у Нью-Йорку Генсека ООН. Останню крапку у цій «дружбі» 6 грудня поставив український парламент. Тож з 1 квітня 2019 року псевдодоговір припиняє свою дію.
Чому саме ми «не порвали» з Росією раніше? Народний депутат від «БПП» Володимир Ар’єв пояснив це тонкими правовими нюансами. «Розірвання/ припинення — велика різниця. При розірванні угоди ми втрачаємо можливість спиратися на неї як на доказ у міжнародних судах проти Росії. А припинення договору означатиме, що ми можемо спиратись на нього як на доказову базу, але діяти у майбутньому він не може».
А ось що думає з цього приводу військовий експерт Олександр Сурков: «Дуже важливо, що зараз припинили договір з Росією. З військової точки зору, його текст було виписано так, що всі спірні питання сторони повинні були вирішувати між собою. Цю угоду зареєстровано в ООН. Коли її дію припинять — всі спірні питання, зокрема і питання Керченської протоки, Україна буде вирішувати через міжнародне законодавство, через міжнародні суди. У нас будуть розв’язані руки…».
Рано чи пізно до питання «про дружбу» з Росією доведеться повертатися — взяти собі іншого сусіда ми, на жаль, не можемо. Але, вочевидь, станеться це не скоро. Сісти за стіл мирних переговорів з Москвою можна буде лише тоді, коли там будуть інші, притомні правителі. І коли російський народ нарешті протверезіє від україноненависницького чаду, яким його роками отруює Кремль.