З Україною у серці і рукою на пупці
Комусь «Ще не вмерла…» губи обпікає, комусь синьо-жовтий прапор перевернути кортить
![](https://img.wz.lviv.ua/0cEYLO77QFaBFSzIfX9rTZoTOV8=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378035/rada.jpeg)
Коли ще школяркою була, не переставала дивуватися, як мій тато, навіть прийшовши з нічної зміни, міг годину-дві перед сном слухати по «колгоспнику» трансляцію засідань Верховної Ради. Це здавалося такою нудною «мурою», яку у принципі слухати неможливо. Тоді і подумати не могла, скільки терабайтів інформації зі сесійної зали, різного роду офіціозів, трибунних промов на партійних з’їздах, стенограм самій доведеться «переварювати» — у силу своєї професії. Вмикаєш фільтр і дивишся, що в осад випало. Навіть одна виловлена фраза, цифра, жест, декорація можуть виявитися красномовнішими за тисячу слів і картинок. Ну чим, здавалося б, могла зачепити казенна трансляція зі спеціального засідання Конституційного Суду, на якому двоє «новобранців» складали присягу? Нічим, поки у залі не зазвучав Державний гімн…
Хоча у законах ніде не прописано, що під час виконання Гімну потрібно обов’язково наспівувати слова (а для цього їх спершу вивчити треба), у деяких ситуаціях мовчанка відверто злить. Особливо, якщо вона демонстративна. Вилиці ходуном ходять, коли бачиш, як гравець донецького «Шахтаря» і збірної України Ярослав Ракицький від матчу до матчу бойкотує Гімн. Стоїть з траурним виглядом і мовчить. Так, наче боїться, що слова «Ще не вмерла України і слава, і воля…» йому губи обпечуть.
Після картинки зі згаданих урочистостей у тепер вже сповна укомплектованому Конституційному Суді емоції взагалі зашкалюють. Під час виконання Гімну можна було подумати, що КС у нас 100-відсотково сформували з іноземних «легіонерів», які українською не володіють. Точніше, не 100, а 99%, бо зі 16 служителів конституційної Феміди таки знайшовся один, хто співав. Ще кілька суддів вирішили, що буде достатньо руку на грудях потримати, — без озвучки. Люди, які виносять рішення «іменем України» не знають слів Державного гімну України? Чи знають, але їм язик німіє?
Ще сумніше, що декому з високих пагорбів досі на державну мову язик не повертається. Або повертається з таким тріском, що вуха в’януть. Голова Конституційного Суду Станіслав Шевчук й українською, і російською говорить. Причому одночасно. До «азарівки» не дотягує, але володінням державною мовою це навіть із натяжкою не назвеш. Англійською і французькою Шевчук оволодів, а на українську що — часу не вистачило?
Підсилили драстичний ефект і кадри з президентом, який був присутній на засіданні КС. Гімн, звісно ж, Петро Порошенко співав, як завжди, приклавши руку до серця. Ось тільки за час виконання «Ще не вмерла…» президент то під нагрудною кишенею, ледь не на животі, серце шукав, то вище (змінив координати, коли побачив, що на ньому телекамери сфокусувалися).
Де «рукоблудство» роками не переводиться, то це у Верховній Раді. З кожної трансляції закриття чи відкриття сесії можна стоси кадрів вивудити з депутатами (зрештою, в урядовій ложі теж «грішники» є), які під час виконання Гімну за животи тримаються (і це ще не найгірший варіант). Вже б на депутатський значок орієнтувалися, аби замість серця у пупець не цілити.
Добре, що народні обранці хоч синьо-жовті значки правильно, а не догори дригом чи вертикально на лацкани чіпляють. А що: стараннями Арсенія Яценюка (коли ще спікером був) у сесійній залі з’явився перевернутий прапор. Яценюкові, бачите, панно з двоколірною картою України на стіні за президією кабінет географії нагадувало. Карту прибрали, а замість неї зобразили синьо-жовте полотнище. Ініціатори перекроювання державного стягу «за феншуєм» (щоб жовта смуга — згори, синя — знизу) були. А ось перевернути прапор на 90 градусів тільки Яценюк додумався. Кольори — українські, прапор — точно ні. У законі ж чорним по білому написано, що Державний прапор України — «полотнище, яке складається з двох рівних за шириною, горизонтально розташованих смуг». А тут горизонт у Верховній Раді перекосило.
Депутатам до такої самодіяльності, схоже, байдуже. А ось чиновниця з Закарпаття Неля Глодан взагалі заявила, що на державний прапор їй «нас…ати». Так і сказала у відповідь на слова ветерана АТО про те, що наші хлопці на Донбасі воюють за державні прапор, гімн і кордони. І що? Знахабніла чиновниця не під суд, а до суду пішла — оскаржувати догану, отриману від голови Великоберизнянської райдержадміністрації. А закінчилася історія тим, що Глодан досі при своїй посаді — очолює управління культури у згаданій РДА.
Непокараним залишився і колишній комуніст (якщо вони колишніми бувають) зі значком депутата Миколаївської обласної ради Микола Скорий. Зневага до Державного гімну (під час виконання «Ще не вмерла» у сесійній залі Скорий не підвівся з крісла, а на зауваження колег заявив, що встане, коли Україна припинить стріляти на Донбасі) закінчилася порушенням кримінальної справи. У прокуратурі повідомили, що відкрили провадження за фактом публічної наруги над Державним гімном України. Відповідна стаття Кримінального кодексу передбачає штраф (до п’ятдесяти не-оподатковуваних мінімумів) або арешт на строк до шести місяців. Та, схоже, справу як відкрили, так і закрили.