Передплата 2025 ВЗ

Наші вибори Москві наче кістка в горлі…

Кремль не хоче, щоб 25 травня українці обирали президента. Лякає дестабілізацією

За 20 днів до дострокових президентських виборів в Україні Росія устами своєї Громадської палати озвучила те, заради чого ось уже третій місяць фактично воює з нами. Кремль хоче «вламати» Організацію Об’єднаних Націй і Раду Європи, аби ті вмовили Київ перенести ці вибори. Іншими словами, відкласти їх у довгий ящик. А оскільки чинну українську владу російське керівництво вважає нелегітимною, то за новими «ініціативами» вбачається бажання Кремля законсервувати існуючий стан речей, на тривалий період зробити події в Україні некерованими…

Москва «радить» відкласти президентські вибори в Україні «до кращих часів», коли, мовляв, ситуація в нашій країні стабілізується. І мотивує своє прохання тим, що вибори «в умовах, коли країна охоплена кровопролитними зіткненнями, а офіційні державні органи не можуть гарантувати людям безпеку, приречені на фальсифікації». Про це, зокрема, заявив перший заступник секретаря Громадської палати Владислав Гриб.

На початку травня схожу думку висловив прес-аташе Путіна Дмитро Пєсков. Він стверджував, що після «каральної операції української влади» (так у Білокам’яній називають антитерористичну операцію у Слов’янську та інших містах Донбасу) «абсурдно говорити про вибори в Україні».

Українське керівництво докладає гігантських зусиль, аби не дати зірвати президентські вибори 25 травня. Проводить доволі стриману політику, не так активно, як хоче більшість громадян, дає відсіч сепаратистам, чим наражається на жорстку критику співвітчизників. Намагається будь-що запобігти запровадженню надзвичайного або військового стану, який поставив би хрест на таких виборах. Натомість російська сторона, замість того, щоб засудити деструктивні дії сепаратистів-«ополченців», спам’ятати їх, з допомогою спецслужб всіляко стимулює їх, у союзі з ними свідомо діє на зрив виборчої кампанії. Арсенал методів широкий: від захоплення державних будівель, заручників до нападів на військові частини, застосування важкої зброї, убивства, катування. Коли в Росії побачили, що для зриву виборів не дають бажаного результату диверсійні дії, увімкнули легальні важелі на кшталт Громадської ради.

Аналітики сумніваються, що ООН і Рада Європи пристануть на пропозицію Росії. Раніше ці органи засуджували дії режиму Путіна стосовно України. Кілька днів тому під час зустрічі американського президента Барака Обами і німецького канцлера Ангели Меркель було заявлено: якщо Москва наважиться зірвати вибори в Україні, Захід застосує ще жорсткіші санкції проти Росії, які стосуватимуться цілих секторів її економіки. Тож заяви підконтрольної Путіну Громадської ради можна розцінювати не інакше, як «миротворчі понти» Москви, мета яких — ввести в оману світову громадськість, відбілити себе.

Офіційний Київ і всі кандидати у президенти виступають проти перенесення виборів. Розуміють, що виборча пауза ще більше ускладнила б ситуацію у країні. Ще півтора місяця тому, розгадавши підступні задуми російських провокаторів на Півдні і на Сході, Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким результати президентських виборів буде визнано дійсними навіть тоді, коли з певних причин на деяких виборчих дільницях голосування не відбудеться.

Українська влада не збирається відмовлятися від виборів, навпаки, «наситила» виборчий день 25 травня У відповідь на штучно збурену у суспільстві тему федералізації уряд зробив логічний контрхід. Кабмін хоче, щоб 25 травня наші громадяни не тільки обирали главу держави, а й висловилися щодо територіальної цілісності України. І тим самим зняли всі сумніви. У парламент подано підготовлений прем’єром Арсенієм Яценюком законопроект про проведення всеукраїнського консультативного опитування з цього питання. Але Кремль, знаючи, що більшість українців не підтримує розколу держави, на президентські вибори і на таке опитування не погоджується. Хоче командувати, що нам у нашій же хаті робити…

Поза тим, найближчої неділі, 11 травня, у ряді східних регіонів тамтешня самопроголошена влада, порушуючи Конституцію, за кримським сценарієм планує провести місцеві референдуми про створення «народних республік» і приєднання до Росії. «У піку» цим ініціативам, щоб запобігти сепаратизму, патріотично налаштовані органи місцевого самоврядування на цих територіях вирішили провести альтернативний референдум. На нього винесли питання про приєднання окремих населених пунктів Донецької, Луганської областей до… Дніпропетровщини. Як відомо, у цій області сепаратистам не дають розгулятися, місцева влада, проводячи відповідальну, державницьку політику, забезпечує на підпорядкованій території мир і спокій. А цього українці хочуть найбільше.

Коментар для «ВЗ»

Сергій ТАРАН, директор Міжнародного інституту демократій

Росія будь-що хоче зірвати вибори в Україні. Для неї єдиною легітимною владою залишається Янукович, який сидить у Росії… Сумніваюся, що міжнародні інституції підтримають заклик Москви перенести вибори в Україні. Навпаки! Америка і Німеччина оголосили про застосування нових санкцій проти Москви у випадку, якщо вона зірве їх. Таку ж позицію займають всі члени ЄС. Саме вибори цивілізований світ розглядає як єдиний спосіб для нормалізації ситуації у нашій країні.