Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«На цих виборах є кандидати-кілери…»

У п’ятницю, 4 квітня, завершується реєстрація кандидатів на пост президента України. На цих дострокових виборах їх буде більше, ніж на попередніх

У 2010 році за право стати господарем Банкової змагалися 18 претендентів, нині кількість охочих перевалила за два десятки. На минулу середу ЦВК видала 23 кандидатських посвідчення, документи ще п’ятьох осіб вивчають. За оцінками спостерігачів, Партія регіонів в особі Добкіна, Тігіпка, Бойка, Царьова не зможе скласти конкуренцію вчорашній опозиції. І все ж боротьба за «булаву» обіцяє бути затятою, не завжди у рамках правил.

Менш як за два місяці до голосування визначилися два фаворити: Петро Порошенко і Юлія Тимошенко. Соціологи оцінюють рівень їхньої підтримки у співвідношенні 3:1. «Феномен Порошенка» пояснюють тим, що начебто у суспільстві є «великий запит на спокій», який більше асоціюється з «шоколадним королем», аніж з недавньою бранкою Качанівської колонії. Ставки Порошенка зросли ще більше після того, як відмовився від президентської боротьби Віталій Кличко, який уклав союз про політичну співпрацю з власником кондитерських фабрик, автобусних заводів, «5 каналу». Утім, експерти радять завчасно не списувати керманича «Батьківщини». Сама Тимошенко каже, що соціологія завжди недооцінювала її, применшувала рейтинг. Екс-прем’єр набирала на 10-12 відсотків більше, ніж їй віщували.

Порошенко заявив, що у разі перемоги продасть «Рошен» і запросить головного конкурента працювати у свою команду. Натомість Тимошенко не допускає поразки. На запитання журналістів, що робитиме у випадку програшу, порадила їм «не думати про погане».

Лідер «УДАРу» закликав Тимошенко наслідувати свій приклад і зняти кандидатуру на користь найбільш рейтингового Порошенка. ЮВТ відкинула цю пропозицію, вважаючи, що найсильнішого визначать не опитування, а народ у день голосування.

Утім, Тимошенко не може нині похвалитися одностайною підтримкою у своїй команді. Деякі з її членів виступають проти того, щоб екс-прем’єр йшла у президенти. Маємо перші демарші — партію «Батьківщина» покинули народні депутати Хміль, Оробець. Розлучається з нею і колишній ідеолог Томенко…

Ще одна велика інтрига — довкола кандидата у президенти, лідера «Правого сектору» Дмитра Яроша. Його фігурою Кремль лякає громадян Росії — мовляв, ось воно, обличчя українського екстремізму! Водночас через останні провокаційні дії «ПС», які ллють воду на млин окупантів (спроба штурму парламенту, перестрілка на Майдані, «вибрики» покійного Сашка Білого), багато хто називає Яроша засланим агентом російської ФСБ. Запитань до цієї особи назбиралося ще більше після подачі фінансових документів. З них випливає, що сім’я непрацюючого Яроша з п’яти осіб заробила за минулий рік усього… 803 грн. Така скрута однак не завадила главі сімейства внести грошову заставу для реєстрації кандидатом у президенти у розмірі 2,5 млн. грн.

Коли деякі члени ЦВК засумнівалися у тому, що сам Ярош заплатив ці кошти, й вирішили перевірити їхнє походження, за лідера «Правого сектора» заступилася... представниця Партії регіонів у Центрвиборчкомі Тетяна Лукаш, сестра міністра юстиції в уряді Азарова.

Коментар для «ВЗ»

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

— Навряд чи можна буде говорити про чистоту виборчої кампанії. Так, сторони уникатимуть прямих звинувачень, негативних дій, які межували б з непристойністю. Але кількість зареєстрованих технічних кандидатів, які працюватимуть проти кожного з цього дуету, вказує на те, що буде задіяно весь арсенал виборчих технологій. Йдеться про кандидатів-кілерів, які зосере­дяться на прямій критиці основних кандидатів (таким «кілером» може виступити колишній заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін, який «курирував» справу Тимошенко). А також про кандидатів-спойлерів, які «відкушуватимуть» невеликі відсотки від фаворитів. Технологічна роль технічних кандидатів не лише в тому, щоб дискредитувати опонента, а й завести «своїх» людей у виборчі комісії, забезпечити там кількісну перевагу тому, на кого працюють.

— Чи можна вже зараз розпізнати, хто буде чиїм технічним кандидатом?

— Кількість найнятих технічних кандидатів в одного й іншого фаворита приблизно однакова. Але є також кілька непрохідних кандидатів, які уже почали продавати свої послуги або скоро почнуть це робити.

— Багато розмов довкола Яроша. Що це за фігура, які її можливості?

— Ярош не має серйозних шансів на перемогу. Його присутність у списку кандидатів означає, що «Правий сектор» веде гру на парламентські вибори, формує свій «ядерний» електорат, намагається перехопити ініціативу у Тягнибока і «Свободи».

— Подейкують, що Росія не зацікавлена в легітимній українській владі, тому спробує будь-що зірвати вибори…

— Хід подій залежатиме від спроможності української влади забезпечити ефективну виборчу кампанію. Йдеться про її демократичність, прозорість, дотримання правових засад. Якщо ситуація у регіонах буде контрольованою, якщо всі кандидати отримають рівні можливості вільно вести агітацію на всій території — а йдеться і про вояжі пана Добкіна та Симоненка у Західну Україну, — тоді у Росії не буде аргументів і шансів зірвати ці вибори.

Але, очевидно, Росія не зацікавлена в легітимізації травневих виборів і в обранні легітимного президента. Найбільш послідовні проросійські сили не беруть участі у цій виборчій кампанії. А ті «клоуни», які зараз «вистрілили» з відверто проросійськими гаслами, гратимуть роль індикаторів нестабільності. Тож м’яч на боці української влади, яка має забезпечити виборчий процес. Не має бути жодних перетягувань, замовчувань, уникання предметних дискусій…