Майдан чекав штурму щохвилини...
А в Януковича «заколисували» Європу обіцянками про круглий стіл
/wz.lviv.ua/images/news/2013/12/3a2c63fd0edaf812771bd893bc26480d.jpg)
Вчорашні повідомлення з Євромайдану нагадували зведення з фронту. «Транспорт зі «спецназівцями» прорвав блокаду у Василькові і рухається у напрямку Києва». «Влада готується до зачистки». «До Майдану стягують водомети». «З хвилини на хвилину може розпочатися штурм КМДА». Кожна наступна новина в одних вселяла паніку, інших зміцнювала духом («якщо стояти, то до кінця»). Поки 10 тисяч відчайдухів, які залишилися на Майдані, готувалися до найгіршого, мільйони українців з тривогою вдивлялися у телеекрани і монітори: невже влада піде на масштабне кровопролиття? Хтось, стежачи за «фронтовою» хронікою, кусав губи: «Вони там, на Майдані, а ми — тут. Якщо проллється кров, це буде і на нашій совісті». Народ нервував, барикади довкола Майдану міцнішали, а з ними — густішали і кордони з бійців внутрішніх військ.
Перший тривожний для Євромайдану сигнал надійшов з Василькова. Близько 10-ї ранку соцмережами розійшлася інформація про те, що кримські «спецназівці», яких кількасот відчайдухів заблокували на території місцевого авіаколеджу, прорвали блокаду і рушили на Київ. Поки нардепи й активісти намагалися з’ясувати, що змусило бойовиків після кількох днів у народній осаді таки висунутися з насидженого місця, Інтернет заряснів повідомленнями про заблокування трьох станцій метро. Правоохоронці пояснювали свою активність у «підземці» повідомленням про замінування. Але адреси заблокованих станцій (Майдан Незалежності, Хрещатик і Театральна) викликали підозри, чи не є офіційна версія — лише обманкою.
Тут же поповзли чутки про навмисну блокаду метро для обмеження доступу людей до Майдану й урядового кварталу столиці. А повідомлення про стягування до центру Києва внутрішніх військ і спецтехніки (водометів) лише підливали олії у вогонь. «Мінування — привід. Пожежні машини біля КМДА розгортають гідранти. Дві колони правоохоронців зайняли позиції на Бессарабці і Михайлівській площі», «Усі на Майдан! Зараз! Тільки чоловіки! Хто близько — підходьте! Хто далеко — поспішайте!» — такі зведення ширилися соцмережами.
Далі пішли цифри. Очевидці повідомляли, скільки автобусів і вантажівок з бійцями внутрішніх військ підтягнулося і куди. Поки транспорт з військовими наближався до майданівських кордонів на Хрещатику, у приміщенні КМДА вже готувалися до штурму. Активісти вивели з приміщення жінок і тих, хто вирішив не підставлятися під спецназівські кийки у стінах мерії. Присутні на місці опозиційні депутати Київради заявили про поспішну самоевакуацію співробітників КМДА. Дехто з «біженців», кажуть, навіть комп’ютери свої і коробки з документами кудись тягли.
Додала «штурмового» градусу заява «регіонала» Володимира Олійника, якого називають «рупором» Банкової. «Є рішення суду розблокувати приміщення КМДА. Чи можуть бути застосовані силові методи? Якщо люди просто блокують (так це робиться в Європі), беруть за руки, за ноги, виносять, складають протоколи і притягають до відповідальності. Не можна бити, не можна сльозогінний газ застосовувати», — заявив Олійник. І тут же додав: «Якщо йде опір, має бути адекватна реакція». Що таке «адекват» від влади і як у нас мирних демонстрантів «за руки, за ноги виносять» (а потім б’ють до півсмерті), бачила не лише Україна, а й увесь світ — у кадрах з кривавого розгону Майдану і побоїща на Банковій.
Чутки про можливий штурм КМДА мобілізували «самооборонівців» не лише у мерії, а й на Майдані. Скликавши екстрений брифінг, лідери опозиції закликали не піддаватися паніці і посилити присутність на євромайданівських барикадах. Влада, мовляв, намагається залякати і деморалізувати Майдан. Але бійців, яких вона стягнула у центр столиці, не вистачить, аби протистояти майданівській силі. Нагадали опозиціонери і про ще один важливий запобіжник проти силового сценарію. «Зараз у Києві стільки міжнародних спостерігачів, що влада не піде на силовий розгін Майдану», — заявив лідер «Свободи» Олег Тягнибок.
Дипломати посилали стоп-сигнали президенту Януковичу не лише особистою присутністю у потенційно «гарячих точках» (услід за інформацією про можливий штурм КМДА з’явилися повідомлення, що на Хрещатик вийшли представники іноземних посольств), а й у соцмережах. «Мирні демонстрації мають продовжуватися шляхом діалогу і ненасилля... Світ спостерігає. Не можна втратити шанс», — написав у своєму «Твіттері» посол США Джеффрі Пайєтт. «Напруга у Києві зростає, — заявив міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. — Право на мирні демонстрації потрібно поважати. Будь-якому насильству треба запобігти». Наголосив на неприйнятності силового сценарію і посол ЄС в Україні Ян Томбінський. «Ми з великим занепокоєнням спостерігаємо за сьогоднішніми подіями в Києві. Хотіли б нагадати українській владі, що безпідставне застосування сили та загонів спецпризначення проти мирних демонстрантів є неприйнятним, — заявив посол. — Закликаємо український уряд поважати свободу думки та зборів. Криза має бути вирішена шляхом діалогу та інших політичних засобів».
Інтернет-телеграми Янукович приймав у «Межигір’ї», де, за інформацією «Дзеркала тижня», у понеділок зранку відбулася владна «сходка». За участі прем’єра, секретаря Ради нацбезпеки й оборони, керівництва МВС і Генпрокуратури обмірковували подальший план дій. До чого домовилися, не відомо, пише видання. Але, додає, «сам факт проведення наради свідчить про те, що будь-який подальший сценарій буде реалізований з відома і схвалення глави держави».
Можливо, подробиці з межигірського закулісся проясняться сьогодні-завтра, коли стануть відомі результати візиту до Києва Верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон (яка заявила про готовність запропонувати українській владі посередництво ЄС у врегулюванні конфлікту) та заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд.
Наразі ж у президентській прес-службі відбулися скупим офіційним повідомленням про те, що Янукович підтримав ідею Леоніда Кравчука про скликання круглого столу (за участі влади, опозиції, громадських діячів) для пошуку виходу з політичної кризи. У Партії регіонів поспішили натякнути, що міжнародні представники на цьому круглому столі зайві.
А тим часом...
Внутрішні війська не мають завдання зачищати Майдан, заявив у понеділок журналістам заступник начальника штабу внутрішніх військ Олександр Олещенко. І запевнив: військовики, яких стягнули у центр столиці, лише громадський порядок охороняють. Та вже увечері мирну «місію» перекреслили повідомлення про те, що «спецназівці» почали відтісняти розставлені майданівцями блок-пости на підступах до урядового кварталу. А згодом з’явилася інформація, що озброєні автоматами «спецназівці» штурмували офіс партії «Батьківщина», виламуючи двері і намагаючись потрапити у комп’ютерний центр. З офісу вилучили сервери.