Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Не Суперліга, а суперпшик!

Безглузда авантюра 12 футбольних європейських топклубів завершилася очікуваним провалом

Протягом кількох днів усю футбольну Європу не по-дитячому «ковбасило». 12 топклубів із чемпіонатів Англії, Італії та Іспанії оголосили про створення нового турніру — Європейської Суперліги (ESL). Її ініціатори, власники «Манчестер Юнайтед», «Реала» і «Ювентуса», фактично оголосили УЄФА війну. Ба більше, пригрозили помножити цю організацію на нуль, адже початок змагань у Суперлізі означав би по суті відмову цих 12 клубів грати у Лізі чемпіонів і Лізі Європи… На щастя, нахабна авантюра із Суперлігою виявилася суперпшиком. Рішуча позиція УЄФА й жорстка критика Суперліги з боку усієї футбольної громадськості Європи поставили на цьому «диво-проєкті» великий і жирний хрест.

Велика шана й повага — топклубам із німецької Бундесліги й французької Ліги 1, «Баварії» і ПСЖ. Мюнхенці й па­рижани відмовилися від запрошення до Суперліги, чим завдали по планах її організаторів відчутного удару… Пер­шим із тих клубів, які увійшли до Супер­ліги, з неї утік англійський «Манчестер Сіті». Мільйони українських уболіваль­ників цей факт неабияк потішив. УЄФА погрожував, що футболісти, які у складі своїх клубів вирішать грати у Суперлізі, не зможуть виступати на турнірах, які організовує Європейський союз фут­больних асоціацій (УЄФА). А значить, наш Олександр Зінченко, що грає за «Манчестер Сіті», у разі створення Су­перліги міг би не зіграти за збірну Укра­їни на Євро-2020…

Після «містян» Суперлігу покинув лон­донський «Челсі», фанати якого ледь не розірвали футболістів клубу (хоча ті до створення Суперліги точно не були при­четні). «Челсі» вирішив приєднатися до ESL в останню хвилину, — повідомив те­леканал Sky Sports. — Тепер «сині» шко­дують про це рішення і визнають його помилкою. Вони відчувають, що їм до­велося вскочити у «потяг в нікуди»… Зго­дом «підтягнулися» ще чотири клуби АПЛ — про вихід із проєкту Суперліга оголо­сили «Арсенал», «Тотенгем», «Ліверпуль» і «Манчестер Юнайтед». Без шести клу­бів із Англії Суперліга втратила будь-який сенс, тож її покинули італійські клуби — спочатку «Мілан», потім «Інтер» і «Ювен­тус». І Суперліга пішла у небуття.

Президент УЄФА, словенець Алек­сандер Чеферін, вихід шести англійських клубів із Суперліги прокоментував так: «У них є що запропонувати не тільки нашим змаганням, а й усьому європейському футболу. Зараз головне, що ми продо­вжуємо рухатися далі. Ми знову єдині й ідемо вперед разом».

Як повідомило іспанське видання Mundo Deportivo, на рішення клубів із АПЛ вплинув УЄФА. Мовляв, він не тіль­ки погрожував англійським клубам санк­ціями, а й запропонував їм за вихід із Су­перліги порядні гроші. А от трьом клубам із іспанської Ла Ліги («Реал», «Барсело­на», «Атлетико»), стверджує видання, та­кої фінансової пропозиції УЄФА не зро­бив. Це начебто помста за активну роль, яку зіграв у створенні Суперліги прези­дент «Реала» Флорентіно Перес…

За даними ЗМІ, спонсором «фести­валю» мав стати американський банк JP Morgan, що був готовий надати Суперлі­зі кілька мільярдів євро. Під час панде­мії доходи топклубів Європи різко ско­ротилися (на трибунах немає глядачів), а «конячі» зарплати зіркам, як-от Ліо­нелю Мессі у «Барселоні», платити згід­но з їхніми контрактами треба. От влас­ники «Реала», «Ювентуса» та «Манчестер Юнайтед» і спокусилися на пропозицію багатого американського «дядька»… При цьому ледь не загробили увесь клубний європейський футбол! Суперліга, якби там почали грати, розбалансувала б сис­тему європейських кубків — Ліги чемпі­онів, Ліги Європи і новоствореної Ліги конференцій. Провідні клуби з «малих» чемпіонатів, як-от українського, мали би забути, найімовірніше, про солідні ви­плати від УЄФА за успішні виступи у ЛЧ і ЛЄ…

Схожі новини