Не Суперліга, а суперпшик!
Безглузда авантюра 12 футбольних європейських топклубів завершилася очікуваним провалом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/433857/super.jpg)
Протягом кількох днів усю футбольну Європу не по-дитячому «ковбасило». 12 топклубів із чемпіонатів Англії, Італії та Іспанії оголосили про створення нового турніру — Європейської Суперліги (ESL). Її ініціатори, власники «Манчестер Юнайтед», «Реала» і «Ювентуса», фактично оголосили УЄФА війну. Ба більше, пригрозили помножити цю організацію на нуль, адже початок змагань у Суперлізі означав би по суті відмову цих 12 клубів грати у Лізі чемпіонів і Лізі Європи… На щастя, нахабна авантюра із Суперлігою виявилася суперпшиком. Рішуча позиція УЄФА й жорстка критика Суперліги з боку усієї футбольної громадськості Європи поставили на цьому «диво-проєкті» великий і жирний хрест.
Велика шана й повага — топклубам із німецької Бундесліги й французької Ліги 1, «Баварії» і ПСЖ. Мюнхенці й парижани відмовилися від запрошення до Суперліги, чим завдали по планах її організаторів відчутного удару… Першим із тих клубів, які увійшли до Суперліги, з неї утік англійський «Манчестер Сіті». Мільйони українських уболівальників цей факт неабияк потішив. УЄФА погрожував, що футболісти, які у складі своїх клубів вирішать грати у Суперлізі, не зможуть виступати на турнірах, які організовує Європейський союз футбольних асоціацій (УЄФА). А значить, наш Олександр Зінченко, що грає за «Манчестер Сіті», у разі створення Суперліги міг би не зіграти за збірну України на Євро-2020…
Після «містян» Суперлігу покинув лондонський «Челсі», фанати якого ледь не розірвали футболістів клубу (хоча ті до створення Суперліги точно не були причетні). «Челсі» вирішив приєднатися до ESL в останню хвилину, — повідомив телеканал Sky Sports. — Тепер «сині» шкодують про це рішення і визнають його помилкою. Вони відчувають, що їм довелося вскочити у «потяг в нікуди»… Згодом «підтягнулися» ще чотири клуби АПЛ — про вихід із проєкту Суперліга оголосили «Арсенал», «Тотенгем», «Ліверпуль» і «Манчестер Юнайтед». Без шести клубів із Англії Суперліга втратила будь-який сенс, тож її покинули італійські клуби — спочатку «Мілан», потім «Інтер» і «Ювентус». І Суперліга пішла у небуття.
Президент УЄФА, словенець Александер Чеферін, вихід шести англійських клубів із Суперліги прокоментував так: «У них є що запропонувати не тільки нашим змаганням, а й усьому європейському футболу. Зараз головне, що ми продовжуємо рухатися далі. Ми знову єдині й ідемо вперед разом».
Як повідомило іспанське видання Mundo Deportivo, на рішення клубів із АПЛ вплинув УЄФА. Мовляв, він не тільки погрожував англійським клубам санкціями, а й запропонував їм за вихід із Суперліги порядні гроші. А от трьом клубам із іспанської Ла Ліги («Реал», «Барселона», «Атлетико»), стверджує видання, такої фінансової пропозиції УЄФА не зробив. Це начебто помста за активну роль, яку зіграв у створенні Суперліги президент «Реала» Флорентіно Перес…
За даними ЗМІ, спонсором «фестивалю» мав стати американський банк JP Morgan, що був готовий надати Суперлізі кілька мільярдів євро. Під час пандемії доходи топклубів Європи різко скоротилися (на трибунах немає глядачів), а «конячі» зарплати зіркам, як-от Ліонелю Мессі у «Барселоні», платити згідно з їхніми контрактами треба. От власники «Реала», «Ювентуса» та «Манчестер Юнайтед» і спокусилися на пропозицію багатого американського «дядька»… При цьому ледь не загробили увесь клубний європейський футбол! Суперліга, якби там почали грати, розбалансувала б систему європейських кубків — Ліги чемпіонів, Ліги Європи і новоствореної Ліги конференцій. Провідні клуби з «малих» чемпіонатів, як-от українського, мали би забути, найімовірніше, про солідні виплати від УЄФА за успішні виступи у ЛЧ і ЛЄ…