Ростислав ГЕРЦИК: «Мені було б легше вчитися, якби дідусь не мав відношення до університету»
Бронзовий призер чемпіонату світу з фехтування — про свого дідусяректора, дружину і «графоманство»
/wz.lviv.ua/images/news/2013/09/c5de30641e93403b9b2747a75bfd0b2a.jpg)
Рапіриста Ростислава Герцика (на фото зліва) визнали найкращим спортсменом Львівщини за підсумками серпня. На чемпіонаті світу з фехтування у Будапешті підопічний Сергія Гаравського, виборовши “бронзу”, став автором непересічного для українського рапірного фехтування досягнення. Адже цілих 13 років — з того часу, як зачохлив клинок триразовий чемпіон світу Сергій Голубицький, наші рапіристи не робили погоди на фехтувальних аренах світу.
На угорських доріжках львів’янин зневажив усі авторитети. Спочатку обеззброєним покинув поле бою семиразовий чемпіон світу — німець Петер Йопіч (15:11). Далі Герцик змів з доріжки маститого американця Рейса Імбодена (15:10) і вирвав перемогу в італійця Андреа Кассари, якого називають “непереможеним” (15:14). На жаль, у півфіналі Ростислава не вистачило на росіянина Артура Ахматхузіна (10:15). Через цю поразку Герцик так картав себе, що на п’єдесталі пошани виглядав глибоко нещасним...
Якби до початку змагань хтось сказав, що ви станете призером чемпіонату світу, як би відреагували?
Спокійно. На будьяких стартах налаштовуюсь на боротьбу за перше місце і борюся до останнього, навіть коли не виходить. Я був готовий на чемпіонаті світу показати свій максимум. Знав, мені це під силу.
Чому ж тоді стояли на п’єдесталі таким зажуреним?
Можливо, реагував на успіх не зовсім адекватно, адже люди прагнуть бачити на п’єдесталі абсолютно інші емоції. Або ще не остаточно відійшов після півфінальної поразки від Ахматхузіна...
Який двобій був найскладнішим?
Чвертьфінальний поєдинок проти Всемогутнього і Непереможного Андреа Кассари. Кожен з нас вважає італійця найсильнішим на планеті. Він — рекордсмен за кількістю виграних етапів Кубка світу, призер Олімпійських ігор в особистій першості і чемпіон у команді. До першості світу ми з Кассарою зустрічалися тричі. І щоразу я поступався. Цього сезону наші шляхи перетнулися у чвертьфіналі Кубка світу в Сеулі. Я йому багато програвав, потім наздогнав, але наприкінці “здох”. Та вдячний долі за ту нашу зустріч, адже без неї не було б моєї перемоги над Кассарою в Будапешті. Якщо Андреа фехтує на своєму максимумі, перемогти його неможливо в принципі. На щастя, в Будапешті він не був на піку своїх можливостей. Мені зручно змагатися у захисному та контратакувальному стилі. Приблизно так я і фехтував. При цьому Кассара нав’язав мені такий темп, що поєдинок завершився уже в першій трихвилинці... Вміння фехтувати від супротивника, використовуючи проти нього його ж помилки, це мій козир і стиль фехтування.
Чи могли би епатувати публіку, як той же Кассара чи інший зірковий італієць — Андреа Бальдіні?
У моєму фехтувальному житті уже був такий епізод. Але тоді усе завершилося досить сумно... Рік тому на етапі Кубка світу в Бонні я потрапив до трійки призерів. За нашими розрахунками, цього вистачало, щоб відібратися на Олімпійські ігри до Лондона. Тому після перемоги у півфіналі я, зображаючи пістолет, приставив пальці до скроні, від щастя “застрелився” і впав на доріжку. Глядачі розуміли важливість того двобою і реагували на мою виставу доволітаки бурхливо. Але з часом стало відомо, що до Лондона я цього разу не поїду... Такі речі повинні йти від щирого серця. Тоді вони виглядають невимушено і заводять публіку. А влаштовувати клоунаду заради самого шоу — це зовсім не смішно.
Ви мріяли про журналістику. Але у підсумку стали студентом факультету фізичної реабілітації університету фізкультури. Чому зникло бажання писати?
А воно і не зникало! Журналістом, щоправда, вже навряд чи стану. Але, можливо, пощастить видати щось своє. Поки що це плани на майбутнє. Сьогодні ж я прихований графоман (сміється). Записую свої враження і думки: можливо, з часом з цього вийде книга. У ній не залишиться місця для спорту. Це будуть нариси про подорожі різними містами й країнами, про людей, з якими пощастило познайомитися і спілкуватися.
Після невдалої спроби відібратися на Олімпіаду ви пішли... у РАЦС...
Якщо б мені хтось сказав, що я одружуся у 23річному віці, просто не повірив би. Я не планував створювати сім’ю. Але одного разу зустрів чарівну дівчину, яка за всіма показниками відповідала моєму ідеалові жінки. Зрозумів: з цією людиною хочу прожити все життя — аж до старості. Навіщо тоді чекати? Мар’яна не має жодних зв’язків зі спортом. Нас познайомили спільні друзі. Цікаво спостерігати, як кохана людина поступово заглиблюється у тонкощі твоєї професії. На чемпіонаті світу2010 в Парижі я став сьомим. Приїжджаю і з порога ділюся своєю радістю: “Я — сьомий!”. На що Мар’яна з широко відкритими очима запитує у відповідь: “А це добре?” (сміється). Тепер же дружина абсолютно точно знає, що добре, а що — не дуже. А також імена всіх моїх суперників і їхнє місце у міжнародному рейтингу. Вона час від часу приходить на змагання з фехтування чи разом зі мною переглядає відео поєдинків.
А яке значення для молодого спортсмена мали досягнення дідуся — заслуженого тренера з веслування і ректора Львівського університету фізичної культури?
Коли був маленьким, особливо не задумувався про досягнення дідуся. А будучи студентом цього вишу навіть дещо жалкував про це. Гадаю, мені було би морально легше вчитися, якби дідусь не мав до цього університету жодного відношення. Так, Мирослав Герцик — заслужена людина. Він — засновник львівської школи веслування на байдарках і каное. 5 травня 1956 року він, ще будучи студентом, зробив перший гребок на заснованій ним же базі на озері Наварія. А через кілька років уже повністю переключився на тренерську роботу. Серед його учнів є чемпіони світу і Європи. Також дідусь був віцепрезидентом новоствореного НОК України. Ще протягом 15 років працював ректором Львівського університету фізичної культури... Але для мене він передусім улюблений дідусь, який весь свій вільний час віддавав мені: навчив грати у шахи, брав зі собою на прогулянки у ліс чи до річки.