«Треба негайно виправляти помилки непрофесійних переговорників на американському треку»
- 31.03.2025, 17:47
- 336
Петро Порошенко у своєму відеозверненні закликав президента Зеленського терміново зустрітися із лідерами парламентських фракцій через критичну ситуацію у переговорах зі Сполученими Штатами Америки і так званою угодою про корисні копалини. Лідер «Євросолідарності» наголосив, що непрофесійні дії вузького кола переговорників загрожують національній безпеці України
«Сьогодні реалії міжнародної політики складаються таким чином, що 5−6 хвалених менеджерів Офісу президента, які замкнули на себе всі процеси, явно не справляються з надсерйозними викликами. Увага насамперед прикута до ситуації довкола угоди про корисні копалини між Україною і США та цього переговорного процесу загалом. Нагадаю, що ідея угоди з копалинами належить Президенту Зеленському, який зробив її четвертим пунктом Плану перемоги, озвученого в парламенті і широко підтриманого місцевими радами за вказівкою Банкової», — нагадав Порошенко.
«Через відверто непрофесійні підходи Україна втратила можливість зафіксувати параметри цієї угоди у рамках політичного меморандуму, на що вже погоджувалися партнери. Як наслідок, стан підготовки цього документу, який зʼявився в пресі, вже викликає серйозне занепокоєння як загроза в тому числі державному суверенітету і європейській інтеграції України», — застерігає п’ятий президент.
«Але в той же час саме від цієї угоди залежить як військова, так і фінансова допомога Україні, і навіть співпраця з МВФ, де США відіграють ключову роль. Тому помилки вузького кола непрофесійних осіб ми повинні негайно виправляти. І антиамериканська істерія, яку розгорнули в країні, точно не є конструктивним шляхом напрацювання дипломатичних рішень. Не важко передбачити, що далі будуть спроби перекласти відповідальність на парламент, який традиційно в усьому винен, військових, які нібито «не так воювали», і партнерів, які нібито «зрадили», — зазначає Порошенко.
«Тому маю підкреслити — найперше потребує серйозних змін і професійного посилення склад української переговорної делегації, яка несе пряму відповідальність за провал американського треку. Час нарешті це визнати. По-друге, в складні моменти історії український парламент відігравав ключову роль. На жаль, наступні два критичних тижні, коли необхідно діяти, парламент і далі працює в закритому режимі, знову в перерві. Причому на чергові канікули він пішов, так і не отримавши відповідей від уряду про зміст і стан підготовки угоди, яка без перебільшення визначає майбутнє України», — обурився Петро Порошенко.
«Європейська Солідарність» ініціює звернення Верховної Ради до Конгресу США щодо нової резолюції про двопартійну підтримку України в цих умовах як стратегічного партнера. Така резолюція мала б містити гарантії щодо нових пакетів військової і фінансової допомоги та продовження санкцій проти росії. Голова Верховної Ради запевняв, що має особливі стосунки з Майком Джонсоном, називаючи їх «спікерською коаліцією». Відтак, саме час все це задіяти. Як і інші форми парламентської дипломатії задля гарантій підтримки", — вважає лідер партії.
«Ще гострішою стала потреба зустрічі президента з лідерами усіх фракцій ВР. Тактика ховати голову в пісок себе повністю вичерпала. Неприпустимо, коли про всі важливі новини з переговорів народ України дізнається із закордонних ЗМІ. А всередині країни всіх продовжують занурювати в теплу ванну пропагандистського телемарафону», — констатує Порошенко.
«В нас є багато пропозицій для американської сторони, які були б взаємовигідні для обох країн як з економічної, так і з безпекової точки зору. Які посилили б наше стратегічне партнерство зі США і спрацювали б на безпеку Європи та послаблення росії. Наприклад, участь США у газотранспортній системі України, яка мала б лишитися основою для постачання енергоносіїв для Європи всупереч путінським проєктом Північних потоків. Це мало б запрацювати після досягнення справедливого і всеосяжного миру, але вже було б одним з аргументів для його досягнення», — вважає Порошенко.
«Ми вимагаємо, аби парламент нарешті зібрався на термінове засідання та ухвалив відповідне звернення, а уряд надав всю інформацію про стан угоди», — резюмує Петро Порошенко.