Американський інвестор хоче купити «Північний потік — 2», — ЗМІ
- 22.11.2024, 18:45
- 835
Американський інвестор Стівен Лінч, який раніше проживав в рф та займався там бізнесом, хоче, щоб уряд США дозволив брати йому брати участь у торгах з продажу газопроводу «Північний потік — 2», коли його виставлять на аукціон у швейцарській процедурі банкрутства
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/523546/456789.png)
Лінч доводить посадовцям США, що американське володіння газопроводом стане важелем впливу на будь-які мирні переговори з росією, щоб припинити війну в Україні, і служитиме інтересам США.
«Суть така: це унікальна можливість для Америки та Європи контролювати європейське енергопостачання до кінця ери викопного палива», — заявив Лінч в одному з інтерв'ю.
Джерело переглянуло лист, який написали юристи інвестора. Воно пише, що Лінч звернувся за ліцензією до Міністерства фінансів США у лютому. Ліцензія дозволить йому розпочати переговори про будівництво трубопроводу з організаціями, які зараз перебувають під санкціями США.
У листі йдеться про те, що у процедурі визнання банкрутства «Північного потоку — 2» встановили термін у січні для реструктуризації боргу, або ж газопровід ліквідують. Лінч стверджує, що коли війна закінчиться, в рф та її колишніх клієнтів у Німеччині та Європі виникне спокуса включити трубопровід, незалежно від того, хто ним володітиме.
«Північний потік — 2» оцінюють приблизно в 11 мільярдів доларів. Проте Лінч упевнений, що зможе купити його за значно зниженою ціною. Він вважає, що багато інвесторів не братимуть участі в аукціоні через «складну геополітику, повʼязану з газопроводом», а серед інших претендентів, ймовірно, будуть російські проксі-сервери, китайські організації чи інші особи, з політикою яких не погодяться США.
Колишні урядовці, які мають досвід роботи в рф, кажуть, що план Лінча може бути невдалим, але його також можуть використати для мирних переговорів в Україні, тому задум інвестора може втілитися в життя.
Колишній спеціальний радник президента Байдена та друг Лінча Лі Волоські зазначив, що пропозиція інвестора вести переговори про купівлю «Північного потоку — 2» «відповідає стратегічним інтересам США та їхніх союзників».
Лінч прожив у москві майже 20 років і залишився там навіть після того, як багато іноземців виїхали з рф, коли путін зміцнив владу.
Інвестор переїхав до Маямі у 2019 році через стурбованість соціальним середовищем у москві та труднощами для громадян США у бізнесі через посилення санкцій.
У 2022 році він отримав ліцензію Міністерства фінансів США, щоб придбати швейцарську дочірню компанію російського «сбербанку» після того, як США наклали санкції на материнську компанію.
Лінч загалом став успішним, дешево скуповуючи російські активи.
У 1998 році, коли рф потрапила у фінансову кризу, він заснував Monte Valle Partners, щоб придбати там проблемні активи нерухомості.
Перший успіх у нього настав, коли він купив великий проєкт біля московського аеропорту в мільярдера Альфреда Таубмана. Він продав більшу частину своєї частки в цьому російським бізнес-партнерам у 2007 році, коли розпочалася ліквідація нафтовидобувної компанії «ЮКОС» (колишня провідна російська нафтова компанія, на 2003 рік за оцінками експертів — четверта світова нафтодобувна компанія).
Також Лінча підозрювали у звʼязках з російським урядом.
У цивільному позові про шахрайство стверджувалося, що Лінч і група іноземних інвесторів брали участь у фальсифікованому аукціоні у 2007 році з продажу активів, що належали колишньому нафтовому гіганту «ЮКОС». Менеджери нідерландської дочірньої компанії «ЮКОС» стверджували, що інвестори змовилися з російськими чиновниками, щоб заздалегідь визначити продаж своєї компанії за фіксованою ціною. Лінч та інші інвестори заперечують звинувачення.
У 2019 році британський суддя відхилив звинувачення проти Лінча та інших інвесторів, написавши, що ознак брехні немає.
Водночас деякі друзі Лінча сказали, що він налагодив стосунки з російськими посадовцями, нібито без цього було неможливо бути успішним геєм-бізнесменом у росії. Та друзі додали, що їм нічого не відомо про те, чи працював Лінч в інтересах путіна або його найближчого оточення.
Під час останніх виборів Лінч виділив понад 300 тисяч доларів комітетам Трампа та Національному комітету Республіканської партії.
Як відомо, 26 вересня 2022 року на трубопроводах «Північний потік — 1» та «Північний потік — 2», які пролягають дном Балтійського моря від рф до Німеччини, сталися три вибухи, які спричинили масові витоки газу. Недоторканою залишилася лише одна з чотирьох ниток газопроводу. У медіа писали, що росія законсервує «Північні потоки», оскільки не збирається їх ремонтувати після аварій.
Уряди США, Великої Британії та ЄС заявили про цілеспрямовану диверсію. В рф вважають, що у вибухах зацікавлені США та їхні союзники. Західні й російські медіа писали про різні версії — від диверсії самих росіян до причетності України. Президент Володимир Зеленський заперечував причетність України до диверсій.
На початку лютого 2024 року Швеція припинила розслідування підриву «Північного потоку». Згодом завершила розслідування і Данія.
Зараз Німеччина розслідує роль ексголовнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного у підриві «Північних потоків». Нібито її погодив Зеленський, а потім наказав скасувати, про що писала американська газета The Wall Street Journal. Однак Залужний всупереч цьому начебто продовжив операцію.