Від Ігоря Калинця до Юрія Матевощука: у Львові відбувся фестиваль «Земля Поетів»
9 і 10 листопада у Львові відбувся Міжнародний музично-поетичний фестиваль «Земля Поетів»
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/522878/kalenets.jpg)
Цей вікенд точно увійде в історію мистецького життя Львова і України загалом. Два дні у Львові вперше проходив Міжнародний фестиваль «Земля Поетів». Хто придбав квитки (на два дні вартість складала всього 500 грн) і провів ці дні з українськими, польськими, литовськими і хорватськими поетами і музикантами кількох поколінь, пошкодував лише про одне: про неможливість перебувати одночасно в кількох місцях, адже на п’яти тематичних локаціях відбувалися події одна цікавіша за іншу.
Локації-майданчики мали імена українських поетів, яких недаремно називаємо пророками: «Шевченко», «Франко», «Леся», «Стус» і «Антонич».
Так, у «Шевченкові» відбувалися наймасштабніші презентації, зокрема вечірні концерти, а в «Антоничі» аудиторію збирало наймолодше покоління поетів та поеток, а також тут можна було придбати вироби (в основному — прикраси) ручної роботи, які презентували майстри і майстрині.
«Поети творять націю», — під таким гаслом у третій листопад війни у Львові започаткували нову потужну традицію в сучасній українській культурі.
Пів сотні подій, майже сто учасників, з яких шість десятків поетів усіх поколінь — від Ігоря Калинця до Юрія Матевощука й Анни Зотової — впродовж двох днів читали свої поезії, спілкувалися з прихильниками, роздавали автографи, фотографувалися…
Підігрівала інтерес до фестивалю і присутність на ньому провідних українських зірок театру і кіно Римми Зюбіної й Олексія Гнатковського. Особливо зворушливими виявилися читання Риммою і Олексієм поезій авторів, загиблих у новітній війні з московитами.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/11/%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%8F%20%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D1%82%D1%96%D0%B2.jpg)
«Я часто стикаюся з твердженням, що освіта, культура не на часі, — сказав Олексій Гнатковський, — хоча іде велика вітчизняна війна і наші найкращі сини й доньки зараз на передовій. Але я переконаний в тому, що наша культура — це перше виборювання свободи на нашій землі. Це російське безкультур’я зайшло до нас спочатку через мову і культуру. Не військові почали цю експансію. Спочатку зайшли достоєвські, толсті і все це шобло. Якщо подивитися на їхню „культуру“, там є слово „вєлікая“. В жодній іншій країні світу немає такого
визначення культури — нема великої французької чи великої британської культури. Тому вони прийшли сюди зі своїм безкультур’ям і „язиком“, а потім знищили все наше, щоб ми через покоління сказали „какая разніца“. І моє покоління це сказало. І зараз ми маємо наслідки цієї „какой разніци“. Ми зараз за ці слова платимо найбільшу ціну. Бо відмінність колосальна. Вони хочуть, щоб нас не було, а ми хочемо бути».
На жаль, заявлені в програмі актори Ада Роговцева і Катерина Степанкова не змогли приїхати до Львова з поважних причин, як і кілька анонсованих поетів. Вразили присутніх вірші військових поетів у авторському виконанні — Павла Вишебаби, Ярини Чорногуз, Миколи Кулініча, Ірини Бобик, Ігоря Мітрова…
/wz.lviv.ua/images/news/2024/11/%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84.jpg)
Потужну і різноманітну поетичну програму доповнила музична — концерти Юрія Андруховича із «Карбідо», Віктора Морозова і «Четвертого
кута», сестер Тельнюк, Соломії Чубай, гуртів «Мертвий півень», «Пиріг і Батіг», «Кому Вниз» та «NAZVA».
/wz.lviv.ua/images/news/2024/11/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8E%D0%BA.jpg)
Завдяки проєкту «Голоси Землі Поетів», відвідувачі фестивалю мали змогу почути в записі голоси тих, хто вже не з нами: від Ігоря Римарука, Олега Лишеги, Юрка Покальчука — до голосів Павла Тичини, Миколи Бажана, Максима Рильського, Володимира Сосюри. А також голоси тих, кого забрала в нас російська агресія, — Максима Кривцова, Вікторії Амеліної, Гліба Бабіча. А ще, записи класичної української поезії у виконанні легендарних артистів — зокрема, Тараса Шевченка голосом Марка Кропивницького та Гната Юри, Лесю Українку голосом Наталії Ужвій, Івана Франка голосом Даниїла Антоновича.
На всіх локаціях були розгорнуті ятки з книжками різних видавництв, а також збирали книжки для бібліотек Снігурівської громади Миколаївської області.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/11/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8.jpg)
Мав фестиваль ще одну благодійну місію — збір коштів на потреби наших захисників.