Передплата 2025 «Добра кухня»

1 листопада — День усіх святих, християни поминають померлих

Цього дня моляться за вічний спочинок померлих

Фото pexels
Фото pexels

Слова, сказані на кладовищі, летять до неба і дарують грішникам полегшення

Не помирає той, хто у пам’яті живе. Так колись казали старші люди. Якщо людина відвідує могили своїх родичів чи знайомих, ставить свічку і молиться за спокій душі померлого, значить, кажуть священники, «там їй добре». У поминальний день є зв’язок живих з померлими. Багато хто переконує: померлі чують молитви і покаяння живих, а слова, сказані на кладовищі, летять до неба і дарують грішникам полегшення.

Ми вже звикли до того, що 1 листопада приходимо до своїх батьків, близьких і далеких родичів, запалюємо лампадки і молимося «Отче наш…» та «Богородице-Діво…». Бо ті, хто відійшов у засвіти, живуть у нашій пам’яті.

Багато чого спадає на думку, коли стоїш біля могили батьків. Хвилею накочуються спогади з дитинства — світлі і радісні. Коли дерева були великими, сонце — яскравим, тато — сильним і здоровим, мама — красивою і ніжною. Тоді здавалося, так буде завжди. На жаль, мій чудовий тато відійшов у кращий світ після тяжкої хвороби, так і не дочекавшись, коли попрошу у нього благословення перед весіллям. Він пишався мною, що я добре вчилася, мріяв, щоб стала студенткою. Але вже, мабуть, з неба спостерігав за моїми успіхами в університеті. А я приїжджала на могилу і завжди розповідала «останні новини». Я була єдиною його донькою і його великою гордістю.

Пригадую, біля пам’ятника на батьковій могилі, мама восени висаджувала хризантеми. Не раз запитувала у неї: чому саме хризантеми? Бо то «цвинтарна» квітка, казала мама, довго не в’яне. Ну, хіба що засихає…

Через 25 років цей світ покинула мама. Вони «там» разом. Якщо мені тяжко, думками завжди звертаюся за порадою до моїх батьків. Бо вони — у моїй пам’яті. Для мене вони не померли — просто перейшли в інший світ… 1 листопада я знову буду молитися за їхній вічний спочинок. Поставлю лампадки на кладовищі і вазони хризантем…

Традиції та прикмети свята

Окрім того, що християни відвідують могили померлих, а також моляться за душі спочилих, існують і інші традиції та прикмети, пов’язані з цим днем. Наприклад, наші предки вірили, що можна передбачити, якою буде зима, якщо спостерігати за погодою 1 листопада — якщо ніч морозна, а зорі - ясні, то і зима вже дуже близько. І навпаки — якщо тепло, такої і зими слід чекати. Якщо перелітні птахи летять дуже високо, то взимку буде багато снігу.

Старші люди кажуть, що є низка прикмет, яких треба дотримуватися, щоб не розгнівити тих, хто відійшов. У жодному разі не можна зловтішатися, розважатися, говорити про померлих щось погане. А також не варто залишати у помешканні відчиненими вікна та двері, а на вулиці чи за вікном сушитися речі чи постіль. За повір'ям, туди може вселитися нечиста сила. Якщо 1 листопада побачите людину, яка просить милостиню, не відмовляйтеся їй допомогти.