Передплата 2025 «Добра кухня»

«Отець Вербицький ціле життя присвятив служінню Богу, церкві і людям»

  • 31.03.2025, 13:03
  • 259

У Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика відзначили 210 років з дня народження автора Гімну України

Фото автора
Фото автора

30 березня у Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика відбулася святкова Академія, присвячена 210-й річниці з дня народження видатного українського композитора Михайла Вербицького. У філармонії прозвучали твори різних жанрів у виконанні академічного інструментального ансамблю «Високий Замок», народного жіночого хору «Аколада», гітариста Віктора Паламарчука, солісток Ольги Фенюк та Ірини Ключковської, народного жіночого ансамблю «Вербиченька», Державної чоловічої хорової капели «Дударик». Наприкінці усі зібралися на сцені, щоб виконати Гімн України.

Віддати гідну шану славному композитору о. Михайлу Вербицькому забралося чимало львівʼян, поціновувачів його музичної спадщини.

— Отець Вербицький ціле життя присвятив служінню Богу, церкві і людям, — розповіла уродженка села Завадів із Яворівщини, авторка двох книг про життя та творчість Михайла Вербицького Ганна Середа. — Отець Михайло був активним, він жив у славному середовищі, між поетами, між письменниками, між музикантами. І цю свою любов до музики виливав у свої музичні твори. І вони звучать донині, наприклад, «Верховино, світку ти наш» мало хто знає, що музику на ці слова написав отець Вербицький, люди думали, що це народна музика. Тому я хочу, щоб усі дуже уважно вслухалися в неперевершені акорди музики отця Вербицького, в його славу, щоб ми розуміли, що ми славні нащадки великого українця.

Крім того, у фоє філармонії відбулася виставка, яку створила старша наукова співробітниця Львівського історичного музею Світлана Кочергіна. На виставці представили унікальні артефакти з першої парафії о. Михайла Вербицького с. Завадова Яворівського району, а також єдину збережену до нашого часу рукописну збірку творів для гітари — «Гітара Nº 16».

— Михайло Вербицький — велетень українського духу, — розповіла старша наукова співробітниця Львівського історичного музею Світлана Кочергіна. — Українець, який на сьогодні є недооціненим. Крім того, що він на нашій Львівщині пропагував Слово Боже у церквах сіл Залужжя, Завадів, Стрілки, він ще й був великим композитором. Мабуть, українці сьогодні знають лише те, що він — автор музики до Гімну України, а про інші його твори взагалі не чули. Проте сьогодні цей славень, цей гімн обʼєднує українців на боротьбу з таким піднесенням. Сильне духом українство виживає під звуки музики Михайла Вербицького, тому це вже щось більше ніж просто музика.

Артефакти з першої парафії отця Вербицького у Завадові.
Артефакти з першої парафії отця Вербицького у Завадові.

— Які з представлених на виставці експонатів є найбільш унікальними?

— Надзвичайно унікальний експонат — це листок з Метричної книги поховань села Завадова із власноручним записом отця Михайла Вербицького про смерть його доньки Марії. Цей листок ми віднайшли у церкві в липні 2014 року. Це унікальна знахідка, бо усі знають, що у Вербицького були сини, проте до цього часу ні в книжках, ні в енциклопедіях не було записано, що в отця Вербицького була донька. Також цікавим експонатом є копія «Поученія Хитари», це правила гри на гітарі, які створив Михайло Вербицький, оригінал зберігається у науковій бібліотеці.

Світлана Горшинська