Передплата 2024 «Добра кухня»

Boeing визнав провину за шахрайство

  • 08.07.2024, 20:20
  • 424

Компанія Boeing пішла на угоду з Міністерством юстиції США та визнала провину за шахрайство з метою обманути наглядові органи щодо проблем із програмним забезпеченням літака 737 MAX, які спричинили дві авіакатастрофи

Про це пишуть Wall Street Journal та Politico.

Компанію звинувачують у порушенні угоди 2021 року про відстрочку судового переслідування, за термін дії якої якій Boeing зобов’язався вдосконалити свої робочі процеси.

Річ у тім, що програмне забезпечення для управління польотом MCAS на літаках 737 MAX звинувачують у катастрофах 2018 і 2019 років в Індонезії та Ефіопії, в результаті яких загалом загинули 346 людей.

Нова функція не повинна була активуватися в нормальних умовах польоту, але в тих фатальних катастрофах пілоти не змогли відновити керування після того, як носи літаків опустилися через повторні помилкові активації системи керування польотом.

У 2021 році, попри неоднозначну репутацію, Boeing 737 MAX дозволили повернутися в небо. Однак згодом компанія визнала, що двоє його колишніх співробітників ввели FAA в оману, коли розповідали про нову функцію, перш ніж регулятор ухвалив рішення про вимоги до підготовки пілотів для нової моделі літака.

Так, у 2021 році Boeing сплатив 243,6 мільйона доларів штрафу за кримінальною справою та 500 мільйонів доларів на компенсацію родинам загиблих пасажирів та отримав три роки «випробовувального» терміну, за який мав розв’язати проблеми з ПЗ.

Однак у січці 2024 року через ще один, окремий дефект виробництва, на літаку відлетіла дверна заглушка на рейсі Alaska Airlines над Орегоном. Тоді ніхто серйозно не постраждав, але це порушило нові питання щодо нагляду FAA за компанією.

Тепер, за новою угодою, Boeing визнав себе винним, погодився сплатити другий кримінальний штраф у 244 мільйони доларів, витратити 455 мільйонів доларів США протягом наступних трьох років на покращення своїх програм відповідності та безпеки, залучити незалежний сторонній моніторинг.

Крім того, рада директорів Boeing повинна зустрітися з родинами жертв катастрофи. Визнавши себе винною, компанія уникне публічного кримінального процесу, на чому наполягають сім'ї жертв.

Визнання провини створює бізнес-проблеми для Boeing: компанії, засуджені за тяжкі злочини, не можуть отримувати держпідряди. Лише минулого року компанія отримала контракти з Міноборони США на суму 22,8 мільярда доларів.

Тепер мирову угоду має схвалити суддя США.

Схожі новини