«Ніхто не розраховував, що війна триватиме так довго»: «Тайра» у фільмі «Десять років війни»
У Львові відбувся допрем'єрний показ документального фільму «10 років війни». Документальний фільм створив телеканал Еспресо за підтримки Internews Network та посольства США в Україні. Героями фільму стали Роман Ратушний, Світлана Поваляєва, Тайра, Тетяна Чорновол
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/515459/film-prezentatsiia.jpg)
Команда Еспресо нещодавно святкувала ювілей, 10 років створення. Аби особливу дату дійсно запам’ятали, вирішили створити документальний фільм про події останнього десятиліття.
«Ми розказуємо історію від Майдану до повномасштабного вторгнення, то ж і наші герої безпосередньо пов’язані з цими подіями. Це тодішня журналістка й активістка, а зараз військова Тетяна Чорновол. До повномасштабного вторгнення вона була журналісткою Еспресо, а буквально за два тижні до початку великої війни, Тетяна сказала, що зараз не може бути журналісткою, а має йти на передову і захищати Україну від ворога. Це Юлія Паєвська, яка стала парамедиком на Майдані, у фільмі вона розказує, як це відбулося.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/06/%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%80%D0%B0.jpg)
А також Роман Ратушний, який в часи Майдану він був ще школярем і він разом зі своєю мамою (вона відома письменниця й активістка Світлана Поволяєва, яка теж є героїнею цього фільму) разом ходили на Майдан. Роман у 2022 пішов захищати нас з вами і, на жаль, загинув", — розповіла продюсерка фільму Анастасія Равва.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/06/%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%B8%D0%B9.jpg)
«Історія нашого телеканалу безпосередньо пов’язана з історією нашої України. Ми почали на Майдані, висвітлювали всі події, які відбувалися за ці 10 років. Наші журналісти не тільки працюють зараз на передовій, а ще 23 співробітники Еспресо сьогодні служать в лавах ЗСУ, тероборони, Нацгвардії», — додала Анастасія.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/06/%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B2%D0%B0.jpg)
Режисером і сценаристом фільму став Олег Гаренчар, який є громадянином США, де живе і працює в США. 10 років тому він допомагав створювати телеканал, який народився під час Революції Гідності.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/06/%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D1%81%D0%B5%D1%80.jpg)
Олег Гаренчар запропонував реалізувати ідея, адже говорив: «мені теж болить українська історія, тому що я був тут у всі ключові етапи історії. Я зможу це зробити так, щоб це ще й почули і сприйняли за кордоном».
Як стверджують творці фільму, одна з головних цілей, показати стрічку закордонному глядачу. І як оголосив під час презентації засновник телеканалу Микола Княжицький, опісля корекції хронометражу картини (адже фільм триває 2 години), його буду транслювати на міжнародних майданчиках. Втім, ведуться перемовини щодо загальноукраїнського прокату та вихід на стрімінгові платформи. Звісно транслюватимуть й на телеканалі Еспресо.
На прем'єрний показ завітав і п’ятий президент України Петро Порошенко. У фільмі висвітлено ключові етапи його правління: здобуття безвізового режиму, отримання Томоса.
/wz.lviv.ua/images/news/2024/06/%D1%84%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BC.jpg)
«Хочу подякувати тим, завдяки кому став можливий цей фільм, бо цей фільм є про правду. І потоки, тони брехні намагаються сховати цю правду. А правда, вона потрібна нації, як повітря. Бо саме на такій правді нація будується», — сказав Петро Порошенко.