Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Польські перевізники блокують кордон для українських вантажівок на трьох прикордонних переходах

Легкові авта і автобуси пропускають

Фото з пункту пропуску "Краківець-Корчова" 6 листопада. Суспільне Львів
Фото з пункту пропуску "Краківець-Корчова" 6 листопада. Суспільне Львів

Як і обіцяли, польські перевізники сьогодні, 6 листопада, розпочали блокування польсько-українського кордону терміном на два місяці. Як повідомляє «Радіо Люблін», польські перевізники блокують виїзд з Польщі для українських перевізників у трьох прикордонних переходах — «Корчова — Краківець», «Гребенне — Рава-Руська» та «Дорогуськ — Ягодин». Протест розпочався о 12.00.

«Шикуються черги на виїзді в Україну, оскільки Гребенне і Дорогуск це єдині польсько-українські прикордонні переходи у Люблінському воєводстві, який обслуговують рух вантажівок», — розповів прессекретар Палати Податкової адміністрації в Любліні Міхал Дерус.

«У нашому регіоні протест відбуватиметься на під'їзних шляхах до прикордонних переходів у Дорогуську та Гребенному, тож на самому прикордонному переході не буде дезорганізації, — каже підінспектор Маржена Семенюк з Палати фіскальної адміністрації у Любліні. — Перевізники заявили, що на шляху виїзду з Польщі в Україну безперешкодно пропускатимуть транспортні засоби з гуманітарною допомогою, паливом, швидкопсувними продуктами, військові та екстрені автомобілі. Щодо інших вантажівок, то перевізники мають пропускати одну машину на годину. Легкові автомобілі та автобуси зможуть без проблем проїжджати в обох напрямках».

Нагадаємо, польські перевізники вимагають повернути українським перевізникам дозволи; посилити для іноземних перевізників правила перевезень за ЄКМТ (ЄКМТ — Європейська конвенція міністрів транспорту. — Авт.), неможливість реєструвати компанії в Польщі, якщо

  • фінанси компанії знаходяться не на території ЄС;
  • окрему чергу в Є-черзі для авто на номерах ЄС;
  • окрему чергу на всіх кордонах для порожніх фур;
  • отримати доступ до української системи «Шлях».

"Перекриття кордону в передріздвяний період, тобто час найбільшого товарообігу, матиме негативні наслідки для підприємців по обидвох боках кордону, — розповів адміністратор групи «Granica/Кордон PL/UA» Томаш Баарт-Бартецький. — Крім того, зараз у Польщі змінюється уряд і відомо, що ніхто з влади не захоче розбиратися в проблемі.Тим паче, що вимога запровадження дозволів для українських компаній не входить до компетенції польської влади. Запит можна скерувати лише до Європейської Комісії, яка призупинила дію вимоги щодо отримання дозволу до червня 2024 року.

Введення заборони на реєстрацію компаній з капіталом з-поза ЄС у Польщі було б порушенням закону про взаємність. Що б у такій ситуації робили численні польські компанії, що базуються в Україні?

Запровадження окремої черги для порожнього транспорту на всіх переходах малоймовірне, оскільки спеціально для цього були відкриті переходи в Зосіні та Малховицях. Тим паче українська сторона не погодиться створювати окремі черги для вантажівок, зареєстрованих в ЄС. Українці не погодяться на дискримінацію власних громадян або молдавських чи турецьких компаній.

Зробити систему «Шлях» доступною для компаній, зареєстрованих у Польщі, також малоймовірно, оскільки це завдасть шкоди ринку праці України. Крім того, ідея цієї системи полягає в тому, щоб зобов’язати громадянина України повернутися в країну після виконання замовлення. Куди має повернутися український водій, який працює в польській компанії? В Польщу чи в Україну?"