«Увінчує пам’ятник соловейко — символ співу. Яким і була Марія Байко»
На Личаківському кладовищі встановили пам’ятник народній артистці України, яка пішла від нас два роки тому
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/473011/pam-bajko.jpg)
Народна артистка України Марія Байко відійшла у засвіти у листопаді 2020 року, не доживши до 90-річного ювілею лише три місяці… Творчість Марії Байко — ціла епоха. Її голосом захоплювалося не одне покоління шанувальників української пісні. По собі артистка залишила добру і світлу пам’ять, бо її чарівний голос у складі тріо сестер Байко звучав не лише у столичних і зарубіжних концертних залах, а й зі сцен районних і сільських будинків культури.
А ще Марія Байко виховала цілу плеяду зірок світової слави, серед яких був і Василь Сліпак — соліст Паризької національної опери, який віддав життя у війні за Україну.
Кілька днів тому на Личаківському кладовищі, де спочиває Марія Байко, було встановлено пам’ятник. Хто автор роботи і як довго працювали над виготовленням пам’ятника, журналістці «ВЗ» розповів син народної артистки — відомий скульптор Володимир Одрехівський.
— Автор роботи — я. Зробив проєкт, довший час робив скульптурну частину, а реалізувати у граніті і бронзі мені допомагали спеціалісти. Мої друзі-архітектори добрими порадами сприяли завершенню пам’ятника.
/wz.lviv.ua/images/news/2022/09/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA.jpg)
— Хто фінансував? Адже Марія Байко — знаменитість…
— Не звертався до жодної чиновницької інстанції. Якось не пасує мені про це говорити. Особисто я фінансував, бо це — мій синівський обов’язок. Мені хотілося зробити щось для мами.
— Пам'ятник увінчує птах. Це символізує голос соловейка, яким була Марія Байко?
— Коли працював над пам’ятником, намагався абстрагуватися від родинних почуттів. Хотів подивитися на Марію Байко як на відому особистість, яка прожила яскраве життя і залишилася особливою виконавицею народних пісень, творів українських композиторів. Про її творчу кар'єру написали низку матеріалів музикознавці, критики, літератори. Попри те, що виступала у складі тріо сестер Байко, мама робила і особисту музичну кар'єру. Виконувала широкий репертуар — від класики до сучасної української пісні, а також зарубіжної музики різних часів.
Мама народилася і виросла на Лемківщині, що вирізняється винятково багатою культурою, то власне ця культура, співи в родині не лише глибоко заклалися в її серці, Марія Байко присвятила своє життя піднесенню української народної пісні, народного мелосу на п'єдестал високої класики. У цьому й полягала філософія самого пам’ятника. Овальні форми мають асоціюватися зі сценою, а колона, на якій є особливий букет у вигляді хреста, сплетений з квітів, різноманітної рослинності - як символ лемківського фольклору. А зверху — соловейко. Символ співу. Яким і була Марія Байко.