Ярослав Мотика: «Якби пройшла моя ідея „оголеного воїна“, монумент не треба було б демонтувати»
Відомий скульптор розповів «Високому Замку», як створювався «найбільш радянський» пам’ятник Львова, який демонтували 2021 року
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/503412/pamiatnyk.jpg)
Він ніби створений Богом бути скульптором — великі руки, щоб довбати камінь і місити глину, гостре, спостережливе око митця. Відомий львівський скульптор Ярослав Мотика цього року відсвяткував 80-річний ювілей, але досі щодня працює у майстерні.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2023/12/%D1%8F%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%20%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0.jpg)
Ярослав Мотика — лауреат Шевченківської премії України та премії Василя Стуса, автор численних пам’ятників. Зокрема Тарасові Шевченку та Євгенові Коновальцю у Жовкві, Маркіянові Шашкевичу (Радехівська МТГ). А пам’ятник українському письменнику Михайлу Ломацькому, забороненому у радянські часи, вручну вирубав з чотиритонної гранітної глиби у Верховині. Також вручну вирубав пам’ятник 1000-літтю хрещення України-Руси у Бельгії.
Окрім монументальних робіт, Ярослав Мотика створив галерею портретів відомих українців: Тараса Шевченка, Івана Франка, Григорія Сковороди, Ліни Костенко та інших. І далі продовжує працювати над цією серією. Львів’яни добре знають скульптуру «Лілея», яка прикрашає озеро у Стрийському парку. Це була його дипломна робота у Львівському художньому інституті. Лілеї вже виповнилося 50 років…
Також пан Ярослав започаткував художню династію Мотик: його дружина Ярослава — майстриня художньої кераміки, графік; донька Мар’яна — графік, викладачка кафедри графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв, онука Ольга — графік, реставраторка.
У розмові пан Ярослав харизматичний, імпульсивний, багатий на афоризми і безліч байок із життя. Говорить добірною галицькою говіркою. Навіть пише сатиричні вірші. Незважаючи на те, що його родина була репресована радянською владою, навіть про ці життєві події розповідає з гумором, щоправда, сумним…
Як художник з репресованої галицької родини став автором «найбільш радянського» львівського пам’ятника — монумента слави, що стояв на вулиці Стрийській, та ще й отримав за це державну Шевченківську премію? Чому на конкурсі переміг його проєкт, а втілили в життя зовсім інший? Про це та багато іншого Ярослав Мотика розповів в ексклюзивному інтерв’ю «Високому Замку».
«Мама була така змучена, що заснула на підлозі під час прибирання»
«Батько за Польщі був війтом у селі Староміщині на Тернопільщині, — розповідає пан Ярослав. — Мав багато поля, сівалки, худобу. Як почалася Друга світова війна і прийшли німці, тато не тікав, бо хто без нього буде керувати селом? Коли прийшли «визволителі», КДБісти взяли його до тюрми за обвинуваченням у підтримці зв’язків з ОУН. Може, хтось «стукнув»… Батька засудили до 15 років з конфіскацією майна і відправили на заслання у Караганду (Казахстан).
Люди підказали мамі, щоб тікала зі села, бо можуть вивезти на Сибір як сім’ю «ворога народу». Мама поїхала до Львова зі мною і моєю старшою сестрою. Це було у 1950 році, мені було сім років, сестрі — дванадцять. У Львові я пішов у третій клас. Жили на Збоїщах (тоді це було село). Мама не мала професії, бо в селі займалася господаркою. Мусила найматися на важку фізичну роботу.
Після Збоїщ ми перебралися у Львів, бо там жили люди з нашого села. Вони були бездітні й нас приютили на рік. Потім нас запросила до себе жити стара полька, яка мала велику квартиру і тримала п’ять псів і п’ять котів. Казала, що тварини вірніші, ніж люди. Ми пожили там рік, і мама дістала двірницьку. Вона працювала двірничкою на вулиці Енгельса, 31 (зараз Євгена Коновальця). Це був напівпідвал: кухня і кімнатка. Але там ми були собі господарі. Аби прогодувати сім’ю, мама підробляла прибиральницею в артілі. Одного разу була така змучена, що… заснула на підлозі під час прибирання. Пізніше я створив скульптуру «Мама миє підлогу».
Щоб реабілітували батька, зібрав підписи усіх односельців
— У 1953-му, коли сталін помер, була амністія, — продовжує розмову пан Ярослав. — Батька випустили, але ще на поселенні тримали рік чи два. Полька, в якої ми колись жили, мала юридичну освіту. Вона написала листа, що батько не винен. Дала мені папір, казала їхати в рідне село, заходити у кожну хату і просити людей, щоб вони підписали, що батько нічого злого не робив під час війни. І всі люди підписали. Вона відправила листа з підписами у військові органи, і з батька зняли судимість. Він отримав право повернутися до своєї родини. Бо ті, що не мали права, жили за Збручем, і до них рідні мусили доїжджати.
Малював я, відколи ми переїхали до Львова. Переважно змальовував з книжки — Шевченка, Франка, Лесю. А потім почув, що мій вуйко — директор дитячої художньої школи, Роман Турин, художник. Я не думав навчатися на художника. Та знайомий хлопець попросив завести його у художню школу. Коли ми прийшли туди, Роман Турин спитав, чи я щось малюю? Кажу — часом щось змальовую. Поставив нам натюрморт, сказав малювати. Я до того з натури не малював. Турин побачив, що в мене виходить, і сказав, щоб я ходив у художню школу.
Там викладали високопрофесійні художники, були композиція, ліпка, рисунок, живопис. Це мені дало поштовх вступати у художній інститут (зараз — Львівська національна академія мистецтв).
Закінчив художній інститут у 1966 році. Після того мене взяли в армію. Служив у Львові. На той час у командування Прикарпатського військового округу виникла ідея створити монумент на честь бойової слави радянської армії. Одного дня прийшов капітан і каже: «Твоя служба закінчилася — будеш робити пам’ятник!». Подумав, мені краще працювати над пам’ятником, ніж марширувати.
Згодом якийсь майор привів мене у кабінет командувача ПрикВО генерала Лащенка. По дорозі каже: «Генералу наснився геніальний проєкт пам’ятника: тригранна колона, нагорі рубінова зірка, як у кремлі, а на колоні у нішах — символи п’яти родів військ. Зроби такий проєкт». Ми зайшли до командувача, він каже: «Знаю, ви з вищою освітою, скульптор, тож робите цей проєкт на конкурс». Додав: «Постарайтеся, щоб наш проєкт виграв на конкурсі».
Звісно, пам’ятник мав бути ідеологічний. Зокрема, на стелі висотою 30 метрів я мусив показати представників п’яти родів військ — моряк, танкіст, піхотинець, артилерист, льотчик. Зараз ці бронзові чотириметрові фігури зберігаються у Музеї «Територія терору». У 2019 році вони навіть були у Відні на виставці «Між вогнем і вогнем. Українське мистецтво зараз» у галереї при Австрійській академії образотворчого мистецтва. Маю каталог тієї виставки. І там написано, звісно, що це був тоталітарний час. Але вони добротно зроблені.
На основну композицію я запропонував оголеного воїна як уособлення Геракла, як символ незламної сили нашого народу. Воїн напівлежить і тримає в руці меч, встромлений у землю. Цим хотів сказати, що наша країна не воює ні з ким, тож навіщо махати мечем? Оголений воїн мав бути на постаменті, а навколо постаменту — плесо води, щоб у воді відбивалася його фігура.
Цей проєкт показав військовим, але вояків не переконаєш, для них головне — зірочки на погонах. Моєї метафори не зрозуміли. Кажуть: як це — роздягти воїна догола? Тоді не буде схожий на воїна! Але я вирішив показати цей проєкт на конкурсі.
На конкурс, крім мого, подавалися ще дванадцять проєктів. Еммануїл Мисько (був тоді головою Львівської спілки художників) також подавався, у його групі були Іван Самотос і ще п’ятеро архітекторів. І мій проєкт виграв.
За перемогу у конкурсі мені дали премію — близько 8 тисяч рублів. І генерали вирішили мою премію частково пропити: «Наш пацан виграв, нада отмєтіть…». Ми пішли у ресторан «Львів». Вони зайшли, а мене не пускають у ресторан, бо я у військовій формі. Тоді був припис, щоб солдатів у ресторан не пускати. Бо солдат має служити. Але гроші ж у мене! Генерали домовились зі швейца-ром…
«Совєтскую армію раздєлі догола і посаділі у калюжу!»
— Тепер проєкт треба було втілювати у життя. Один із моїх викладачів, скульптор Яків Чайка, порадив: «Ти ще молодий, візьми у творчу групу кілька маститих. Бо старші скульптори будуть палиці ставити в колеса». Я запросив свого вчителя Дмитра Крвавича, скульптора Еммануїла Миська, архітектора Мирона Вендзиловича і ще одного архітектора, Аполлона Ограновича, він зі мною вчився в художній школі.
Почали працювати над проєктом. Я виліпив з натури оголеного напівлежачого солдата з мечем. Мала бути ще комісія генералів з ПрикВО. Прийшли генерали, подивилися. Стелу з п’ятьма родами військ схвалили. А фігура воїна викликала несприйняття. Один генерал гнівно вигукнув: «Совєтскую армію раздєлі догола і посаділі у калюжу!». А один полковник ще до цього перегляду мені казав: «Будуть залізати пацани на постамент і дивитися, що там у нього між ногами…».
Генеральський вердикт був одноголосний: оголеного солдата робити не будемо! Генерали десь побачили такий сюжет: мати вручає меч воїну. Ідея їм сподобалася: «Це буде понятно народу!». Така ідея — банальна плакатна річ, але вона їм ближча до мізків.
Почали робити того воїна і батьківщину-мати… Виліпили скульптури висотою 5,5 метра. Потім у бронзі відлили на кераміко-скульптурній фабриці. Крім стели з п’ятьма родами військ, у композиції були ще прямокутні блоки з горельєфними композиціями. Там були різні історичні сюжети: початок Другої світової війни, зустріч солдатів червоної армії, баталія… Коли ліпив баталію, у мене був один воїн ніби поранений, що голову опустив. Прийшли генерали, побачили і кажуть: «Наш воїн не здається. Має вгору голову тримати!».
Меморіал відкрили у 1970 році на вулиці Стрийській, поруч із Львівським військово-політичним училищем. Потім висунули нас на Шевченківську премію. І Київ дав. У 1972 році проєкт отримав Державну премію УРСР ім. Т. Шевченка. Її розподілили на нас п’ятьох. Мені припало, здається, десь 10 тисяч доларів, як на теперішні гроші.
Навіть не пригадую, куди пішли ці гроші. Щось купилося… Але не придбали ні машини, ні квартири. На моє 80-річчя мер Садовий дав мені 80 тисяч гривень. І ті гроші теж десь поділися… Я шамотну глину купував, а вона дорога. Гіпс дорогий. Все розійшлося.
— Пане Ярославе, коли у 2021 році демонтували монумент слави, вам шкода не було?
— Звичайно. Цей пам’ятник — також наша історія. У його створення було вкладено багато праці талановитих митців. Про це мене тоді питали на телебаченні. Запросили лише мене на телестудію. Бо більше нікого з авторів не залишилося, всі повмирали. Я переконував, що його демонтувати не треба. А якщо демонтувати, то виставити у музеї просто неба. Потім так і зробили, виставили його у Музеї «Територія терору». Мене ніхто не підтримав, і пам’ятник демонтували. Але якби для створення монумента слави пройшла моя ідея «оголеного воїна», його б не треба було демонтувати.